Novinky

MS 2019 LONG: Po 12 letech v desítce. Díky Královi


zpět

15.8.2019 | 1376x

MS 2019 LONG: Po 12 letech v desítce. Díky Královi

Dvanáct let se čeští muži marně snažili na mistrovském longu proklouznout do TOP10. Čekání ukončil až ve středu Vojtěch Král, který zopakoval sedmé místo Michala Smoly z šampionátu na Ukrajině 2007. Jeho výkon je o to cennější, že ho dosáhl v kolébce orientačního běhu. V Norsku.„Vnímám to jako velký úspěch,“ komentuje Vojta s denním odstupem závod, během kterého i s křečemi do posledních metrů bojoval o umístění na velkém pódiu. Z něj ho nakonec odsunul domácí Magne Dæhli, který stvrdil norskou nadvládu korunovanou prvním místem Lundanese a stříbrem juniora Fossera. „Jsem hodně spokojený, protože se mi podařilo dodržet taktiku, se kterou jsem šel na start, a měl jsem celý závod pod kontrolou. To vede vždy k dobrému závodu a jakkoliv je sedmé místo super, mě nejvíc těší, že jsem to zvládl ukočírovat,“ cení si Vojta skvěle odvedené práce.

Nutno zmínit, že do českých karet zahrála i volba terénu, do kterého pořadatelé longaře poslali včetně slabší stavby tratí, které hlavně v mužské kategorii umožnily velké asfaltové obíhačky. „Závod měl spíš kontinentální než severský charakter. Přitom jsem čekal, že to bude tvrdý norský long, kde se většina trati poběží terénem na buzolu,“ přiznává Král.

Další dva čeští reprezentanti skončili po solidních výkonech ve třetí desítce. Pavel Kubát doběhl třiadvacátý, se svým představením však nebyl spokojený. „Udělal jsem docela dost malých chybek v dohledávkách a ani tempo nebylo optimální. Jsem lehce nespokojený, protože jsem měl od sebe větší očekávání,“ hodnotí Pája své čtvrté vystoupení na longu v rámci MS. Marek Minář se na královskou distanci vydal teprve podruhé a oproti Estonsku 2017 si polepšil o devět míst na 25. příčku. „Fyzicky jsem se cítil skvěle, ale nedokázal jsem nastolit od začátku správné tempo. Rozběhl jsem to pomalu, protože jsem čekal, že to bude drsnější,“ lituje Mára, protože kromě pár chybek v dohledávkách předvedl stabilní mapový výkon.

V ženské kategorii, která se proměnila ve one-woman-show Švédky Tove Alexsandersson, svedly vyrovnaný souboj na hranici první a druhé desítky Vendula Horčičková a Denisa Kosová. Dlouho se zdálo, že by to aspoň jedné z nich mohlo na elitní TOP10 dát, nicméně sladká odměna za bojovné výkony se bohužel nekonala. Český duel nakonec vyzněl lépe pro Vendu, která si připsala výborné 12. místo, jehož cenu ještě umocňuje ztráta jen 2:11 na velkou bednu. „Výsledek mě příjemně překvapil. Je hezké vidět, že se člověk zase o kousek posunul,“ pochvaluje si Vendula a dodává: „Odvedla jsem solidní práci. Možná některé volby nebyly nejlepší, ale podařilo se mi držet tempo. I terén nám šel naproti, protože to nebylo seversky drsné.“

Denisa český souboj i šanci na nejlepší desítku ztratila po průběhu arénou. „Pytlík mě mrzí. Vzala jsem tam dvě špatné volby,“ vysvětluje, co ji stálo lepší než konečné 16. místo. I tak lze její premiéru na mistrovském longu hodnotit jako zdařilou, ačkoliv sama Denča cítí zklamání. „Jsem nespokojená. Očekávala jsem od sebe víc,“ říká.

Třetí Češka do party Lenka Mechlová dokončila své první finále na světovém šampionátu v kariéře na 29. místě. „Hodnotím to celkem pozitivně. Udělala jsem chybku jen na první kontrole, a pak už jsem zbytek závodu absolvovala velmi slušně. Dokonce i první volbu, o které jsem si myslela, že je horší, tak ztrátová nebyla,“ vrací se k závodu Lenka.

Po čtvrtečním volném dni, který český tým strávil hlavně odpočinkem (během kterého ve své vilce v Sarpsborgu přivítal i štáb České televize v čele s redaktorem Petrem Kubáskem) pokračuje mistrovství světa v pátek finálovým závodem na middlu. Podaří se navázat na vydařený long? To se uvidí od 14:27, kdy se jako první v českém dresu vydá na trať Lenka.