Novinky

U sousedů na JECu

zpět

5.10.2022 | 844x | Pavel Košárek

Juniorský evropský pohár (JEC) byl do německého Harzu naplánován už na podzim 2020. Díky pandemii covidu se ale uskutečnil až tento rok.

Závody pro nás byly tentokrát poměrně blízko, když jsme se po čtyřech hodinách jízdy z Prahy hlásili v hotelu ve městečku Wernigerode.
Hned po příjezdu jsme vyrazili na sprintový model a pak už následovala v rychlém sledu večeře a nutné informace k následujícím závodům.

Předpověď na sobotní dopoledne, kdy se běžel sprint ve vedlejším Blankenburgu, moc optimisticky nevypadala, což se také potvrdilo. Naštěstí pořadatelé byli připraveni na tuto variantu a jak předzávodní karanténa, tak cílová aréna byly umístěny v budově.
Samotný závod byl dle očekávání náročný především díky převýšení (135 m pro W18 a W20, 150 m pro M18 a 160 m pro M20). Tratě nejprve vedly starší městskou zástavbou, po té se závodníci dostali do areálu hradu v Blankenburgu a závěrečným parkovým seběhem doběhli do cíle. Naši reprezentanti byli úspěšní ve všech kategoriích. V osmnáctkách vystoupili na stupně vítězů Jan Strýček (2. místo) a Míša Novotná (3. místo). Pěkně běžela i debutantka v reprezentačním dresu Kristýna Matyášová (11. místo). Kategorie M20 byla bohužel ovlivněna odcizením 5. kontroly v průběhu závodu, a tak nebyl postup mezi 4. až 6. kontrolou započítán do výsledků. To pravděpodobně ovlivnilo celkové umístění 4. Kuby Chaloupského (před úpravou byl 2.), ale kromě zrušení celého závodu neexistovalo žádné další řešení této situace a to i přesto, že kontrola na trati údajně chyběla pouze pár minut. V juniorkách doběhla na velmi pěkném 6. místě se ztrátou 26 sekund Lucka Semíková ( 14. A. Vandasová).

- výsledky a mapy

Hned po sprintu jsme při zpáteční cestě do Wernigerode zastavili na model pro klasiku a štafety.

Klasická trať měla centrum v blízkosti skalního hradu Regenstein, který stojí na necelých 300 metrů vysoké vyvýšenině. Ve vrstevnicově členitější jižní části prostoru se nacházelo několik skalních měst, zatímco prostor severně od hradu byl rovinatý, protkaný průseky a běh zde ztěžovala vzrostlá vegetace včetně kapradin. Na některých místech se vyskytovaly písečné duny.
Našemu týmu se zásluhou Lucky Semíkové podařilo zkompletovat medailovou sbírku, když v kategorii juniorek před sebe nepustila žádnou další závodnici a vybojovala zlatou medaili. Dle vlastních slov ji závod vyhovoval a nebyla si vědoma žádné chyby ani špatně zvoleného postupu. Ve stejné kategorii běžela značnou část trati na čele i Áďa Vandasová, která se ale kvůli obrovské chybě na 21. kontrolu propadla na konečné 26. místo. V kategorii juniorů se nejlépe umístil na 15. místě Kuba Chaloupský se ztrátou 5:16. Se svým výsledkem ale rozhodně spokojený nebyl, protože si vzal na startu špatnou mapu, což zjistil na 1. kontrole kat. M18. Se ztrátou pěti minut tak znovu vyrážel do závodu na svoji trať. Na slušném 18. místě (-5:57) se umístil ve stejné kategorii Adam Valík. Ve W18 se umístily na přelomu 1. a 2. desítky Míša Novotná (8.) s Kristýnou Matyášovou (12.) a v M18 zase uzavřel TOP10 Jirka Donda (8.) a Jan Strýček (10.).

výsledky a mapy

Závěrečné pondělní štafety proběhly na okraji města Halberstadt vedle místní zoo. V terénu už se skalní města nevyskytovala, jen pár skalek, naopak přibylo více negativních tvarů a také pěšinek. Některé pasáže byly poměrně zarostlé, ale celkově se jednalo o velmi rychlý závod, kde se trestalo každé zaváhání.
Obě naše áčkové štafety rozeběhly závod velmi aktivně (M: J. Chaloupský a J. Donda, W: M. Novotná a A. Vandasová) a oba třetí úseky vyrážely na svoji trať na čele závodu. U kluků se vydal na poslední úsek Strejda, který běžel velmi dobře a v cíli nás překvapil suverénním náskokem 90 sekund před dvěma štafetami Francie. Bohužel vzápětí se ukázalo, že vynechal 8. kontrolu, která byla v přímce mezi kontrolami 7 a 9. Je to určitě velká škoda pro našeho mladého závodníka a celou štafetu, protože i s oražením 8. kontroly by stačil výkon všech členů štafety na stupně vítězů. V dívčí kategorii vybíhala finišmenka Lucka Semíková obklopena dalšími čtyřmi závodnicemi a minutu zpět vybíhaly ještě další silné štafety. Lucce se bohužel nepodařilo navázat na výkony z předchozích dní a na trati udělala několik drobných chybek, které ji v takto rychlém závodě stály příliš mnoho času. Do cíle doběhla na konečném 7. místě. Pak ale nastala zajímavá situace, kdy štafeta Finsko 1, která doběhla 5., byla na liveresultat neklasifikována a na vyhlášení výsledků byl naší štafetě udělen diplom za šesté místo. Po příjezdu domů zjišťujeme, že v oficiálních výsledcích je štafeta Finska zpět 5. a naše holky 7., což nám během dneška pořadatelé finálně potvrdili.
Dařilo se i oběma týmům CZE B, které dokázaly držet krok s popředím závodu. Tým holek tvořený výhradně závodnicemi kat. W18 (M. Srbová, K. Matyášová, E. Černá) doběhl na 10. místě z 29 štafet a kluci (V. Čech, A. Valík, M. Kabát) finišovali jako 11. z 37 štafet.

- výsledky
- mapa RouteGadget

Tradičního podzimního podniku pro nejlepší juniory a starší dorostence se tento rok zúčastnilo o trochu méně závodníků než obvykle. Zřejmě i vinou listopadového JMS startovalo pouze 12 států. Přesto konkurence byla výborná, protože nechyběla žádná z šestice zemí, které se v pořádání JECu střídají (Německo, Rakousko, Švýcarsko, Francie, Belgie a Velká Británie) a zúčastnily se všechny čtyři skandinávské země, přičemž Norsko a Švédsko vyslali po 24 závodnících. Tuto desítku doplnila naše reprezentace a reprezentace Estonska.

Nabídnuté závodní prostory pro jednotlivé disciplíny byly kvalitní a rozmanité a závodníci dostali příležitost získat závodní zkušenosti z další orienťácké destinace.

My jsme vyrazili v počtu 6+6 závodníků. Tým tvořili jak zkušení závodníci, z nichž někteří budou ještě za měsíc startovat na JMS v Portugalsku a na této akci měli možnost vyzkoušet si další mezinárodní start, tak několik mladších závodníků, kteří mají za sebou zatím účast na MED nebo to byl jejich vůbec první mezinárodní start. Věřím, že pro tyto závodníky to mělo velký přínos a nabrali motivaci do dalšího tréninku. Z tohoto pohledu hodnotím vystoupení celého týmu velmi kladně a ještě jednou děkuji samotným účastníkům i jejich oddílům, že byli ochotní si akci zafinancovat a sami tak podpořili svůj vlastní rozvoj.