Novinky

SLOŽENÍ REPREZENTACE PRO SEZÓNU 2022


zpět

16.11.2021 | 1912x | Jan Šedivý

SLOŽENÍ REPREZENTACE PRO SEZÓNU 2022

12 reprezentantů, 12 nadějí a 8 sledovaných závodníků. Za každým jménem se skrývá jiný příběh, historie, emoce... Zda je jejich rozmístění ale správné, na to nám odpoví až příští sezóna, ve které nás poprvé čekají hned 3 sprintové akce (MS, World Games a 1. kolo SP).



Po 3 sezónách relativního klidu mění trenéři reprezentace rozložení sil na soupisce. Výkonnostní členění na ní lze spatřit pouze v prvním patře - reprezentační družstvo. Další rozdělení už je podřízeno dlouhodobým cílům reprezentace a aktuální výkonnost v něm hraje výrazně menší roli.

SLOŽENÍ REPREZENTACE PRO SEZÓNU 2022

Jak lze chápat nové členění?
Reprezentační družstvo - závodníci, kteří mají šanci bojovat o nejlepší příčky v individuálních závodech a být platnými členy štafety pro hlavní akce nadcházející sezóny. Realizační tým jim připraví nejlepší možné zázemí pro přípravu včetně (opravdu jen základního) finančního ocenění. Výstupem by pak neměly být pouze výsledky, ale i profesionální přístup po sportovní i reprezentativní rovině.

Naděje - kritériem zařazení není výkonnost, ale potenciál být v budoucnu oporou reprezentace, nebo předpoklad stát se součástí štafety na velké akci v příští sezóně. V této skupině se objevuje větší množství závodníků bez dosavadní zkušenosti s dospělou reprezentací. Cílem je všem ukázat prostředí reprezentace, dát možnost vyrůst a výkonnostně se posunout. Trenérem Nadějí se stává pro většinu staro-nový kouč z dob dorostu - Marek Cahel, a tak u té nejmladší části nebudou mottem výsledky, ale hlavně přístup a „chuť na sobě makat".

Sledovaní - závodníci, u kterých aktuálně vidíme menší potenciál stát se oporou než u Nadějí, nemají předpoklad stát se rezervou pro štafetu, nebo pro ně nejsou hlavní akce sezóny cílem. Zařazení letošních juniorů pak bylo konzultováno s trenérem juniorů Pavlem Košárkem.

Koho na nové soupisce nevidíme?
Několik zvučných jmen opravdu chybí. Zejména dlouholetý úspěšný člen reprezentace a opora štafety Pavel Kubát (připravujeme velký rozhovor), dále například Lenka Mechlová, 15. na middlu na MS 2019, nebo Anička Štičková, 9. na middlu na SP 2018 v Česku, všichni ukončili mezinárodní kariéru. Do přípravy s RD také nezasáhne Marek Minář (účastník třech MS), který ale konec kariéry ještě odkládá.

Určitá nejistota pak panuje i v ženské kategorii, kde nám ale těžiště týmu zatím zůstává. To se může změnit, stejně jako soupiska reprezentace, kterou si realizační tým vyhrazuje upravit v květnu v rámci nominací na 1. kolo SP Švédsko.


Výrazné změny proběhly v realizačním týmu...
Letošním až 10. místem na Velké Kunratické (po 6 předchozích vítězstvích) přestal být oporou, či snad nadějí sprintový trenér Jan Bet Procházka a přesunuje se tak do sledovaných, tedy spíše sledujících - komise reprezentace. Důvodem samozřejmě není jeho fyzická výkonnost, ale pracovní povinnosti a rozrůstající se rodina. Bet udělal pro RD obrovské množství práce s velkou přidanou hodnotou, nebude snadné ho nahradit.
Novým trenérem Nadějí se stává už zmiňovaný Marek Cahel, který tak u větší části skupiny naváže na předchozí dorosteneckou spolupráci. Daniel Hájek, stejně jako Bet, tým po 3 letech opouští, ale v „branži" zůstává - od prázdnin je hlavním trenérem se zaměřením na OB na prestižním gymnáziu ve švédském Eksjö. Novým mediálním šéfem značky Czech Orienteering se stává Matěj Burda, po 8 letech u reprezentace mu ji předává Petr Žaloudek.
Kluci, všem Vám patří obrovské DÍKY!


Složení realizačního týmu pro rok 2021

TRENÉŘI
Cahel Marek - asistent pro naděje
Kačmarčík Jaroslav - asistent pro ženy
Šedivý Jan - šéftrenér a vedoucí týmu

AKCE
Burda Matěj - asistent, média
Novák Jakub - fyzioterapeut
Potštejnský Jan - asistent, mapová podpora
Pozdíšek Zbyněk - konzultant: biomechanik
Šidla Jan - asistent