Novinky

TK MAĎARSKO - SLOVEM, ČÍSLY A V OBRAZECH


zpět

20.2.2019 | 1435x

TK MAĎARSKO - SLOVEM, ČÍSLY A V OBRAZECH

Jak zpestřit rutinu klasické české zimní o-přípravy? To byla otázka, kterou si na podzim při sestavování kalendáře kladl realizační tým. Do Skandinávie, která by byla vzhledem k sezóním vrcholům ideální, se nám v zimě nechtělo nejen kvůli riskantním sněhovým podmínkám, ale i proto, že tam v dubnu vyrážíme na 10 denní kemp. Ten bude finančně poměrně náročný, a tak volba padla na střední variantu - Maďarsko.TK SLOVEM
I když je Maďarsko oblíbená destinace brněnských klubů a loňští junioři tam absolvovali mnoho tréninků a JMS, snad kemp přinesl všem něco nového, na čem lze dále v přípravě stavět a následně přenést do závodní sezóny. Primární zaměření akce bylo budovat pevné závodní návyky a automatizmy a zejména v intenzivních fázích maximálně podřídit rychlost svým technickým dovednostem. Podle toho byl koncipován i harmonogram akce - od lehčích poznávacích fází po ty více technicky náročnější v závodní rychlosti.

Kemp jsme otevřeli modelem - KOMBOTECHEM. Cílem bylo trochu si oprášit vzpomínky na místní terény, zjistit, jaké objekty jsou viditelné a lze se na ně spolehnout, a které lze naopak při tvorbě plánu postupu úplně vynechat. Odpoledne už se vyráželo na trénink v trochu závodnější atmosféře - běžel se ZKR. LONG, meziprahově v terénu klasiky z loňského JMS. Kromě volby postupu, která se dala většinou zjednodušit na maximální držení spojnice kontrol, bylo důležité neztratit kontakt s mapou a ve finální fázi kontroly být pečlivý a dohledávat na 100% longovou jistotu. Terén byl tak rychlý, že si běžci mohli s nadsázkou srovnat i svojí aktuální tempově vytrvaleckou formu.

Páteční program zahájily INTERVALY na mapě Bocsa. Jedna z „hlavních" přípravných map na loňské JMS nedala nic zadarmo a ke zdárnému absolvování tréninku byl kromě dobrých technických návyků potřeba i dostatek intuice a předvídavosti. Kdo dokázal „ustát" alespoň 5 intervalů ze 6, mohl být s výkonem spokojený. Odpolední volnou fází - VRSTEVNICOVKOU na pohodové mapě Izsák, snad všichni nabrali mentální energii na další tréninky.

V sobotu nás totiž čekal MIDDLE pod taktovkou maďarské reprezentace. V rychlém otevřeném terénu na Tázláru (JMS štafety) se moc chyb neodpouštělo. Naši dokázali „místním", že i v jejich terénech to umíme a jako tým jsme zaběhli na velmi slušné úrovni. Odpoledne byla na řadě opět volnější fáze, tentokrát tradiční OB trénink VĚŠÁK - SBĚRÁK, na kterém je potřeba se naladit na hodně pečlivou mapovou rutinu, aby nedošlo k ponižujícímu nachytání druhým běžcem, při špatně umístěné kontrole :-).

Poslední trénink soustředění (opět společný s maďarskou repre) byl CHASING START. Hendikep a pořadí závodníků určovaly výsledky z middlu. Na mapě, kde loni naši junioři běželi nominačky, bylo znát, že to není závodní mapa z loňského šampionátu, a tak je potřeba brát celkové hodnocení s menší rezervou (např. výborně běžící Miloš se trochu nachytal na chybějící cestě).

I když jsou zimní kempy díky nedostatku světla na tréninky trochu hektické, v týmu panovala příjemná atmosféra. Tu ještě zvýraznil Jaroslav Kačmarčík, který se k realizačnímu týmu připojil po zimní pauze a byl svými zkušenostmi a pozitivním přístupem oporou nejen pro závodníky, ale i realizační tým.

Známé sportovní přísloví říká, že závod se nevyhrává na startu, ale ještě před ním. Proto doufám, že kemp splnil svůj smysl a optimálně zapadl do skládačky přípravy, jejíž další reprezentační fáze je na programu už za necelé tři týdny v terénech MS2021. Případná volná místa (dle kapacity ubytování) zde mohou zaplnit i ambiciózní zájemci mimo RD. V případě zájmu pište co nejdříve na email: sedivy@orientacnisporty.cz.

 

TK ČÍSLY
Kombotech - GPS
Zkr. long - GPS H, GPS D
Intervaly - GPS, MEZIČASY
Vrstevnicovka - GPS H, GPS D
Middle - GPS H, GPS D,  MEZIČASY
Věšák/sběrák - GPS H, GPS D
Chasing start - GPS H, GPS D, VÝSLEDKY, MEZIČASY

 

TK OBRAZEM


POD POKLIČKOU
Vendy si na middlu trochu podvrkla kotník, ale je to OK. Místní znalec cukráren Bandaska neabsolvoval middle z důvodu střevních potíží. Rozbitá střecha hotelového bazénu otevřela závodníkům zdarma dveře do přilehlého termálu. Jídlo bylo standardní - na rozdíl od lobáckého Turecka bez možnosti výběru moučníku. Znalost místních terénů neukázali jen loňští junioři, ale i Kačor, který u Tatabánye zavzpomínal na 70. léta a tamní Pokály... a další zajímavost až po zrušení informačního embarga :-).