Novinky

SP4: 2x velká bedna s trpkou příchutí


zpět

31.10.2019 | 1684x

SP4: 2x velká bedna s trpkou příchutí

Finálové kolo Světového poháru v Číně přineslo našim barvám skvělá pódiová umístění Terky Janošíkové a sprintové štafety. Celá akce zároveň vyvolala řadu diskuzí a otevřela mnoho témat, kterými se bude muset IOF i celý elitní orienťák seriózně zabývat.Dálnice obklopená nekončícím městem - mrakodrapy, fabriky, sklady, mohutnou infrastrukturou, ale i chovnými rybníky a políčky s ohnutými farmáři, to vše v nelogickém mixu navíc zahaleno mírným smogem. Jako ve snu z budoucnosti, která nedopadla příliš dobře. Tak se možná cítil nejeden Evropan po příletu do provincie Kuang-tung, nekonečné aglomerace se 110 miliony obyvatel. Prosadit se zde vyžaduje mnoho schopností a vlastností, z nichž ne všechny by asi byly v Evropě definovány jako ctnosti. V tomto duchu bylo i závěrečné kolo Světového poháru 2019.


Ale zpět k OB. 3 závody v rychlém sledu - middle a sprintovky o víkendu a jednokolový sprint pro všechny v úterý. Perfektní program pro rychlonohé závodníky, kteří dokážou ustát teplé vlhké počasí i specifické mapové podmínky.

Úvodní middle - bez výsledkového překvapení, zato s velkou dohrou. V ženské i mužské kategorii vyhráli vedoucí běžci SP - Tove Alexandersson a Gustav Bergman. Šestice našich běžců zaběhla velmi solidní výkony na bodech do SP za umístění ve 2. a 3. desítce. Denisa Kosová - 15., Vendula Horčičková 19., Terka Janošíková 22., Miloš Nykodým 11., Vojta Král 14. a Marek Minář 26.

Už před startem middlu vyvolávalo měřítko mapy (1:10 000) ve spíše parkovém lese drobné obavy. Samotný závod je pak potvrdil. Mapa navíc nesplňovala standardy ISOM 2017 v těch nejméně vhodných oblastech (neprůběžná místa na volbách postupů apod.). K nejvíce postiženým závodníků bohužel patřili i dva naši závodníci (problém se řešil jen v kategorii mužů). Vojta a Miloš se v jedné z inkriminovaných pasáží zachovali, na rozdíl od mnoha dalších závodníků, fair-play a vrátili se zpět. Stálo je to kolem 1 minuty, tedy pravděpodobně umístění v TOP10, ale i tolik potřebné body do SP. Po skončení závodu tak zasedala JURY, která řešila naši a švýcarskou stížnost. Na její závěry jsme si museli počkat 24h a nakonec bylo rozhodnuto, že výsledky platí. Toto rozhodnutí, je možné zvrátit ještě zpětně stížností federace. Možná se tak stane ze strany Velké Británie nebo Austrálie, uvidíme.

Další inforamce o middlu najedete na sociálních sítích nebo např. zde: O-newsrozhodnutí JURYWorld of O.

Zbytek série byl poznamenán diskuzemi nad celou situací a kontroverzním rozhodnutím JURY závod nezrušit. Lze jen spekulovat, jaký to mělo vliv na další výkony závodníků, ale zdá se, že naši v tomto ohledu nepatřili k „nejodolnějším".


Nedělní sprintové štafety v TV městečku (kopii chrámového areálu), byly těžkou zkouškou houževnatosti. Vedro a přímé slunce umocněné vlhkostí bralo hodně sil i mentální energie. Do závodu jsme nevstoupili nejlépe. Denisa Kosová udělala drobnou chybu hned v úvodu a zbytek 1. úseku musela trpět a bojovat, nakonec předávala 15. s „hratelnou" ztrátou 44 vt., Miloš na 2. úseku opět ukázal, že sprintovky je jeho parádní disciplína a i přes delší farsty dokázal stáhnout pořadí na 12. místo. Vojta bohužel neměl svůj den, přeběhl kontrolu a přidal i několik drobných chyb, a byť předával na 10. místě, bylo už jasné, že o medaile tentokrát bojovat nebudeme. Závěrečný finiš i tak zvládla perfektně Tereza Janošíková a v redukovaném pořadí nám nakonec patřila pěkná 5. pozice!

Záznam TV přenosu na ČT SPORT.


Po dni volna následoval jednokolový sprint pro všechny závodníky. V ženské startovní listině pořadatelé udělali hodinovou „díru" uprostřed startovního pole tak, aby se do TV neprolínaly obě kategorie. Zajímavé řešení startovky posledního závodu, kde bylo stále o co bojovat - Vojta Král byl ve hře o snovou bednu v celkovém pořadí SP, Denisa Kosová i ostatní holky pak o TOP10.

V typicky čínských spletitých uličkách se moc nedařilo favoritům. Naopak velmi překvapili domácí závodníci - v ženách vyhrála Shuangyan Hao a v mužích byl na 3. místě Li ZhuoYe, kterého až chyba na sběrku připravila o vítězství. Z toho se tak radoval Belgičan Yannick Michiels.

Perfektní výsledek zaznamenala Tereza Janošíková, která se 5. místem dostala na 12. místo v SP - opravdu zajímavý počin letos ještě juniorské závodnice, která nestartovala (a nebodovala) v ind. závodech na MS v Norsku. Denisa Kosová i Vendula Horčičková pak zopakovaly svoje umístění z middlu - pěkné 15. resp. 19. místo. Denisa se díky tomu udržela na 10. místě v SP!
Vojta Král bohužel nepředvedl vytoužený výsledek, který by ho vynesl na bednu v SP. Výkon s drobnými chybami na celé řadě míst nakonec stačil na 19. místo. Miloš Nykodým atakoval v úvodu čelní pozice, pak ale přehlédl diváckou kontrolu a v druhé polovině trati už jen přicházel o pořadí - 35. místo. Marek Minář uzavřel sezónu 60. místem.

Analýzu sprintu s diskuzí na fair-play téma najdete např. na World of O.


Pohled na celkové pořadí SP 2019 je i přes nepříliš povedené poslední kolo báječný a stojí za print-screen :-).
IOF World Cup 2019


Výsledky našich v TOP25
Denisa Kosová - 10
Tereza Janošíková - 12
Vendula Horčičková - 19

Vojta Král - 5
Miloš Nykodým - 25


Závěrem
Světový pohár v Číně byl jednou z nejrozporuplnějších vrcholných o-akcí za posledních několik let. Stejně jako ME v Portugalsku se ukázalo, že pořádat velkou akci není snadná záležitost. Nároky jsou kladeny nejen na organizátory, ale i kontrolní orgány IOF, a ty v Číně zřejmě neodvedly maximum. Vše bude mít ještě dohru u kulatého stolu a lze jen doufat, že budou přijata opatření, aby se podobné fiasko neopakovalo. Otázkou však zůstane, zda v zemích, kde je velký tlak na výsledky je vůbec možné zajistit, aby domácí závodníci neměli nefér výhodu.
I přes smíšené pocity z posledního kola se reprezentace loučí se SP 2019 dvěma umístěními v TOP10. Skvělý výsledek Vojty Krále a Denisy Kosové! Budeme se snažit, aby vám RD přinášelo radost i v příštím roce, třeba hned na prvním kole, které na konci května hostí švýcarský Neuchâtel. Ahoj!

FOTO
Oficiální fotky
Mobilní příspěvky