Novinky

Prosluněný týden v Portugalsku


zpět

27.1.2022 | 1300x | Pavel Košárek

Prosluněný týden v Portugalsku

Letošní juniorské MS se uskuteční v červenci v Portugalsku v oblasti Beira Alta a to je hlavní důvod, proč jsme na lednové soustředění vyrazili právě sem. Pořadatelé JMS připravili na tento termín první přípravný kemp, který jsme se rozhodli využít a také nás oslovila možnost tréninku v o něco lepších klimatických podmínkách než u nás.Z kapacitních důvodů bylo toto soustředění určené "jen" pro 19 členů týmu JRD, přičemž větší polovina týmu zde byla už minimálně podruhé, když zde absolvovali před dvěma lety STK.

Vyrazili jsme v neděli 16. ledna s odletem netradičně z Vídně do Madridu. Pak nás čekala ještě více než 4 hodinová cesta přes španělskou náhorní plošinou do oblasti Beira Alta, která je vysočinského charakteru a dosahuje nadmořské výšky až 1000 metrů. Místní lesy se vyznačují nepříjemnou bujnou vegetací, množstvím různě velkých balvanů a skalnatými plotnami.

Tréninkový program začal v pondělí dvěma kratšími tréninky - control picking, při nichž se měli závodníci důkladně seznámit s terénem, pochopit styl mapování a zjistit, jaké orientační body je vhodné využívat k navigaci.

tracking odpo Pinheiro

V úterý dopoledne vyrážíme do městečka Beselga na první sprint. Na poměrně malém prostoru protkaném křivolakými uličkami jsme se snažili přivyknout místním specifikům. Trénink zároveň sloužil jako rozběhání před odpoledním měřeným tréninkem hromadného startu. Ten proběhl relativně blízko našeho ubytování a zúčastnily se ho další týmy, které zde také byly na přípravě. Trať byla standardně rozfarstována, junioři ji absolvovali celou, juniorky ji na vyznačeném místě zkracovaly, aby všichni běželi zhruba 40 minut.

tracking sprint Beselga
výsledky sprint Beselga

tracking hromaďák Aguiar da Beira
mezičasy D
mezičasy H

Středeční dopoledne bylo vyhrazené odpočinku. Někteří šli klusat v okolí ubytování a někteří se společně s trenéry vrátili do prostoru úterního hromaďáku, aby se snažili pochopit místa, která jim při samotném tréninku nebyla úplně jasná.
Odpoledne nás čekal první trénink na mapě měřítka 1:15 000, který byl zaměřený na klasiku. Trať s několika delšími postupy vedla orientačně méně náročnějším terénem než předchozí tréninky. V lese bylo velmi dobře vidět vyjma pasáží s neprostupnými hustníky a díky poměrně husté síti cest rozhodovaly právě vhodně zvolené postupy.

tracking Sequeiros

Ve čtvrtek dopoledne byl na programu další měřený trénink - middle. Běželo se v prostoru plném skalnatých ploten, kamenných srázů, obrovských balvanů a ostružinami zarostlých skalních údolí. Kluci opět běželi celou trať, holky zamířily před diváckým průběhem rovnou do cíle, aby dosáhly zhruba směrného času juniorského middlu.
 
tracking měřený middle Sr dos Caminhos
mezičasy D
mezičasy H

Odpoledne dáváme ještě jeden middle. Mapu Barragem Carvalhal do Eiro organizátoři označují jako jednu z nejodpovídajících jak pro kvalifikaci, tak i finále middlu. Pro tento trénink máme naplánované jen volné tempo, a tak se jedná právě o průzkum terénu a závěrečnou kochačku se západem slunce.

tracking middle Barragem Carvalhal do Eiro

Na pátek jsme nuceni změnit plán. Bohužel se ukázalo, že je nereálné v neděli odběhnout závod na klasice a ještě stihnout večerní letadlo, a tak v pátek vyrážíme ještě na jeden trénink vhodný pro klasiku a původně zamýšlený sprint v Dornelas přesouváme na neděli. Vyrážíme tedy na mapu Sao Matias, která je opět v měřítku 1:15 000 a kromě kamenných srázů a skalnatých ploten se na ní vyjímají zelené šrafy. Ty představovaly v některých místech kapradiny a někde nepoddajný keř převyšující naše hlavy, který se podobal obrovské přesličce. Cílem tohoto tréninku bylo opět zvyknout si na navigaci v měřítku 1:15 000 a tomu přizpůsobit jak volby postupů, tak především dohledávky.

