Stejně jako loni vyrazila šestnáctka nominovaných starších dorostenců a juniorů na JEC. Stejně jako loni nás čekala dlouhá cesta přes Německo. Letos jsme to však měli ještě o 300 kilometrů dál.

Přenocování jsme raději zvolili až na německo-francouzských hranicích, abychom v pohodě stihli čtvrteční modelový trénink. Při příjezdu do Vogue nás přivítalo letní počasí s 28°C, ale také nepříjemné překvapení, když jsme byli s několika dalšími týmy neplánovaně ubytováni v mobilhomech, zatímco ostatní národy byly v hotelu. Ale nedalo se nic dělat. Z postele šíře 70 cm nikdo nespadnul a my s Márou jsme to na manželské "140" také dali, takže vlastně pohoda :-).

Pro modelové tréninky bylo na výběr z map pro každou disciplínu. My jsme si zvolili prostor na štafety.
V pátek ráno se šli ještě všichni  před sprintem rozběhat a po obědě se šlo na věc.
JEC zahajoval závod ve sprintu. Městečko Ruoms s křivolakými uličkami v centru slibovalo i díky mapotočce zapeklité tratě právě v úzkých uličkách. Tratě zapeklité byly, ale úvodní část se odehrávala v zajímavém labyrintu na otevřeném prostranství. Naši závodníci se mezi nejlepší neprobojovali. Po vyhodnocení závodu jsme zkonstatovali, že problémy nám dělala úvodní pasáž, kdy jsme nebyli schopní rychle vyhodnotit, jaká varianta je nejrychlejší. Část ve městě už pro nás byla výrazně příznivější, protože jsme na ní více zvyklí. Nejvýraznější výsledek si připsali dva kameničtí závodníci 11. Sebastian Šafka (M18) a 13. Lucka Semíková (W18). Solidní je i 22. místo Jany Pekařové (W18).

Na klasiku jsme museli vyšplhat serpentinama do horského střediska La Croix de Bauzon, kde byla v zázemí lyžařského areálu připravena aréna. Na závodníky čekal smíšený jedlovo-bukový les. Náročnost závodu spočívala hlavně v kopcovitém profilu a ve volbách postupů, na kterých se dalo hodně získat. Někomu činily problémy dohledávky kontrol ve svazích. Z našich závodníků se nejlépe vedlo Ádě Vandasové, která potvrdila výbornou podzimní formu a umístila se na 7. místě ve W18 a od pódia ji dělilo jen 40 sekund. V této kategorii přidaly slušné výkony 24. Lucka Semíková a 28. Míša Dittrichová. Obě chlapecké kategorie byly v popředí velmi vyrovnané a šlo téměř o vteřiny. V M18 byl nejlepší nováček v reprezentačním dresu Jonáš Gottstein - 12. místo. Do dvou a půl minut za ním doběhl  15. Milan Malačka, 20. Ondra Metelka a 22. Honza Gajda. V kategorii juniorů potvrdil po jarním zranění nárůst formy Martin Roudný a připsal si velmi cenné 11. místo. Kategorie juniorek byla bohužel kvůli chybějící krabičce a kódu první kontroly v určitou dobu závodu zrušena.

Závěrečné štafety u vesnice Vesseaux nabídly atraktivní terén s polootevřenými pasážemi a mnoha různě hlubokými erózními údolími. Prostor byl navíc rozdělený vinicemi a širokou traverzovou silničkou. My jsme v každé kategorii postavili dvě kompletní štafety a další dva závodníci běželi ve svých kategoriích v mixech. O složení štafet rozhodovala jak forma za celý podzim, tak momentální rozpoložení jednotlivých závodníků. Ve velkém množství štafet, kde se na redukované pořadí nehraje, se nám nepodařilo dostat se mezi desítku nejlepších. Závod jsme nerozeběhli v kontaktu s čelem a pak už se do popředí ve světové konkurenci těžko dostává. Přesto je 13. místo naší klučičí štafety slušné, když vezmeme v úvahu, že jsou před námi hned tři štafety Švýcarska a Švédska a po dvou štafetách Norska a Francie. Z individuálních výkonů zmiňme Martina Roudného a Janu Pekařovou.

JEC je druhou nejvýznamnější mezinárodní akcí pro kategorie staršího dorostu a juniorů, na který se sjíždí vynikající konkurence, kdy především severské státy obsazují všechny kategorie plným počtem závodníků tj. 6. Naší filozofií je vyslat na tyto závody ty závodníky, kteří budou tvořit jádro juniorského týmu minimálně v příští sezóně. Tito závodníci tak dostávají příležitost získat další zkušenosti z reprezentační akce a také zpětnou vazbu, jak si v porovnání se světovou konkurencí stojí. I když jsme na medailové pozice nedosáhli, některé předvedené výkony byly kvalitní nebo aspoň slibné a měly by vás namotivovat do tréninku na další sezónu.

- web akce se všemi výsledky i tratěmi
- fotky od Máry

Děkuji všem za pozitivní přístup na akci a za předvedené výkony!

Reprezentační sezóna 2019 je u konce a pomalu končí i ta domácí. Nastane čas odpočinku jak fyzického, tak psychického. V průběhu října se zde objeví složení reprezentačního družstva pro sezónu 2020 a plán přípravy. Úvodní sraz se uskuteční v termínu 14.–17. 11. v Janských Lázních.