Novinky

SPRINTOVÉ JARO V PLNÉM PROUDU


zpět

24.3.2022 | 1520x | Jan Šedivý

SPRINTOVÉ JARO V PLNÉM PROUDU

Červnové sprintové MS se kvapíkem blíží a příprava reprezentace se pozvolna začíná specializovat na hlavní vrchol sezóny. I když to není všem pravověrným orienťákům po chuti, tak na jaře vyhrávají krátké jednotky po parcích a městech nad dlouhými fázemi v lesních oázách klidu. Stručné shrnutí březnového kempu a zápisky reprezentantů z Itálie najdete v článku...TK BŘEZEN - ZLÍN
Další kemp v krátkém sledu - jen dva týdny po návratu ze Španělska se reprezentace opět schází. Po dlouhé době na Zlínsku, v regionu půvabné přírody i uhlazených měst, kde je příjemné i nějaký ten sprint oběhat.
Pro dvacítku reprezentantů je zde připravený smíšený kemp (sprint + les) s kratšími fázemi a laktátovým testem. Zajímavým zpestřením je pak i účast části juniorského týmu. Vrcholem kempu byl tentokrát sobotní kompletní program KO sprintu od trenéra Nadějí Marka Cahela. Jeho obrovské úsilí s organizací padlo na úrodnou půdu (více v článku Tajemství KO sprintu).
Cílem jednotky nebyl jen samotný závod, ale i trénink aktualizovaného sprintového mapového klíče. Testík ISSprOMu 2019-2 včetně stručného návodu pro předstartovní naladění si můžete v tiskové kvalitě stáhnout zde, nejkratší volby jsou pak zde. Vše je volně k dispozici pro vás nebo vaše svěřence.

SEZNAM FÁZÍ/ODKAZY
NOB: GPS D, GPS H
Laktátový test (pro D: 5x 1200 + 1x 800, pro H: 5x1600 + 1200)
O-technika: mapa, GPS
KO sprint: GPS Q, GPS F, výsledky Q, výsledky F
Middlosprint: GPS, mezičasy
Foto (Matějíček)


MOC ITÁLIE

Ještě před skončením březnovky a poslední lesní fází se devítka sprinterů loučí a vyráží na letiště do nedaleké Vídně, směr Itálie. Na samé podrážce holínky Apeninského poloostrova je zde čeká 5denní sprintový kemp, pro část výpravy ještě zakončený víkendovými závody. Z nich určitě stojí za zmínku v těžké konkurenci skvělé 2. místo Terky Janošíkové, 7. místo Jany Stehlíkové nebo 11. místo Jonáše Hubáčka.

ODKAZY
Výsledky: tréninky + závody
Mapy: Loggator Rakušanů (AUT MOC)
Článek O-News.cz
Zápisky: Roudný, Kosová, Král (níže v článku), stojí za přečtení!


TK DUBEN - BELGIE
A za týden opět v akci. Sprintovou rutinu budeme tentokrát pilovat na netradičním místě z pohledu světového OB - v belgických Antwerpách. Krátký kemp zakončený závodním víkendem ASOM s KO sprintem a WRE ind. sprintem by měl být už poměrně relevantní k letošnímu MS, a to jak z pohledu terénu, tak náročné konkurence. První dubnový víkend zároveň pokračuje i spolupráce dospělých s juniory. Ti zvou na své lesní soustředění v Jeseníkách lesní běžce z řad RDD, naopak sprintovou akci s dospělým mančaftem si vyzkouší juniorky Markéta Mulíčková a Jana Pekařová. Tak snad se bude všem v Antweprách i na Vidnavě dařit :-).

