Novinky

Junioři a dorost na Gränby Paradiset


zpět

1.9.2018 | 1067x

Junioři a dorost na Gränby Paradiset

Pro letošní prázdninový kemp jsme zvolili osvědčenou destinaci - Švédsko, konkrétně oblast jižně od Stockholmu. Většinu map nám poskytnul oddíl Hellas SoIK a ubytování jsme měli zařízené ve skautské klubovně na okraji mapy Gränby.Během uplynulého týdne jsme zvládli 9 mapových tréninků zaměřených na konkrétní orientační techniky a večer jsme se vždy věnovali díky trackingu mapovému rozboru. O víkendu jsme absolvovali 2 závody oblastního mistrovství Stockholmu na klasické a krátké trati. Středeční odpoledne bylo věnováno návštěvě Stockholmu (Gamla Stan) a to čtvrteční prestižnímu fotbalovému klání Čechy vs. Morava s konečným výsledkem 6:9 (na zápasy je to údajně plichta :-)). Možná ještě prestižnější byl ale nedělní večerní píchač, kterého připravil Hašlerka s Koštětem a prosadilo se v něm dravé mládí - vítěz Šimon Mareček. Příjemným zpestřením soustředění byla účast Vojty Krále a Denisy Kosové na některých trénincích a hlavně Vojtův večerní rozbor tréninku klasiky.

Neděle 19. 8. odpoledne - seznamovák Gränby:

komentář: pro první trénink jsme zvolili nejbližší část rozlehlého prostoru Gränby Paradiset, který už je ale vcelku náročný - kopcovitý terén s velkými srázy a často kamenitou podložkou. Cílem bylo rozmapovat se, zvyknout si na odlišné pojetí mapování (generalizace), rozpoznávat jednotlivé orientační body a podle těch nejvýraznějších se orientovat, uvědomit si nutnost používat buzolu, atd.
tempo: volný běh nebo chůze, na kontrolách pouze lampiony
mapa difficult
mapa easy

Pondělí 20. 8. dopoledne - mapové okruhy Gränby:

komentář: připraveno bylo celkem 6 mapových okruhů a i když všechny měly stejný start, ty jižně od startu byly v plošším terénu s méně záchytnými body, naproti tomu ty severní byly kopcovitější s výraznými srázy. Cílem tréninku bylo se soustředit na odběhy od kontrol a s postupným zvyšováním intenzity na jednotlivých okruzích se stále soustředit na bezchybný výkon. V průběhu tréninku bohužel selhala technika, takže mezičasy nejsou kompletní.
tempo: stupňované, poslední okruhy závodní
okruh 1+6
okruh 2+4
okruh 3+5
mezičasy

Pondělí 20. 8. odpoledne - control picking Tyresta-Vendelsö:

komentář: trénink na hranicích národního parku Tyresta v trochu odlišném terénu než Gränby, který s trochou nadsázky v některých pasážích připomínal Norsko. Cílem bylo spojit v jeden komplexní výkon to, na co jsme se zaměřili dopoledne tj. odběhy od kontrol, udržení směru a díky velkému množství kontrol nepolevit v koncentraci. K zajímavé a v tomto tréninku i k vhodné soutěži se vyhecovali mezi sebou samotní závodníci, když se snažili na delší trati stlačit naběhanou vzdálenost pod 5 km. Pokud si dobře pamatuji, tak se to jen těsně nepovedlo :-).
tempo: volné až střední
tracking
mezičasy

Úterý 21. 8. dopoledne - sudá-lichá Mortsjön:

komentář: atraktivní trénink v atraktivním terénu, který byl sice také hodně kopcovitý s výraznými skalními srázy, ale vyznačující se výbornou viditelností. Trénink je vhodný pro nácvik štafetových situací a hodí se především zde na Severu, kde bychom neměli ztrácet kontakt s mapou.
tempo: volné až střední, na kontrolách pouze lampiony
tracking A
tracking BCD

Úterý 21. 8. odpoledne - krátká trať Hellasgarden:

komentář: okruhová krátká trať připravená od Hellasu proběhla v prostoru nejdále od naší klubovny. I když se to z mapy nezdá, terén nebyl díky absenci výrazných záchytných bodů a plytkosti umocněné rozlehlou bažinou vůbec jednoduchý. V permanenci tak opět musela být hlavně buzola.
tempo: závodní, na kontrolách pouze lampiony
tracking
výsledky

