Novinky

Medailové čekání prolomeno v USA


zpět

21.7.2022 | 1106x | Matěj Burda

Medailové čekání prolomeno v USA

Hned necelé dva týdny po skončení MS v Dánsku se čtveřice našich reprezentantů vydala do amerického Birminghamu na Světové hry. Z USA odvážíme fantastické výsledky - Terka Janošíková ve sprintu získala stříbro a Tomáš Křivda bronz!SPRINT

Na úvod čekal náš tým sprint v poměrně otevřeném terénu s roztroušenými budovami. Kromě voleb postupů optimální výkon ztěžovalo také velké horko na trati. Tomáš Křivda rozběhl závod skvěle a držel se na čele. Ze svého tempa neslevil a v cíli mohl slavit bronzovou medaili 12 vteřin za vítězným Robertsonem a 3 vteřiny od druhého Regborna. A za sebou nechal mimo jiné medailisty ze sprintu na MS Fossera a Michielse. Ani Vojta Král neběžel špatně a se ztrátou 53 vteřin byl 11. Perfekcionista Tomáš Křivda hned po úspěchu nezapomněl ani na další plány: "Získat individuální medaili z takové akce byl vždycky můj sen a to, že jsem si ho splnil tak brzo je prostě super. Teď budeme chtít tuhle výkonost začít prokazovat pravidelně i na dalších závodech."

Závod žen měl jasnou vítězku - Švýcarka Aebersold prokázala výbornou fyzičku a vyhrála skoro o půl minuty. Ale pro nás bylo hlavní to, že na druhém místě výsledkové listiny svítilo jméno Terky Janošíkové, která zaběhla parádně a právem jí patří stříbrná medaile. "Neměla jsem žádné zaváhání, povedla se plynulost. Ale nevěřila jsem, že můj výkon může vyšplhat tak vysoko. Podmínky byly náročné, na trati byla spousta kopců a párkrát jsem si nebyla jistá, jestli jsem šla nejlepší stopou. Ale vyšlo to," rozdávala úsměvy i rozhovory Terka v cíli. Denča Kosová nakonec doběhla pro konečné 19. místo.

KRÁTKÁ TRAŤ

Další den, další závod - kopcovitá krátká trať v otevřeném dubovém lese. Tomáš Křivda terén přirovnával k mapě Dívčí doly, jeho choceňské alma mater. Ani Tomáš ani Vojta bohužel neoběhli trať bez chyby, přesto jejich umístění na 10., resp. 13. místě není žádnou ostudou. Terka opět běžela výborně, ale více než 3minutová chyba na 10. kontrolu znamenala propad až na průběžné 19. místo. I z toho nakonec skvělým závěrem vykřesala  9. místo a tedy umístění v nejlepší desítce. Zvrtnutý kotník zastavil Denču, která se ještě šest kontrol před cílem držela v také v TOP10, nakonec ale závod nedoběhla.

SPRINTOVÉ ŠTAFETY

Vyhlídky českého týmu vzhledem ke zranění Denisy nebyly nikterek dobré, ale český tým se nakonec postavil na start boje o medaile. Denisa na prvním úseku nabrala necelou minutu ztráty na čelo, Tomáš a Vojta další úseky prolétli výborně a na závěr Terka předběhla řadu týmů. Přesto v cíli dlouho svítilo u české štafety po prvním úseku disk. Nakonec se ale ukázalo, že ražení bylo v pořádku a náš tým mohl slavit 4. místo, i když medaile visela opravdu vysoko. 

Na závěr celých Světových her Terka s Tomem měli navíc tu čest být vlajkonoši české výpravy. Krásná vizitka pro český orienťák!

Nyní nás čeká krátký tréninkový kemp v Harrachově a na začátku srpna jdeme opět na scénu - v Estonsku se běží lesní Mistrovství Evropy.

A orienťáci si užili i mediální pozornost:

Foto: ČOV / Barbora Reichová