Novinky

TK ČERVENEC - NA OTOČKU V GÓRACH IZERSKICH


zpět

29.7.2022 | 1329x | Jan Šedivý

TK ČERVENEC - NA OTOČKU V GÓRACH IZERSKICH

Ještě před odjezdem na srpnové akce - Mistrovství Evropy a Akademické mistrovství světa si část reprezentačního družstva dala dostaveníčko ve Sklářské Porubě – na polské straně Jizerských hor.  Cílem soustředění bylo potrénovat v krásných lesních terénech těsně za hranicemi ČR, týmově se naladit na srpnové závody a zároveň odstartovat trénink směrem k nadcházející lesní sezóně - resp. 2 lesním „pololetkám“, které jsou rozdělené zimou. Vše startuje už za týden na ME v Estonsku a přes podzimní SP ve Švýcarsku a jarní SP v Norsku skončí světovým šampionátem opět ve Švýcarsku o prázdninách v roce 2023. Všechny akce mají výhradně lesní disciplíny (middle, long, štafety) a pro světové hvězdy to proto neznamená nic jiného než návrat k lesní dřině.

A že to nebude nuda, se ukázalo i na trénincích v Jakuszycích a přilehlých lesích - nějaká hodinka až dvě uteče jako voda a stále je to zábava. Místní terény ale jasně obnaží technické nedostatky závodníků podobně jako severské lesy. Ve většině našich prostorů to lze vidět snad jen na nočních OB nebo mapách bez cest... Za úspěchem v takto těžkých terénech je tak vždy tvrdá dřina a před námi je hodně práce. Kromě nabíhání kilometrů na náročné podložce pak zejména trénink klasických a stále opakovaných dovedností - jasný plán a jeho přizpůsobení daným možnostem, dokonalá práce s buzolou a odhad vzdálenosti a pečlivost a trpělivost v dohledávce.

Součástí rychlého soustředění byly 3 lesní tréninky - o-technika zakončená měřeným micro-O (lesním sprintem) a middle s longem v asi nejkrásnější partii místních lesů. Ty nabízí nejen otevřené bažinky a semi-openy, ale i těžké pasáže s vysokým borůvčím nebo rozbitými skalními oblastmi. Pro akademiky pak byl připraven i jeden sprint v nečekaně malebném lázeňském městečku Swieradow, které určitě stojí za to navštívit i třeba jako turistický cíl.

Terény, co by kamenem dohodil z Harrachova, nelze než doporučit všem závodníkům, kteří se chtějí zlepšit v lesním OB bez cesty třeba až do Skandinávie. Ke snadnému zajištění map/tréninků apod. můžete využít kontakt na bývalého trenéra polského mančaftu: Dawid Stefański - stefanski.dawid89@gmail.com.


TK ČERVENEC - SEZNAM TRÉNINKŮ

(výsledky jsou pouze orientační - dle nasazení a zdravotního stavu)
O-TECHNIKA: GPS | micro mapamezičasy
SPRINT: GPS | výsledky
MIDDLE: GPS | mezičasy
LONG: GPS | mezičasy