Středa 22. 8. dopoledne - sprint Vinterviken:

komentář: typický severský sprint v rekreační oblasti zálivu Vinterviken. Oblast má i svoji historickou hodnotu, když místo startu a cíle se nacházelo u bývalé továrny A. Nobela na výrobu dynamitu. Nejnáročnější byl pravděpodobně úvod tratě, kdy bylo nutné důkladně promyslet volby postupů s ohledem na "divokost" terénu. Ve výsledcích je spousta závodníků diskvalifikována kvůli překonání zakázaných značek. Následné přiznání se cení.
tempo: stupňované až do závodního
tracking
mezičasy
rozbory postupů

Čtvrtek 23. 8. dopoledne - klasická trať Gränby:

komentář: pravděpodobně nejnáročnější tréninková fáze celého soustředění. Klasická trať se zaměřením na dlouhé postupy, kdy bylo nutné si dopředu promyslet volbu celého postupu včetně záchytných bodů a uzpůsobit mapovou techniku měřítku 1:15 000. Zde si zaslouží všichni pochvalu, protože až na pár zdravotních indispozic všichni trénink zdárně dokončili.
tempo: střední
tracking
mezičasy

Pátek 24. 8. dopoledne - kombotech Västerhaninge-Nytorp:

komentář: prostor navazující na mapu Gränby. Tradiční technický trénink, který v jednotlivých pasážích vyžaduje rozdílné nároky na mapovou techniku. První část byla zaměřena na přesnost. Nejdříve had s úkolem promapovat se jím a nevypadnout z něj a pak obyčejná linie, kterou bylo potřeba co nejvěrněji kopírovat. Druhá část už se dala absolvovat ve vyšším tempu, ale s důrazem na bezchybnost. Middle byl rozdělen na "švýcárnu" s výřezy záchytných bodů a potom už následovala "obyčejná" trať.
tempo: volné, na middlu až střední, na kontrolách SI
tracking
mezičasy kontroly 1-11

Pátek 24. 8. odpoledne - technika Gränby:

komentář: dobrovolný trénink na pochopení mapové techniky s generalizací záchytných bodů, kdy závodníci dostali mapu s 8 kontrolami (každý si je libovolně propojil) a mezi nimi byly vyznačené záchytné body (2-3), přes které by se měli snáze dostat ke kontrole.
tempo: volný běh nebo chůze, na kontrolách pouze lampiony

Víkend 25.–26. 8. závody klasická a krátká trať Sorunda:

komentář: závody oblastního mistrovství Stockholmu s poměrně kvalitní konkurencí a cenami pro nejlepší :-). Terén byl náročný tak středně, takže po odtrénovaném týdnu nám nečinil moc problémů. Zatímco krátkou trať si všichni pochvalovali, tak klasika překvapila značně podobnými tratěmi (konec úplně stejný) napříč kategoriemi. Bylo by zajímavé vědět, kolik kontrol bylo v lese umístěno. Dlouhé postupy na klasice potvrdily, že jejich realizace je v severském terénu obzvláště náročná na správné udržení směru.
výsledky klasika
tracking klasika
výsledky krátká
tracking krátká

Díky za to, že jste zvládli parádně všechny naplánované tréninky včetně večerních "sezení" u projektoru. Ke konci už se na nás možná trochu začala projevovat únava, ale jsem rád, že jste se na závodech dokázali vybičovat ke kvalitním výkonům. Věřím, že nabyté zkušenosti z orienťáku v severských terénech si přenesete i do "běžného" např. českého lesa a pomohou vám v dalším orienťáckém vývoji. Přeju vám, aby vám tréninkové a závodní nadšení vydrželo i v podzimní části sezóny, kdy vás čeká několik mistrovských závodů a ty nejlepší také atraktivní JEC v Alpách.
Na závěr bych ještě rád poděkoval celému realizačnímu týmu za hladké zajištění celé akce tj. Márovi, Ivě, Libemu, Borisovi, Kubovi a také řidičům Michalovi a Martinovi.

Košík

Fotky na fb