Novinky

ME 2021: Konečně návrat na scénu


zpět

11.5.2021 | 1291x |

ME 2021: Konečně návrat na scénu

Test formy, útok na medaili, boj o nominaci na domácí MS, ale i pouhá součást cesty za vyšším cílem. Zatímco ambice v týmu se různí, situace je pro všechny stejně nevšední: Půjde o první mezinárodní závody pro více než roce a půl. Mistrovství Evropy ve Švýcarsku bude od čtvrtka do neděle sprintové a covidem svázané. Ale díkybohu za něj.Schválně, dokážete si vzpomenout na poslední reprezentační měření sil s českou účastí? První nápověda: Jeden ze závodů vysílala Česká televize živě. Druhá nápověda: Průběh akce byl hodně rozporuplný. Už víte? Byl to Světový pohár v Číně na konci října 2019. Poté nastala nekonečná hibernace, kterou ukončí až čtvrteční sprintové štafety s arénou u fotbalového stadionu v Neuchâtelu. Po nich v rychlém denním sledu bude následovat kvalifikace knock-out sprintu, samotný vyřazovací sprint a na závěr klasický sprint.

Atmosféra v třináctičlenném českém týmu pro ME je tak naprosto elektrizující – každý už vyhlíží, až zase oblékne reprezentační dres i jinde než v tréninku. „Přeci jen, už je to nějaký ten pátek od poslední solidní předzávodní nervozitky,“ poznamenává Vojta Sýkora. „Těším se moc! Ta prodleva už je velká,“ říká Tereza Janošíková, která se před dlouhou přestávkou loučila 5. místem ve sprintovém závodě v Číně. „Závodění je důvod, proč OB dělám. Ale po tak dlouhé pauze si samozřejmě uvědomuji, že to nebude lehké,“ doplňuje Vojta Král.

Jak už bylo v úvodu zmíněno, ambice pro kontinentální šampionát (který je součástí Světového poháru) jsou v rámci týmu různorodé. Je to pochopitelné – letos ta stěžejní akce neproběhne pod neuchâtelským zámkem, nýbrž na úpatí Bezdězu. „Pro mě je ale ME hlavním cílem sezóny. Jelikož na sprint na MS se bude nominovat z ME, tak to jsou pro mě takové nominačky,“ vysvětluje Jakub Glonek, který se na mezinárodní scénu vrací necelé tři roky po své premiéře na SP v Česku.

Úplně stejnou pauzu si dala nepoměrně zkušenější Jana Knapová, která bude ve Švýcarsku poprvé hájit české barvy jako maminka. „Těším se, že si po dlouhé době znovu zazávodím mezi těmi nejlepšími. Směrem k MS může být ME jako určité porovnání, ale obojí beru jako separé vrcholné akce, a tak se na ně připravuji,“ říká Jana, která věří v sílu českého týmu a nějaké top výsledky. „I když to někteří mohou nazvat testem k MS, já to beru jako velkou věc! Stále je to ME, které se počítá,“ přitakává Terka Janošíková.

Terka Janošíková si na švýcarském svěťáku 2019 doběhla pro stříbro ve vyřazovacím sprintu.

Sprintovou Evropu a výsledky, které přinese, je ale potřeba vnímat i v kontextu naprostého nedostatku soutěžní praxe. „U mě se většinou počet závodů pohyboval mezi 40 a 50 za sezonu. Minulý rok jich bylo pouze 11,“ vypočítává Denisa Kosová a dodává: „ME je pro mě hlavně rozzávodění před MS a navození nějaké závodní rutiny a flow, které se teď poměrně špatně hledají.“ A myšlenky k domácímu vrcholu sezony ubíhají také Vojtovi Královi. „Vzhledem k MS je ME taková vložená epizoda, kterou ale rád absolvuji, a pokud přijde i nějaký úspěch, bude se mi na MS závodit lehčeji.“

Covid. To slovo teď padlo teprve podruhé, nicméně jeho dopad na ME je poměrně zásadní. Však také pořadatelé vydali hned tři verze covidového bulletinu. Obsah toho finálního? PCR testy, roušky, virtuální bublina (závodníci se na vlastní zodpovědnost pohybují jen mezi ubytováním a závody), online mítinky trenérů, žádné objímačky a hlavně arény bez diváků. Což je zrovna při sprintech, které mají přilákat diváckou pozornost, značný paradox. „Příprava akce sice stojí realizační tým mnohem víc energie než obvykle, ale jsme rádi, že Evropa bude a vážíme si toho. Maximálně se snažíme, aby vše s covidem spojené šlo mimo závodníky, a ti se tak mohli soustředit pouze na samotné závody,“ popsal šéftrenér Jan Šedivý, jak se tato zvláštní doba promítá do práce koučů.

Vojta Král přijíždí na ME jako vítěz dvou posledních vyřazovacích sprintů v rámci SP.

Mezi samotnými reprezentanty pak panuje naprostá shoda na tom, že ta trocha covidového nepohodlí za restart mezinárodních závodů rozhodně stojí. „Asi to bude opruz a několikrát si řekneme: Ty vogys, to jako vážně? Ale ve výsledku všichni budeme rádi, že nějaké závody jsou,“ říká Jakub Glonek. „Je to nutnost, která v této době prostě být musí. Lepší než pokračovat bez závodů,“ doplňuje Denisa Kosová a Vojta Sýkora k tomu v optimistickém tónu dodává: „Je to docela divočinka, ale zase ne o moc horší, než se dalo čekat. Velké díky realizačnímu týmu, že my už to řešíme pouze zprostředkovaně a zjednodušeně.“

První čistě sprintový šampionát vypukne ve čtvrtek v 16:40 smíšenými štafety, český mix utvoří Jana Knapová, Miloš Nykodým, Vojta Král a Tereza Janošíková. „Diváci a ta pravá atmosféra budou chybět určitě! Tak alespoň fanděte na dálku, prosím!“ vyzývá Terka. Její přání lze snadno splnit pomocí projektu EOC-Fan. Pořadatelé totiž chystají pouštět v arenách fandící videa, která jim prostřednictvím webu pošlou fanoušci. Snad tedy budou české barvy pořádně vidět v závodech i v jinak liduprázdných cílových prostorech!

---

Česká nominace:

Tereza Čechová, Vendula Horčičková, Tereza Janošíková, Jana Knapová, Denisa Kosová, Anna Štičková, Jakub Glonek, Jonáš Hubáček, Vojtěch Král, Tomáš Křivda, Marek Minář, Miloš Nykodým a Vojtěch Sýkora.

Program: 

čtvrtek        smíšené štafety (16:40)
pátek          knock-out kvalifikace (15:00)
sobota        knock-out (13:20)
neděle         sprint (13:10)
 

EOC 2021 rozcestník:

web ME

livecentrum IOF (TV přenosy, které ve švýcarském podání mívají vysokou kvalitu, stojí 12 eur za celé ME)

EOC-fan (nahrávání fanouškovských videích, která budou promítána v arénách)

FB reprezentace

Instagram reprezentace

 

/Zhaly