Novinky

SEZÓNA 2020 SKONČILA, KONEC ROKU BEZ SKALNÍCH TRÉNINKŮ?


zpět

23.10.2020 | 545x

SEZÓNA 2020 SKONČILA, KONEC ROKU BEZ SKALNÍCH TRÉNINKŮ?

Finální tečku za ní udělala zpráva organizátorů listopadového Euromeetingu o jeho zrušení. Symbolicky tak skončila sezóna bez mezinárodních o-soutěží, která bohužel nemá v historii novodobého sportu obdoby. Na druhou stranu i v ní najdeme nějaká pozitiva. Díky absenci závodů byl určitý prostor pro tréninkový rozvoj (byť limitovaný neustálou nejistotou, jaké závody nakonec budou). Jen v rámci RD proběhlo 55 tréninkových dní, z nichž velká část zahrnovala přípravu na nadcházející MS v České republice. Díky bohu za ně. Do odvolání si totiž nikdo z repre v terénech MS nezatrénuje - viz. oficiální zákaz tréninku k MS od IOF. Podobný krok by měla IOF logicky zavést i pro Itálii a Švédsko, kde se příští sezónu budou konat v dost specifických terénech závody SP. To už by ale asi bylo příliš, a spravedlnosti je zatím učiněno zadost zákazem v ČR.

Bohužel i výhledově se zdá, že z IOF nic pozitivního nepřijde. Namísto toho, abychom měli na stole nějaké návrhy pro příští sezónu, jaké jsou soutěžní možnosti v případě měnících se podmínek a bylo možné připravit různé verze rozpočtů, řešení IOF je prostě jen vše případně zrušit. V rámci (z našeho pohledu naivního severského) fair play je možné, že budeme odkládat jeden závod za druhým, kdyby na něj nemohl dorazit třeba jen jeden amatérský závodník ze Šalamounových ostrovů.

Pokud se situace dramaticky nezmění, nezbyde nám nic jiného, než aktivně hledat politické spojence, kteří budou chtít tvořit a ne bořit, a to i s možností, že ne vše bude pro všechny federace fér. Cílem by pak měl být jasný plán, jak připravit (v rámci možností) regulérní závody i v značně omezených podmínkách, a to nejpozději na konci jara. Protože jinak by se mohlo stát, že si dost dlouho nezazávodíme a to by byla škoda, protože velká část sportů se s danou situací dokázala vypořádat a soutěže uspořádat.