Novinky

MS ČESKO: SKVĚLÉ VÝKONY BEZ ZÁPISU DO HISTORIE


zpět

17.7.2021 | 1833x | Jan Šedivý

MS ČESKO: SKVĚLÉ VÝKONY BEZ ZÁPISU DO HISTORIE

Roky příprav, ladění, 3-2-1 start a po týdnu je vše za námi. Uteklo to jako mávnutí proutkem - MS 2021 je minulostí. Jak se na dlouho očekáváný domácí šampionát bude vzpomínat? Každý si odnáší „to své“, ale mezi závodníky a diváky budou asi rezonovat pozitivní pocity - skvělá organizace ve složitých podmínkách, hvězdné výkony hlavních o-stars, hodně náročné tratě... A jaké jsou první ohlasy po skončení MS z tábora domácích závodníků? Vrchol dřiny jedné generace se naplnil. Ne všichni jsou tak s krátkým odstupem jen několik dní po MS bez emocí. Až čas zahladí rány z nedotažených bitev o medaile, na které měli naši nejlepší spadeno. A snad i přijde chvíle, kdy docení skvělé výsledky, kterých dosáhli. Kdo sledoval MS, viděl, s jakou vervou naši bojovali. Ve všech závodech až do „závěrečného hvizdu" byla naděje na medaili. Všechny štafety na pódiu, každý individuální závod výsledek v TOP10. Kompletní ženský tým na klasice v TOP15? Wow. Nezbývá než doufat, že se nám tahle skvělá parta závodníků nerozpadne a ještě nějaký čas budeme moci sledovat jejich boje o nejvyšší příčky.


Vendula Horčičková - sprint: 22.

Kvalifikační výkon byl takový nervózní a neplynulý, což zapříčinilo několik horších voleb na začátku. Proto jsem pak byla hodně ráda za postup do finále. Do toho už jsem šla mnohem uvolněnější a bylo to znát. Začátek jsem proletěla pěkně plynule, ale v hradbách jsem se i přes solidní předstartovní přípravu nevyvarovala pár horších voleb. I tak jsem si myslela, že dobrý plynulý výkon bude stačit na lepší umístění. Holt konkurence se zahušťuje a je potřeba být příště zas o kus lepší.
Celkově je pro mě osobně mé vystoupení na domácím MS (samozřejmě) zklamáním. Cílila jsem především na lesní disciplíny, nejvíc jsem si věřila i terénově na štafety. Bohužel nominačky se nepovedly a dopadlo to tak, jak to dopadlo. Opět nezbývá, než konstatovat, že je potřeba být příště o kus lepší, míň upracovanější, víc odpočatější, víc koncentrovanější, víc profi...

Adéla Indráková - sprint: 16., krátká: 9., štafety: 5.
Slušný posun v mezinárodní konkurenci, ale čekala jsem maličko víc, nebo spíš maličko míň chyb. Celkově jsem spokojená, udělala jsem maximum. Jsem moc ráda, že jsem mohla pomoci českému týmu k výborným výsledkům!

Tereza Janošíková - sprint: 14., mixy: 5., klasika: 13.
Své vystoupení na MS hodnotím s odstupem. S odstupem času, emocí či pohledů na výsledky. Důležité byly výkony, jež ne vždy šly podle představ. Při kvalifikaci sprintu se mi ukázalo, že stabilním výkonem se správnými volby a hlavně v dobrém flow by to mělo stačit na desítku. Ale to by nebyl orienťák, aby se vše povedlo tak, jak si to člověk maluje. Můžu odběhat desítky dobrých tréninků či závodů a říkat si, že je to dobré, ale pak se to holt někdy nesejde. Mne se to nesešlo právě na finále. Start a aréna, diváci hnali a bylo to dobré, pak jsem ale před první volbou nevybrala tu správnou a i přesto, že jsem si toho nebyla až tak moc vědoma, ucítila jsem, že to nejsem já ve své pravé orienťácké kůži. Po zbytek závodu jsem začala postrádat správný rytmus a plynulost, chybělo časování koukání do mapy a nejkratší volby. Těžko říct, takové stavy se nedají úplně popsat a samozřejmě s výsledem stále v top15 by nejeden mohl být spokojen. Z mé strany to ale nebyl kvalitní výkon. Nicméně věřím, že mne to zase posunulo dále a ukázalo, co jsou právě ty podstatné detaily k pilování, jež se pak střádají a počítají.
Druhý den při sprintovkách už to bylo mnohem lepší. Postupy naskakovaly, bylo flow, a i když pocity tomu moc nenapovídaly, v závěru byla i rychlost. Nikdy se nevzdávám jen tak, ale musím přiznat, jestli jsem se někdy bála, že už nedokážu docvaknout někoho přede mnou, natož tak předběhnout, tak to bylo právě tady. Ale nakonec to šlo všechno mnohem lépe, než jsem čekala. Takže i když holt bez medaile, tak s pětkou je potřeba se spokojit. Dle mého tentokrát to cinkání bylo možná nejdál, co kdy dříve. Těžko soudit, ale věřím, že jednou nám to všem sedne.
A na závěr mé první představení v individuální lesní disciplíně na MS a hned je to v dosažitelné ztrátě na top desítku (13. místo). Měla bych být spokojená. A taky jsem. Nebylo to perfektní, našly se proškolující volby či drobná zaváhaní, takže takový standart výkon, na kterém mohu do budoucna stavět a šperkovat ho dál a dál. Těším se na to moc!

