Novinky

Soustředění na švédsko-norské hranici


zpět

22.8.2019 | 1218x

Soustředění na švédsko-norské hranici

Volba lokality letošního prázdninového soustředění byla poměrně jasná. Po kladných ohlasech z roku 2016 jsme chtěli soustředění opět spojit s účastí na doprovodných závodech MS dospělých, které se konalo v Norsku.Utábořili jsme se v chatkách v kempu Seläter nedaleko Strömstadu ve Švédsku a k tréninkům jsme využili blízký rozlehlý prostor Erlandseröd-Tjärndalen, jehož část byla použita pro middle test race pro MS 2016. Pro trénink sprintu jsme dostali zbylé mapy přímo z tohoto MS, a tak jsme si až na jeden postup mohli užít mistrovskou trať se vším všudy.

Jak je tomu zvykem u zahraničních soustředění, i tentokrát první trénink obstaral seznamovák. Byla pro něj použita nejsevernější část mapy a závodníci měli za úkol se hlavně rozkoukat v tomto terénu. Zjistit, jak se co mapuje a pokud to někde nebylo někomu jasné, tak se na daném místě zastavit a snažit ho pochopit.
mapa ABC
mapa D

V pondělí ráno jsme už vyrazili na první měřený trénink a tím byly okruhy. Nebylo zde cílem oběhnout ve vysokém tempu všechny okruhy, ale postupně se dostávat do mapy a se vzrůstající mapovou jistotou okruh od okruhu zkoušet zrychlovat. Tento prostor nakonec díky mnoha výrazným tvarům a dobré viditelnosti hlavně na vrcholcích nebyl technicky tak náročný. Zato fyzička dostala díky častému přebíhání kopečků docela zabrat.
mapa okruhy_all
mezičasy

Odpolední trénink housenky (koridoru) už se nesl ve volném tempu. Pro někoho možná celkem nezáživný trénink klade vysoké nároky na koncentraci, kdy za omezeného periferního vidění vyhledávám v mapě záchytné body a pořád potřebuji být v kontaktu s mapou.
tracking

V úterý přišla na řadu druhá etapa doprovodných závodů, která se pro kategorie staršího dorostu a juniorů počítala do Junior Norgescupu, což jsou taková norská áčka. Konkurence se sešla velmi kvalitní včetně několika medailistů z letošního JMS a v kategoriích DH17-18 E také velmi početná - cca po 80 závodnících v kategorii. Po doběhu kvalifikace krátké trati jsme tedy byli vpuštěni do stejného lesa na mapu Knatterudfjellet a byla to paráda. Téměř všude výborná viditelnost, ale hodně měkko pod nohama, a tak se nohy bořily do bažin, mechu, borůvčí či vřesu. Kromě toho síly ubíralo i překonávání podlouhlých hřbetů. Bez buzoly se nedalo uspět. Ve všech kategoriích včetně nejmladších šestnáctek se našim nejlepším podařilo probojovat na stupně vítězů nebo na pozice, které slibovaly nějakou drobnou cenu (1. A. Karlová, 2. T. Křivda, T. Janošíková, L. Vitebský, 5. J. Gajda, 9. K. Blažková, 10. R. Vejražková).
výsledky Junior Norgescup
výsledky Spectator race
tracking D16
tracking H16
tracking D17-18E
tracking H17-18E
tracking D19-20E
tracking H19-20E


Ve středu dopoledne nás čekala nachytávaná tj. trénink ve dvojici, kdy vždy jeden vede a před kontrolou předá kormidlo druhému, který do té doby pouze sledoval mapu, aby se rychle zorientoval, dohledal kontrolu a vedl na další postup. Jedná se o zábavný trénink, který je skvělou přípravou zejména na první úsek štafet, kdy někdy jen sleduji mapu, ale musím zůstat ve střehu v případě dohledávání správné farsty.
tracking

Během volného odpoledne většina z nás usedla před televizní obrazovky a sledovala závod MS na klasické trati, který někteří ještě proložili regeneračním klusem či jiným běžeckým tréninkem.

Ve čtvrtek dopoledne se podařilo zorganizovat hromadný klus na ostrov Nötholmen doplněný rozcvičením, abecedou a kratšími rovinkami. Pozdně odpolední sprint (kvůli turistům) přímo ve Strömstadu tak snad většina běžela aspoň trochu svěží. Jak už bylo zmíněno výše, dostali jsme tratě přímo z MS 2016, což jsme se ale snažili před většinou účastníků utajit. Jednak proto, že trať se dala "na dva kliky" najít na webu a druhak proto, aby se každý soustředil na svůj vlastní výkon. V mezičasech je mnoho závodníků disk, protože na trati byla spousta umělých překážek, které byly zakreslené pouze v mapě, ale nebyly vyznačené v terénu. Závodníci s tím byli seznámeni. Pravdou je, že některé překážky byly bez vyznačení přímo v terénu hůře postřehnutelné.  
trackingD
trackingH
mezičasy

