Novinky

Tajemství knock-out sprintu


zpět

13.3.2022 | 1757x | Matěj Burda

Tajemství knock-out sprintu

V průběhu tréninkového kempu na Zlínsku jsme si v Baťově městě střihli semifinále a finále knock-out sprintu na Jižních svazích. Jak našim reprezentantům knock-out sprint chutná a jaká jsou jeho specifika?



Náplní sobotního dne soustředění byl kompletní program stále ještě nové o-discplíny knock-out sprintu. Dopoledne se běžela individuální kvalifikace v Pozlovicích, odpolední program začal až semifinálovými boji. V nich byla použita rozdělovací metoda self-choice. Finálovou rozdělovací metodou byly naopak motýlky. Kromě samotného tréninku byl důraz věnován zejmén na zažití aktualizace sprintového klíče ISSprOM 2019-2. Čtení víceúrovňových míst na mapě se ukázalo jako stěžejní pro pochopení nově převedených map. Kromě navrácení 4. úrovně zelené (neprůběžná) jsou tzv. multilevely jedinou zásadní změnou klíče z roku 2019. Terén závodu byl velice komplexní a některé pasáže byly na hraně pochopitelnosti reálné situace a asi by nebylo vhodné jejich použití v oficiálním závodě. Pro nácvik čtení sprintového klíče to ale byla skvělá příležitost. I z toho důvodu proběhla večer před závodem porada týmu, kde byly představeny změny v klíči přímo na finálové mapě. Těžko na cvičišti, lehko na bojišti.

Jak to vidí reprezentanti

Tomáš Křivda (vítěz můžů): Byla to fajn šance si po delší době zaběhnout knock-out sprint, protože těch šancí během roku není zas tolik. Konkurence v A-finále se sešla více než dostatečná, takže i před startem byla nějaká ta lehká nervozitka zvládnout ten trénink, udržet si nějakou pozici a ukázat, že můj trénink jde dobrým směrem. Tratě byly technické, myslím si, že jsme si vyzkoušeli horní hranici technického výkonu, víc těžších sprintů asi běhat nebudeme. Je to dobrý feedback do další práce v sezóně. Všechno se teď běhá dvoukolově, knock-out dokonce čtyřkolově, je fajn si na to zvykat.

Vojtěch Král: Každá příležitost běžet knock-out je super, protože se neběhají často. Člověk se musí pohybovat ve skupině a číst taktiku ostatních soupeřů za běhu. Je to hodně krátké a intenzivní, takže je tam prostor na spoustu malých chyb a zaváhání. Pokaždé, když si člověk takový trénink odběhne, posouvá se blíž k nějakým lepším výkonům v budoucnu. Dnešní trénink byl absolutně TOP, klidně by tu mohla být nějaká světová akce a vůbec by se za to Zlíňáci nemuseli stydět.

P.S.: Vojtěch Král nepochybuje o tom, že se ‚Knock-out King‘ vrátí na světových akcích opět na trůn.

Varianty self-choice na semifinále

Jakub Glonek: Semifinále mi ukázalo, že je občas těžké běhat za někým a zároveň si to hlídat. V mém podání to bylo až moc odvisené, protože jsem věděl, že to máme s Tomášem Křivdou stejné. Vzhledem k tomu, že nyní nejsem fyzicky v top formě, nepřebíral jsem inciativu. Ale to bych si chtěl do příště pohlídat. Ve finále to byla čistá práce, protože jsme se hodně rozdělovali a celou dobu jsem běžel sám. To byl tedy druhý extrém, že na knock-outu je nutné umět si poradit se situací, že zůstaneme úplně sami. Knock-out sprint budu trénovat hlavně na větších akcí, čekají mě nyní závody v Itálii a Belgii.

Tereza Janošíková (vítězka žen): Finále bylo moc pěkné, okruhy finále jsem šla celé sama, musela jsem jít na sebe, zachovat klidnou hlavu, a hlavně kontrolovat pořadí kontrol na motýlcích. Baví mě běh v multi-level pasážích. Byla to sice ťukačka, ale neustále tam byly volby a člověk musel mít vše pod kontrolou a „být před mapou“. Je potřeba knock-out sprinty trénovat, hlavně systém self-choice, protože ten je velmi unikátní a je těžké dostat ho plně pod kůži.

 

Denisa Kosová: Je super si zatrénovat společně i s juniory, protože nás je víc. Člověk se k takovým tréninkům na knock-out moc nedostane, takže je fajn poběhat s více lidmi. Dnes tam bylo hodně multi-level míst, je vidět, že si to člověk musí načíst dopředu. Mám ráda, když je na knock-out sprintu motýlek a je startovní skupina hodně rozhozená, můžu si jít sama a necpu to dopředu s nějakou skupinou. Dnes mi to vyhovovalo, že jsme se rozdělily a šla jsem víceméně sama. Když se to na konci seběhne, tak je člověk najednou překvapený, jaké je pořadí.

Jana Stehlíková: Souhlasím s Denčou, že bylo fajn, že nás bylo víc, protože i ta trať finále byla koncipovaná tak, že jsme se dost rozdělily. Takže přesto, že to byl knock-out sprint, tak byl dost individuální. Byl to moc hezky postavený sprint, v novém mapovém klíči si člověk ale musí dobře načíst multi-level místa. Myslím si, že je dobré trénovat ve velké skupině běh v kontaktu, ať už jde o knock-out sprint nebo na sprintové štafety, to je hodně podobné. Vědět o ostatních běžcích, jít si to svoje, ale zároveň když to jde, tak si pomoci s ostatními třeba tempem a tak.