Jana Knapová - mixy: 5., krátká: disk :-/, štafety: 5., klasika: 8.
Pozitivně (covid zatím negativní). Dvě velké bedny ve štafetě v silné konkurenci, 8. místo na longu jsou pěkné výsledky. Diskvalifikace na middlu z bronzového výkonu mě bude mrzet hodně dlouho. Když to vezmu čistě bilančně. Osobním cílem byla medaile (ideálně jedna ze štafet a jedna z individuálního závodu), nakonec se to o 30m nepovedlo.

Denisa Kosová - krátká: 8., štafety: 5., klasika: 15.
Jako velmi průměrné. Na middlu chybělo flow, řada chyb a fyzicky bych si to představovala lépe. Štafeta za můj úsek byla dobrá, pár drobných zaváhání, ale byla jsem spokojená. Bohužel jediný můj povedený závod byl naprosto pohřben na třetím úseku, takže radost netrvala dlouho. Long byl špatný, fyzicky to vůbec nešlapalo, byla jsem hlavně v kopcích tuhá, brala jsem špatný volby a celkově mi los moc nepomohl se trochu vytáhnout na lepší výsledek. Jsem smutná ze své formy a z toho, co jsem předvedla, ale stále se necítím dobře, nějak se to nepovedlo... Celkově výsledky stejné jako v Norsku 8-5-16/15. S tím nelze být spokojen poté, co jsme tomu obětovali.

Miloš Nykodým - mixy: 5., krátká: 21., štafety: 5. klasika: 8.
Přes zdravotní omezení, která mě doprovázela od minulého listopadu, jsem se nakonec, letos poprvé, dokázal dostat do super formy, takže jsem se svým vystoupením (až na krátkou trať) celkem spokojený. Člověk by chtěl na MS předvést bezchybné výkony v super formě, ale řekněme si na rovinu, kolikrát za život se to člověku takhle sejde? Takže chtít to po sobě na MS sice musíme, ale pravděpodobnost, že se to opravdu stane, je dost malá. Mimochodem ani Tove neběhala bez chyb. Dokonce bych řekl, že jich předvedla neskutečně moc, ale ona si je holt může dovolit. V souvislosti s poslední větou tak musím být za výkon na longu s malými chybami a dvěma špatnými volbami opravdu rád. Bronz to sice mohl být, ale jen v případě perfektního výkonu (napočítal jsem tam cca 5' - 3,5' volby + 1,5' chybky).
Štafety jsem technicky zvládnul lépe ty lesní, kde jsem sice nešel všechny volby nejrychlejší stopou, ale neudělal jsem žádnou chybu. V mixech jsem jednu chybku v prostoru školy předvedl, a taky jsem nezvolil správně jednu volbu. Middle byl od třetí kontroly naprostá tragédie, nulová sebedůvěra a ztráta racionálních řešení.
Kdybych to měl hodnotit jako ve škole, tak bych si dal:MixR: 2, Middle: 4- za nezabalení, Relay: 2, Long: 1-.

Jakub Glonek - sprint: 9.
Zaběhnout zrovna na MS takhle čistý závod, kdy jsem z těch množství voleb vzal jenom jednu lehce horší, je naprostý sen! Navíc se mi podařilo i běžecky dobře vyladit, takže s výkonem úplně maximální spokojenost. Výsledek v TOP10 a minimální ztráta na čelo je taková třešnička na dortu.

Vojtěch Král - sprint: 11., mixy: 5., štafety: 5., long: 16.
Nepředvedl jsem žádný výkon, se kterým bych byl vnitřně spokojený, takže mé hodnocení je hodně za očekáváním. Jak technicky, tak i fyzicky. Výsledkově to nebyl propadák, ale měl jsem v hlavě medaile.

Tomáš Křivda - sprint: 31., krátká: 36.
Z výsledků panuje zklamání. Jsem rád za důvěru a příležitost si na domácím MS zaběhnout. V obou závodech jsem se nevyvaroval hned několika chyb a na krátkou trať jsem bohužel nebyl asi ani fyzicky dobře připraven, kdy mě terén překvapil svou brutální fyzickou náročností. Přesto není třeba házet flintu do žita a věřím, že je přede mnou ještě spousta příležitostí ukázat lepší výkony a napravit si reputaci.

Pavel Kubát - krátká: 14., štafety: 5.
Na krátké trati jsem předvedl svůj standard. Chtěl jsem být v top10, což mi o kousek uniklo. Ve štafetách také průměrný výkon, který předvedli i kluci, ale když chceme na MS medaili, tak musí být výkon ještě o něco lepší a to se nám nikomu nepodařilo.

Tomáš Kubelka - klasika: 42
4.

O šampionátu toho bylo napsáno mnoho, např.: skvělé analýzy závodů - World of O, sumář všeho podstatného - Jak to vidí Béďa (část MISTROVSTVÍ SVĚTA v OB 2021), všechny závody lze pak znovu sledovat v seznamu závodů na webu České televize


Za závodníky a realizační tým děkujeme všem organizátorům za krásný zážitek, který byl energií našeho života pro mnoho z nás po několik let. V konečném zúčtování ale také za skvělou propagaci OB, která snad nemá v našem sportu obdoby. Stálo to za tu dřinu, díky!