V pátek jsme podruhé vyjeli do Norska. Poprvé nás přivítala aréna Mork, kde během klasiky pěkně svítilo sluníčko. Dnes už je ale zataženo, slunko vyleze občas, ale neprší. Kategorie Junior Norgescupu měly na programu klasiku z hromadného startu v prostoru, kde se předtím běžel závod MS na klasice. Dopředu se nám nikde nepodařilo najít systém závodu a použitou rozdělovací metodu, a tak se hned při rozdávání map potvrzuje jedna z variant, že všichni mají stejnou trať :-). Na druhou stranu, proč ne? Je to výborný trénink a možnost vidět v akci nejlepší domácí závodníky, učit se od nich, jak proplouvají terénem, jaké volí tempo, kdy mapují, jak často se zastavují. V tomto závodě ukázala ostré lokty a finiš v D17-18 E Áďa Vandasová a doběhla si tak pro cenné 2. místo. Ve stejné kategorii dobíhají ještě další dvě naše závodnice (J. Pekařová a R. Vejražková) s minimální ztrátou 10 resp. 33 vteřin. V kategorii juniorek jsou rozdíly trochu větší, ale i zde máme zástupce na konci první desítky - Elišku Sieglovou. Ve starších dorostencích utekl všem o 4 minuty Emil Svensk, naši nejlepší zahajovali pořadí v druhé desítce, když jich hned šest doběhlo se ztrátou 8:01-8:24 minut. V juniorech držel po celou dobu čelo závodu Tom Křivda, který ztratil podiové pozice až na doběhu - 6. místo. Zadařilo se i trojici Vítek Horčička, Martin Roudný a Jonáš Fencl, která se ztrátou do 1,5 minuty obsadila závěr první desítky. Šestnáctky měly individuální start a kluci L. Vitebský, J. Chaloupský a M. Šimša si přivlastnili celé stupně vítězů, 5. místo přidala Anička Karlová.
výsledky Junior Norgescup
výsledky Spectator race
tracking D16
tracking H16
tracking D17-18E
tracking H17-18E
tracking D19-20E
tracking H19-20E

Sobotními štafetami celé MS vyvrcholilo. Než jsme se vydali do arény fandit, což bylo v megadeštivém počasí dost na morál, střihli jsme si ještě jednu klasiku. Tentokrát už bez Norgescupu, z intervalového startu a trochu kratší. Ale i tak vzhledem k počasí stačilo. Odvezli jsme si zase pár umístění mezi prvními třemi (L. Vitebský, P. Čech, B. Chaloupská, M. Šimša a J. Pekařová) a smekám přede všemi, že jste závod dokončili a i když nějaké náznaky byly :-) tak, že jsme vydrželi až do úplného konce. Na druhou stranu jsme byli za vytrvalost odměněni hned dvakrát. Přestalo pršet a hlavně naše štafety vybojovaly skvělá umístění, takže i jako fanoušci jsme mohli odjíždět spokojení.
výsledky Spectator race
tracking DH16
tracking D18
tracking H18
tracking D20
tracking H20

Vzhledem k pozdnímu příjezdu ze závodů v neděli dopoledne dospáváme a sušíme věci. Také se nám přihodila nepříjemnost, když vypověděl službu autobus. Zatímco se jej odpoledne řidiči snažili vzkřísit, tak my se přemistili postupně ve dvou autech na trénink kombotechu. První část byla vrstevnicovka, která se běžela velmi volným tempem a veškeré soustředění tak směřovalo ke čtení terénních tvarů a držení směru. Druhou část představoval měřený middle, který někteří vyhodnotili jako nejhezčí trénink.
trackingA
trackingBC
mezičasy

V pondělí ráno zjišťujeme, že autobus se nedaří spravit a domů nás neodveze. Proto jsme nuceni bohužel poslední trénink štafet zrušit a věnovat se zajištění náhradního autobusu, který nás odveze na trajekt do Trelleborgu a také sháníme opravu a odtah našeho autobusu. Nakonec se vše i díky výpomoci místních daří, o autobus je postaráno a my stíháme zarezervovaný trajekt do Rostocku, po vylodění už na nás čeká další bus, který nás odvezl do ČR.

Díky všem za váš skvělý přístup. Doufám, že navzdory peripetiím na závěr pro vás mělo soustředění požadovaný přínos. Zvládli jsme toho celkem dost, technicky zaměřené tréninky spíše v nižších intezitách a tři ostré starty, kde jste si mohli vyzkoušet, jak se vám daří. Spousta výsledků vypadá velmi slibně, a tak věřím, že společně se sledováním těch nejlepších závodníků na světě jste si odvezli spoustu vjemů a poznatků do dalšího tréninku. Poté, co vás opustí únava ze soustředění pokračujte v kvalitním tréninku. Na podzim vás čeká několik celostátních závodů a ty nejlepší pak účast na JECu ve Francii. Těším se na vaše výkony!

Závěrem ještě velké díky celému realizačnímu týmu tj. Márovi, Ivě, Libemu a Tukanovi za vydatnou pomoc s celou akcí a řidičům přeji šťastné shledání s opraveným autobusem.
Košík

Fotky od Máry.

Fotky od Libeho.