ODKAZY
Stránky ASOM

 

ZÁPISKY Z MOCu
- MARTIN ROUDNÝ
"V hlavě ještě hýčkám vzpomínky na prosluněné Benátsko, kde minulý rok probíhalo týdenní sprintové soustředění, a když se i letos vyskytla příležitost účasti na italském MOCu, nebylo nad čím váhat. Kemp intenzivního rázu ve dvou až třífázovém režimu za účasti na závodech se solidní mezinárodní účastí se prostě neodmítá, kór když se letos odehrává na úplném jihu Itošky v Apulii. Plán je jasný, naladit před sezonou pořádnou sprintovou rutinu, potvrdit si dobře odtrénovanou zimu a trochu si užít sluníčka a kafíčka. Skutečnost potvrzuje predikce a kemp se line ve znamení pohody a kvalitních sprintových kilomentrů, které nám dávají zapomenout na občasné peripetie spojené s jižanským absolutním amatérismem. Na závodech držíme společnými silami českou vlaječku na nejvyšších příčkách a ačkoli jsme občas vyškoleni i úplnými hobíky, tak v tomhle prostě běhat umíme. Z kempu odjíždím plný entuziasmu a natěšen na nadcházející sezónu. MOC si mě získal, tak třeba i příští rok naviděnou."

- DENISA KOSOVÁ
"Po dlouhé době člověk může říct, že také něco viděl, že se i podíval za kulturou. Pořadatelé vybrali opravdu luxusní terény, které byly na hraně (možná i za hranou) férového orienťáku. Matera, Rotondella, Martina Franca atd. Žádní psi, žádný bordel a minimální doprava. Sen každého sprintera! Takový orienťák není sice úplně relevantní pro nadcházející sprintové MS, ale rozhodně posune vpřed vaše dovednosti. Křivolaké úzké uličky protkané sítí schodů, podchodů a zídek, kde se hlava div nezavaří, protože zde prakticky není možnost polevit v koncentraci. K úspěchu v takovém terénu vede jenom maximální pečlivost a soustředěnost.
Kemp hodnotím jako velmi kvalitní a věřím, že měl přínos pro všechny zúčastněné. Menší vadou na kráse byla mírně pokulhávající organizace, což trochu kazilo celkový dojem oproti předchozím ročníkům. Vynechávám, že jsme první dva dny málem umrzli na ubytování, kde nám vypadávaly pojistky každou hodinu, které byly umístěny v nedaleké ulici v našem městě duchů. Teplé vody taky nebylo úplně na rozdávání a bohužel jsme neměli daleko ani k odchodu na onen svět, protože řidiči na jihu Itálie opravdu jezdí jak hovada."

