Novinky

V Portugalsku jsme si naložili mapu


zpět

30.3.2018 | 1054x

V Portugalsku jsme si naložili mapu

"Nepozornost se trestá." Hory na severu Portugalska jsou jedním z míst, kde jeden ze základních rozvojových principů dobře funguje. "Nevíš - uvízneš. A na dlouho." To už vás donutí, i při patnácté fázi. Přichází jaro, tak do toho!   



PROLOG

Úvod kempu obstaralo netrradičně kontrolní laktátové vyšetření, které jsme vinou zhoršených povětrnostních podmínek (mráz) přesunuli na poslední chvíli do atletické haly Olympu ve Stromovce.
Tam jsme našli skvělé zázemí - nejen teplo, ale i výhodnou 200m dráhu, na které lze dobře podle mezičasů kontrolovat tempo. Velký dík patří správci Olympu za flexibilní a vstřícné umožnění našeho testu i mimo standartní otvírací dobu!
Pro přesné změření "příkonu práce" a posouzení stability provedení každého stupně nám poprvé posloužily mezičasy z bezkontaktního ražení pomocí SI-krabičky umístěné těsně vedle průběhu. I přes pouhý 50cm dosah těchto starších krabiček byla úspěšnost zaznamenání mezičasů 99,5%.

MUDr. Zybněk Pozdíšek "nabral" celkem 16 závodníků, kteří tak můžou své tréninkové pocity doplnit o cenná "tvrdá" data jako zpětnou vazbu na jejich zimní základní běžecký rozvoj.
Jsme potěšeni, že u většiny vzorků došlo oproti podzimnímu testu k viditelnému posunu žádoucím směrem. Teď je na čase křivku v závěru trochu "položit", aby se po ní snadněji lezlo k úspěchu na brzkém ME. Ostatně, individuální doporučení byla opět součástí výstupu z testu.

Následoval podvečerní přelet do Lisabonu a tříhodinová temná cesta do severních hor.




KEMP

Až na pár operativních změn v pořadí tréninků jsme jeli podle předem sepsaného [operačního plánu kempu].
Potvrdilo se, že místní terény jsou atraktivní kombinací skandinávské morfologie a pyrenejských specifik v podobě neprůchodné zelené buše. K úspěchu nestačí jen plout na vrstevnicích - zároveň je nutné stále přesně kontrolovat i zvolenou stopu tak, aby nedošlo k uváznutí. Několik takových typických situací nabídl v průběhu kempu i náš tracking.
I běžecká složka výkonu tu dostane svou poctivou porci specifické zátěže - na plotnách to sice odsýpá celkem slušně, ale mezi nimi a pod nimi to často bývá přímý souboj s přírodou, která trvá na tom, že jsme prostě v horách.
Jedním si můžete být jistí - když vám Portugalec řekne, že někde je to "trochu zarostlé", tak to tam fakt moc nepůjde. Tmavou zelenou tu nikdo nepoužívá jen pro zvýšení kontrastu mapového díla... ;)

Ačkoliv fáze prozřetelně nebyly plánované do žádné závratné kilometráže, náročnost terénu i tak způsobila, že v mnoha případech těch 7 dní představovalo zhruba 20h kvalitní specifické zátěže, převážně v terénu s mapou v ruce.
Aby to přineslo kýžený efekt a nešlo jen o výkřik do propasti, snažili jsme se, aby většina probíhala v nižších intenzitách. Závodní formou jsme absolvovali jen dělený sprint, štaftové úseky a závěrečnou stíhačku. Samozřejmě záleží na každém, jak se dokázal tempově krotit... ;)

(1) VĚŠÁK-SBĚRÁK
Povedený model. Osahání mapy, typických bodových objektů, viditelnosti a průběžnosti. Za slunečného počasí to byl na plotnách krajinářský zážitek.
[mapa H1a]
[mapa H1b]
[mapa H2a]
[mapa H2b]
[mapa Da]
[mapa Db]



(2) KOMBOTECH
Vypíchnutí základních technik - formou směrů, vrstevnicovky (bez busoly), objektovky (bez busoly) a paměťáku, který ale díky setmění stihl jen málokdo.
...Vrstevnicovka bez busoly nutí k totálnímu zaměření na vrstevnice. Jen je potřeba adekvátně zareagovat při navigaci. Mít to vrstvnicově vyfutrované a někdy třeba běžet i o něco méně výhodný postup pokud to přinese vrstevnicovou kontrolu nad situací.
[kombo - vrstevnice]
[kombo - směry]
[kombo - objektovka]
[kombo - paměťák]



(4) SPRINT VOLNĚ Deštivé dopoledne jsme operativně vyplnili volitelným volným sprintem v Carapitu, malebné kamenné vesničce. Jihoevropská křivolakost, milí důchodci a přátelští psi. Pět z pěti.
[sprint Carapito]

(3) KLASIKA AP2
Úchvatný prostor jako stvořený pro klasické výzvy, odpoledne navíc už zalitý přimým odpoledním sluncem. Dlouhé úseky s volbou i náročnou realizací, divoká příroda, inspirující i testující odolnost.
Klíčové bylo běžet tam, kde se dobře běží. A také spíše tam, kde má člověk přehled nad situací. Pro nás ne úplně typické úvahy...
GPS tracking přinesl - i při vědomí rozdílného nasazení - řadu zajímavých situací hodných zapamatování.
[GPS - 2Drerun]
[mapa H/D]



(5) volitelný NOB A
Na první noční vyrazila po vcelku náročné klasice (i večeři...) čtvrtina účastníků kempu.
[mapa NOB A]

(6) SPRINTY BESELGA
Po sprintovkách v Ticinu další ostrá zkušenost, snad využitelná při ME.
V každém kole trochu jiné uzavírky - a díky tomu i nutnost stále znova načítat a přemýšlet.
Při rozboru jsme zase zvažovali výhodnost postupů podle možnosti nezastavovat u kontroly (běželo se bezkontaktně) a utvrdili se ve výhodnosti volby jednoduchých variant oproti těm klikatým.
[GPS tracking - okruh A]
[GPS tracking - okruh B]
[předpřipravené délky variant postupů]
[mezičasy A]
[mezičasy B]
...Vzhledem k obtížnosti zavěšení kontrol se občas vyskytly problémy s "dohledávkou" a celkové výsledky jsou tak spíše jen informativním podkladem pro analýzu postupů.