tracking klasika Sao Matias

Na sobotu se těšíme, protože běžíme po delší pauze závody, i když jen tréninkové. Centrum je v městečku Penela da Beira. Nejdřív je na programu dopolední middle za mrazivého počasí, kterému nepomáhá ani sluníčko. Terén se oproti tomu, kde jsme celou dobu trénovali, výrazně změnil. Otevřený prostor, roztroušené kameny různých velikostí a plotny, které jsou docela namrzlé, umožňují výrazně vyšší rychlost. I když je vidět poměrně daleko, tak je nutné vhodně plánovat trasu na postupu a používat buzolu. V tomto závodě startují všichni v kategoriích D20 resp. H20. V juniorkách obsazujeme celé stupně vítězů i bramborovou pozici (1. M. Dittrichová, 2. A. Vandasová, 3. M. Mulíčková, 4. M. Metelková), v juniorech díky Lukáši Vitebskému u 4. místa naopak začínáme, když první tři místa berou Norové (7. D. Bolehovský, 9. J. Chaloupský, 10. K. Hájek).

tracking D
tracking H
mezičasy

Po kratším odpočinku míříme do karantény na sprint. Většina totiž běží z důvodu nejvyšší možné konkurence hlavní kategorie, které jsou zároveň zařazené do WRE. Jen tři nejmladší M. Metelková, D. Bolehovský a J. Strýček startují v juniorech, protože takové je pravidlo v Portugalsku. Sprint je rozdělen na 3 výrazně odlišné části. Mapově náročný úvod tratě v typickém městečku s úzkými uličkami a kostelíkem na kopci, dlouhý postup bez volby do prudkého kopce, kde fandí ti, co už doběhli a závěrečná mapově méně obtížnější pasáž v novější zástavbě se seběhem do cíle. Ve dvacítkových kategoriích se do první desítky probojovala Míša Metelková (6.) a Jan Strýček (8.). V hlavních kategoriích běžela výborně 3. Marky Mulíčková, ale i další naše závodnice - 6. A. Vandasová, 9. E. Černá. V mužích přidal umístění na bedně senior Tom Křivda a do první desítky se vešel se ztrátou 53 vteřin 8. Kuba Chaloupský.

tracking D
tracking H
tracking D20
tracking H20
mezičasy

Závěr soustředění obstaral přeložený sprint, který absolvujeme cestou a jedná se spíše o poznání dalšího sprintového prostoru a o zautomatizování sprintových návyků. Po té míříme zpátky do Madridu.
mapa

Soustředění se vydařilo. I když jsme měli téměř každé ráno mrazivo, tak slunko a jasná obloha nás neopustily po celých 7 dní, což prý dle místních nebývá v tuto dobu vůbec zvykem. Vzhledem k tomu, že jsme využili možností oficiálního přípravného kempu a měli jsme všechny tréninky připravené včetně roznesených kontrol, tak jsme se mohli jako realizační tým více než obvykle věnovat jednotlivým závodníkům, ať už přímo v lese, tak během potréninkových rozborů. Navíc jsme získali poměrně jasnou představu o prostorech samotného JMS a i když je u nás doma celkově nenajdeme, určitě se dají najít lokality, kde se dají jednotlivá orientační specifika trénovat. A to nejen u nás, ale i v bližším zahraničí.

Díky moc všem za přístup po celou dobu akce, udělali jste kus práce nejen v mapové technice, ale i ve fyzické přípravě. Na další akci se sejdeme za měsíc v severních Čechách i se sledovanými. Do té doby budou připravena nominační kritéria právě pro juniorské MS.

Na úplný závěr patří velký dík realizačnímu týmu s organizací celé akce a Tomovi Křivdovi navíc za cenné rady našim mladým reprezentantům.

Košík

fotky
fotky z hromaďáku fb O-Portugal
fotky z měřeného middlu fb O-Portugal