Novinky
Akademici odjíždí z AMS ve Švýcarsku spokojení
← zpět
25.8.2022 | 1429x | Matěj Burda
Švýcarský Biel/Bienne hostil Akademické mistrovství světa a čeští závodníci ve všech závodech bojovali na čele. Čtvrté místo mužské a 5. místo ženské štafety spolu se 4. místem Daniela Vandase na klasice jsou dobrým nakopnutím do dalšího tréninku!
Zázemí závodů bylo nad městem ve vesničce Magglingen, kde byly v areálu tamější vysoké školy / sportovního centra ubytovány všechny výpravy. Mohli jsme si užít nádherné výhledy na Alpy přímo z pokoje a také klid od ruchu velkoměsta. Celý šampionát se skládal z 5 závodů v 5 dnech, a tak kompletní závodní program absolvovala jen hrstka závodníků. Nejlepší naši závodníci raději vynechali některou z disciplín, aby do těch dalších mohli nastoupit v plné formě, a to se také vyplatilo.
SPRINT
Po ubytování a modelových trénincích již další den následoval první závod - sprint. Do hostitelského města jsme sjeli kabinkovou lanovkou a po čekání v karanténě se šlo do závodu. Čekali jsme, že pořadatelé připraví trochu náročnější tratě s umělými překážkami v terénu a závod bude opravdová výzva. To se nepotvrdilo a mimo závěrečné části kolem historického centra tratě kladly nárok spíš na fyzičku. Tři výsledky v TOP 20 (16. Jana Peterová, 18. Eliška Sieglová a 18. Vojtěch Sýkora) byly trochu za očekáváním, na druhou stranu přinesly velkou chuť do dalších závodů a motivaci předvést nej výkony. Na sprintu se rozhodně potvrdila otřepaná fráze, že konkurence neustále roste a perfektní atletickou připraveností disponuje čím dál více závodníků.
Další výsledky: 24. Martin Roudný, 26. Tereza Čechová, 29. Daniel Vandas, 31. Jana Pekařová, 32. Otakar Hirš
LONG
Klasická trať nabídla pro švýcarské vrcholné akce typický terén - hodně rychlých cest, kopce, podrost a hustníky různých tvarů a velikostí - to by nám mohlo sedět. Smolnou "pole position" dostal debutant Ondřej Metelka, který musel šlapat podrost, na trati ho ale žádný z mužů nepředběhl a bral konečné 34. místo, o kousek lépe doběhl 26. Otakar Hirš. Výborně zaběhli zbylí dva čeští závodníci - 15. Martin Roudný udělal několik chyb a vysněná TOP 6 zůstala 3 minuty daleko, to Daniel Vandas bojoval celou dobu na čele a rychlý závěr ho vyhoupl až na konečné skvělé 4. místo. "Bylo to dobrý, teď se nemůžu ohnout ani ke špičkám, všechno mě bolí. Čtvrté místo beru. Chyby byly, ty ale budou vždycky," byl spokojený Dan po doběhu, z povahy perfekcionisty ale hned dodal, že na nejlepší by nestačil.
Mezi ženami se na startu představily také dvě české juniorky. První z nich, Michaela Dittrichová, svou premiéru začala dvěma obrovskými chybami, bojovala ale dál a od druhé kontroly běžela vyrovnaně na úrovni 15. místa, celkově byla 37. Druhá z juniorek, Jana Pekařová, ukázala, že fyzicky je skvěle připravená a finišovala na 21. místě. Výborné 9. místo připsala Eliška Sieglová, kterou mrzely dvě větší chybky.
Foto: WUC orienteering 2022 / Rolf Gemperle
SPRINTOVÉ ŠTAFETY
Do Langenthalu jsme za lehce deštivého počasí vyrazili na sprintové štafety. Mezi 23 týmy na startu se sešla slušná konkurence a opět se ukázalo, že sprinty zvládá kvalitně zaběhnout rok od roku více závodníků. Čekali byste třeba Japonsko na 10. místě? Naše štafeta běžela velmi vyrovnaně. Tereza Čechová rozběhla závod na 8. místě a Vojtěch Sýkora ho i přes špatné zaběhnutí na kruhovém objezdu udržel. Stejnou chybu udělal i Martin Roudný, kterému se ale podařilo vytáhnout český tým na 6. místo. To udržela na finiši Jana Peterová! 6. místo pro ČR!
MIDDLE
Trošku více horský, ale o to kopcovitější terén nabídl sobotní middle. V lese kameny, srázy, terénní detaily i otevřenější pasáže. Nejlépe se z našich představili na děleném 9. místě Vojtěch Sýkora a Daniel Vandas, těsně mimo TOP 10 se 11. místem zařadila Eliška Sieglová. Ještě za polovinou tratě měla na nejlepší desítku rozběhlý závod i Jana Peterová, pak ale přišly mapové chyby a konec nadějí. Po závodě už ale myšlenky všech směřovaly k závěrečným štafetám...
Další výsledky middlu: 21. Michaela Dittrichová, 25. Ondřej Metelka, 26. Otakar Hirš, 28. Jana Peterová, 35. Tereza Čechová
ŠTAFETY
Do závěrečných štafet jsme vstupovali s respektem - získat vteřinky bylo ve fyzicky náročném závodě těžké, na druhou stranu ztratit minutu na dohledávce v difůzních hustnících byla hračka. Každý postup vyžadoval maximální pečlivost. Štafetu mužů rozbíhal Martin Roudný, držel se na čele a předával na 4. místě necelou minutu za Švédskem. To byla skvělá pozice pro Vojtěcha Sýkoru, který šel na rozdíl od soupeřů bez chyb a předával na vedoucí pozici 7 vteřin před švýcarským béčkem. Daniel Vandas neměl na finiši vůbec lehké soupeře. Držel se v čelní skupině, pak ale přišlo zaváhání na farstě na 14. a 15. kontrole. Finiš proti norské štafetě se ale povedl a radost ze 4. místa byla na místě.
I ženská štafeta se mohla po doběhu radovat. Z prvního úseku přiběhla 9. Jana Peterová se ztrátou minuty a půl. V cíli ji sice mrzelo, že se pustila rovně do postupu na 8. kontrolu místo obíhačky, ale předávala ve skupině s řadou favoritek a ještě nebylo o ničem rozhodnuto. Za zmínku stojí, že peloton holek z prvního úseku přivedla na prvním místě Jana Pekařová (běžící MIXovou štafetu). Na druhý úsek se v áčku vydala Michaela Dittrichová, která předvedla to, co umí - kontrolovaný samostatný výkon, který zajistil posun na průběžné 6. místo. Na třetím úseku nebyla o překvapení nouze a o medailích se rozhodlo až v pytlíku, kdy favorité chybovali a zlato braly překvapivě Francouzky. Eliška Sieglová doběhla českému týmu pro pěkné 5. místo!
Češi na AMS se ukázali jako skvělý tým. Věříme, že se z mapových chyb poučí, výsledky je motivují k dalšímu tréninku a my o nich ještě uslyšíme. Posuďte sami - 5 z nich zůstává ještě nyní ve Švýcarsku na tréninkovém kempu směrem k SP 2022 a MS 2023!
ODKAZY