(7) MIDDLE
Skalnatý svah nařezaný ostružinovýma průrvama znamenal s poročilou únavou před půlkou kempu další solidní výzvu.
Typická ukázka terénu, kde bylo dobré neřešit jen udržení kontaktu s mapou, ale i citlivě volit stopu tak, aby se předešlo možnosti uváznutí a zasekání ve skalách.
[middle - GPS tracking] končili jsme po 4.5/3.8km na K17
Nejrychlejší Pája a Vojta to dali 8:30 min/km...



(8) LAUF!
Letos jsme si zavedli termín "rozvojový klus" a to měla být cílová intenzita této délkově ambiciozní fáze, uzavírající první půlku kempu.
Trať tvořil long na patnáctce a následný middle na desítce. Trénovala se dlouhodobá koncentrace a schopnost porvat se s tím.
Výsledné časy dokončivších mezi 2:20 a 2:45 podle míry nasazení.
[soukres longu i middlu]



(9) STARTOVNÍ OKRUHY
Pod dohledem místního videotýmu s dronem jsme cvičili opakované starty v krásně detailním, ale místy už i přísně zarostlém polootevřeném terénu.
Časově to letos dalo na delší middle, průběžnost byla zjevně mnohem horší než např. vloni na kamenitém Volvicu.
[součet všech okruhů]
[časy okruhů D]
[časy okruhů H]



(10) PÁROVÁ RELOKACE
Do modrého, tam předávka, druhý se najde podle průběžného vnímání okolí a snaží se dohledat kontrolu.
Cvičení na schopnost vizualizace a vnímání podstatného nás vyvedlo až na otevřený horský hřbet. Kvůli podložce to šlo pomalu a těžce, ale o humorné momenty nebyla nouze a tak v cíli vládla i po hodině a půl boje slunečná spokojenost.
[ukázka - H1a]
[ukázka - H1b]



(12) ŠTAFETOVÉ ÚSEKY
Pro tuhle intenzivní fázi jsme si zajeli vyjímečně až k Viseu, do "normálního" vysokého lesa. Ukázalo se však, že sázka na reliéf nebyla v tomhle případě úplně úspěšná.
Zároveň už trochu začala úřadovat postupující únava, což byla spolu s místy nespolehlivou mapou značně náročná kombinace. Bloudilo se hodně. A taky se občas tak hlasitě nadávalo, že to bylo slyšet na hony daleko ;)
Barča si navíc špatně šlápla a budeme jí držet palce, ať se to brzy řádně zhojí!
[všechny okruhy]



(14) VRSTEVNICOVKA
Pršelo a tak jsme operativně nasadili vrstevnicovku, odehrávající se přece jen v zavřenějším lese a souvislou formou.
Účast už nebyla stoprocentní, předposlední den kempu už dostala prostor individualizace programu reagující na aktuální stav. A tak někteří vyrazili jen proklusat sprint a nebo dali TVO.
[ukázka tratě H]
[ukázka tratě H - plná mapa]

(11) volitelný NOB B
Tři mohykáni vyrazili ještě jednou vstříc temným plotnám a keřům. Opět jsme k tomu využili roznesené tratě od O-portugal.

(13) PAMĚŤÁK
Kratší postupy v hezkém detailním terénu bylo potřeba načíst, vytvořit jednoduché a zároveň robustní řešení včetně jasné představy o situaci v kolečku a pak zpaměti zrealizovat.
Jednoduchý a mocný způsob jak donutit mozek využít naplno svou kapacitu a tvorbou vhodné strategie odbourat zbytečné neproduktivní dívání do mapy.
Ke konci kempu už měli všichni dobře zažité spolehlivé viditelné majáky místního terénu a tak to většině docela odsýpalo.
[okruh A]
[okruh B]
[okruh C]

(15) STÍHAČKA
Vojta i Denča dokázali v závěrečném hendikepu po plotnách udržet pozice vyběhnuté při startovních okruzích.
Krajinářsky se jednalo o jeden z nejhezčích kousků místního lesa a i tracking nabídl několik zajímavých momentů.
A hlavně - máme to pod střechou! (Což je asi dobře, protože z vysluněného lesa nás hnala domů aprílová vichřice.)
[GPS tracking]




(16) SPRINTOVÉ ÚSEKY
Někeří do toho šli ještě ráno před odjezdem na letiště. A bylo to vážně brzy, protože se v posunutém pásmu posunoval čas...
[Aguiar da Beira - náhled]


VIDEO Z KEMPU
On my head...


Závěrem velké poděkování Brunovi a O-Portugal za zprostředkování map a perfektního ubytování!
Taky díky Míše, Kačorovi, Honzovi a Laštymu za pomoc při hladké realizaci kempu.

Příští zastávkou jsou už nominačky pro ME. Tak ať se to všem povede úspěšně zapracovat!

/kauč