- VOJTĚCH KRÁL
"Následujících 7 minut bude náročných. Budou za mnou ostatní viset a čekat na chybu? Půjde se od začátku podlaha a nezbyde síla na finiš? Soupeři se určitě chtějí předvést. Tolik šancí zaběhnout si KO sprint během roku není, a ještě méně příležitostí se naskytne s dobrou konkurencí. O důvod víc i pro mě zjistit, jak moc zrezlé jsou mé rutiny a jestli stále mám instinkty predátora. Je to pokaždé tak nervózní, hlavně semifinále... Cítím mírný neklid a tlak. Jsou to ale jen vnitřní pocity, navenek jsou mé smysly zbystřené větrem, jehož ostrý proud mi skrz skinsuite ochlazuje nastartované tělo. Minuta do startu. Čas na selfchoice! Nebrat variantu, kde se zbytečně zabíhá a vrací. Nebrat komplikované postupy. Hledat co nejskluznější variantu. A nebo C? Jsou vyrovnané, tak C. 20 vteřin je pokaždé tak málo... Start! Aha, takže self-choice je až na konci tratě, tzn. že po rozdělení na varianty bude potřeba hodně zabrat. Do té doby si můžu trochu oťukat soupeře. Volím skluznější postup na 3. kontrolu a dostávám se do čela, ale vzápětí se propadám na 4. pozici po menším zaváhání. V křivolakých uličkách nemám moc prostoru na předbíhání, ale snažím se. Je tu selfchoice, rozhodující část. Nikdo se mnou neběží, to není zrovna ideální – nemám kontakt ani kontrolu. Na předposlední kontrole se zase sbíháme, ale jsem 3. se ztrátou cca 5 sekund a zbývá už jen jeden postup a do finále jdou jen 2 nejlepší. Teď ze sebe musím vymáčknout všechno a daří se mi stahovat švýcarské rychlíky. Ke sběrce je to nejen rychlostní souboj, ale jde i o ostré lokty a jistou dávku odvahy. Musím částečně skákat přes batohy dalších účastníků závodu a zároveň dávat pozor, abych nikomu neublížil. Na sběrce děkuji Bohu za SI-air, ale stále jsem na 3. místě, byť jen o decimetry. Teď už jen podvědomě mířím za Martinem Hubmanem a doufám, že přesprintuji Jonase Eggera, ten ale periferně mizí někam do leva. Něco je špatně. Jonas běžel na cílovou krabičku, Martin na jednotku mazání a já za ním. Nakonec ale rychleji chápu nastalou situaci a orážím cílovou jednotku jako 2. a můžu se těšit na finále. Do dalšího kola zbývá asi 50 minut. Výklus, chvilka odpočinku a zase rozcvička. Mapy ze semifinále nám nechali, tak si projíždím možné varianty dalšího kola. Jsem ale vnitřně připraven i na variantu, že se poběží na novém kousku mapy, nebo že umělé překážky budou na finále přesunuty. Všichni dopředu víme, že trať bude nefarstovaná. Budou tedy spíše rozhodovat volby, což znamená vysokou dávku sebevědomí při rozhodování, protože pouštět skupinu je prostě mnohem náročnější než si běžet v balíku.
Zase minuta do startu. Trocha pohybu mi pomůže setřást tíhu vlastního očekávání. A navíc šťastný postup do finále mě nabil novou energií. Probudil se právě démon, jenž svůj hlad po vnitřní dokonalosti již v minulosti dokázal nasytit? Někde v podvědomí se jeho obrysy míhají, tím jsem si jist. Finále mě většinou nestresuje a dnešek není výjimkou. Vím, co budu dělat? Taktika vést celou skupinu od začátku do konce je ozkoušená a funguje, ale v těchto křivolakých uličkách může i sebemenší chybka znamenat fatální ztrátu. Bude lepší vyčkávat? 10 sekund do startu. Hlavně dočítat postupy v celé jejich délce, ať se nenachytám... První kontroly se neběží v ostrém tempu, ale delší postup na 4. kontrolu už se začíná bojovat o pozice. Následující postup jsem si přesně připravil v pauze mezi závody, takže se nenechám zlákat na levou variantu, která na první pohled smrdí tím, že v rychlosti přeběhnu jediný vchod do uliček z hlavní cesty. Pravá varianta je možná víc technická, ale kratší. Volím ji jako jediný a na 5. kontrole jsem sám. Při postupu na 6. kontrolu vidím zmatené závodníky pobíhat různými směry. Po závodě jsem se dozvěděl, že se jim stalo přesně výše popsané. Jediný, kdo se z nich dokázal dostat zpět do závodního nastavení, byl Jonas Egger a ten mě malinko stíhal. Delší postup na 11. kontrolu zpestřilo jen sražení v protiběhu s B finále, což mě trochu zpomalilo a najednou byl Jonas poměrně blízko. V tento moment malinko zmatkuji, a protože běžím přes 1. kontrolu, tak ji pod tlakem orazím. Pokračuji ale v klidu směr 11. kontrola v domnění, že dodržuji pořadí kontrol. Do cíle už zbývá jenom kousek, za zády necítím soupeře, zvládl jsem to! Nezvládl? Od sběrky se ozývá křik, ať to ještě nakopnu. K poslední kontrole se zprava rychle mihla švýcarská šmouha a já nepřemýšlím a zapínám maximální turbo, jde přeci o MOC!! Na doběhu, který má asi 30 m nevidím nic jiného než cílovou kontrolu a Jonase Eggera, všechno kolem se rozplývá (nebo rozmazává rychlostí). Tohle jsou přesně ty okamžiky, které mě na KO sprintu tak baví – boj až do úplného konce. Jenže tentokrát jsem to asi o decimetr nestihl. Škoda. Jak se sakra dostal tak rychle na sběrku na té pravé volbě? Vždyť ona to ani není volba, tam to šlo jen rovně, kudy jsem běžel já. Po pár okamžicích si i Jonas uvědomuje, že něco není v pořádku. Orazil místo 11. kontroly, stejně jako já, kontrolu č.1, ale myslel si, že už jde rovnou na sběrku. Je tedy DISK a na mě se zase jednou usmálo štěstí."