Novinky

akademie Srbsko - rekapitulace


zpět

11.2.2020 | 2160x | Marek Cahel

Na poslední chvíli se několik dorostenců či dorostenek odhlásilo, nicméně i tak byla účas dosti hojná.



NOČÁK - D16, D18H16, H18 - úvodní trénink proběhl v jednodušší části lesa přímo za chatou. Jednoduchý les s minimem skal či jiných výrazných záchytných bodů však mohl být záludný, takže buzola...

MIDDLE - D16, D18, H16, H18; mezičasy - Tratě vedly členitým, ale převážně rychlým lesem. Takže nebyla nouze o zbrklé jednání (když můžu běžet, nebudu se přece zdržovat čtením mapy...). Na to pozor - informovaný pohyb znamená, že v každém momentu na trati vím, co mě čeká, na co nabíhám, kam mířím, od čeho se odrazím... až ke kontrole. Tratě byly shodné s middlem na soustředění VD z roku 2013 a potěšující je, že vítězové všech kategorií dokázali své starší soupeře na dálku porazit, včetně Míši Metelkové, která dokázala po 6 letech porazit kdysi stejně mladého Bandasku - mrkněte tady!

KOMBOTECH 1 - DH - klasické cvičení na techniky práce s buzolou, které je potřeba neustále pilovat. Držení směru je od kategorií dorostu čím dál nutnější navigační technika a její zvládnutí je často klíčem k rychlému pohybu.

SPRINT - DH; mezičasy - cesta z lesa vedla do vedlejší vesnice. Rychlé tratě jsme museli ještě na poslední chvíli proškrtat o první 3 kontroly, kde novou zástavbu neobsáhla ani panorama (mapy.cz). Tratě obsahovaly jak komplexní volby, tak některé jednodušší, které jsou pro zkušenější sprintery na první pohled zřejmé - i taková rozhodnutí ale musíme umět bleskurychle vyhodnotit správně. Vesnické prostředí a několik vstupů do lesa připomínaly některé sprinty na severu, kde se rozhodně neběhá pouze v centrech velkých měst...

KOMBOTECH 2 - D16, D18+H16, H18; mezičasy (skalnatý okruh) - odpolední cvičení obsahovalo 2 okruhy. Krátký paměťák sloužil k pečlivému načtení celého postupu, abych jej byl schopný po paměti realizovat - trénink učí dopředu plánovat navigaci. Skalní dohledávky byly trochu extrémnější - cílem bylo se pokusit promapovat a pochopit jemnou situaci ve skalním labyrintu. Mnohé skalní průchody zaváněly spíš horolezeckou vložkou, takže mnozí disklí jen nechtěli sestupovat k lampionu (to bylo povolené).

Večer jsme mimo rozbory vyslechli také zajímavé povídání Kuby Glonka, který měl co říct k vlastní přípravě na sprint.

KLASIKA - D16, D18, H16, H18; mezičasy - jako každou zimu jsme i letos absolvovali delší trénink zhruba o délce poctivé klasiky. Proti jiným fázím šlo o úplně jiný orienťák, kde nehrály zásadní roli tolik technická realizace a dohledávky, ale především typické "skalní" volby postupů.

VRSTEVNICOVKA - D16, D18, H16, H18; mezičasy - unavení po dopoledním longu, ale natěšení na možná nejkrásnější trénink. Tratě vedly opět různě členitým terénem, kde se střídaly plošší části s kupičkama a členitý polouzavřený svah, nápadně připomínající severské terény. Čtení reliéfu pod dohledem buzoly, bylo cílem tohoto tréninku. Předposlední kontrolu jsme kvůli kácejícím lesákům vynechali...

HROMAĎÁK - D, H; výsledky, mezičasy - osmá fáze, nicméně kontaktní faktor dokázal u většiny vyhrabat netušené zbytky sil. V cíli jsme s trenéry sledovali poctivé souboje a bylo krásné sledovat, jak nikdo nechce prodat svou kůži lacino. Jen tak dál!

Akademie se kromě svěřenců zúčastnilo aspoň na chvíli také 9 trénérů, kteří výrazně pomohli s organizací této velké akce a případně měli možnost sledovat mládež přímo v akci - díky za to! Velký dík také patří oddílům TUR a TUV za poskytnutí map a dodání potřebných informací k povolení vstupu do těchto nádherných terénů. Velkou radost nám dělala necelá šedesátka svěřenců, která zvládla náročný program, včetně večerních cvičení či seancí. Aby to mělo všechno význam, je potřeba tréninky pečlivě zanalyzovat a na ně dál v přípravě navázat. Takže do práce!