Novinky

Krušné kopce


zpět

21.2.2023 | 835x | Pavel Košárek

Krušné kopce

Letošní druhou juniorskou akci hostila Mariánská v Krušných horách. Kombinované lyžařsko-běžecké soustředění se uskutečnilo po 3leté pauze.V týdnu před samotným soustředěním předpověď nedávala moc šancí, že se na lyže vůbec dostaneme, a navíc hrozil silný vítr, který v Krušných horách umí být obzvlášť nepříjemný.

Nakonec jsme si alespoň v pátek zalyžovali. Od Abertamské zatáčky byly upraveny tratě, které zatím odolávaly nastupující oblevě, a tak vrcholové družstvo natočilo kolem 35 kilometrů. Menší skupinka zahájila soustředění stominutovým vytrvalostním během, který vedl až dolů do podhůří.

Odpoledne už vyrazili na lyže jen skalní. Většina zvolila různou formu běhu, buď pouze výklus a nebo první mapový trénink na části mapy Oldřiš, kterou jsme měli hned za chatou. Jednalo se o housenku neboli koridor, která byla připravena ve třech variantách. Ačkoliv každý trenér ocení nenáročnost přípravy tohoto tréninku, tak kouzlo a smysl je ve skutečnosti někde jinde. Závodník by se měl promapovat pomocí jednotlivých bodů za omezeného periferního vidění vytyčeným koridorem. Cílem není rychlý běh, ale přesnost a technika jemného čtení detailů. Pokud závodník tento trénink běhá častěji, tak se zlepšuje plynulost práce s mapou a přirozeně i rychlost pohybu.

- tracking

Sobotní dopolední program měl naplánovou pouze jednu variantu tréninku, a to výběhy kopce s následnými mapovými seběhy. Trénink cílil jednak na rozvoj silové vytrvalosti, ale také na mapovou preciznost v sebězích, kdy je třeba si pečlivě naplánovat dohledávku, protože přeběhnutí kontroly se v seběhu trestá dvojnásobně.

- tracking
- mezičasy (juniorky 3x výběh-seběh, junioři 4x výběh-seběh)

V sobotu jsme se také definitivně rozloučili s možností dalšího tréninku na lyžích, protože minimálně v okolí Mariánské sníh roztál, a tak jsme až do konce soustředění využili možností, které pro orienťák nabízí náročný krušnohorský terén. Po dopolední fázi ve střední až vysoké intenzitě přišel odpoledne na řadu skorelauf s intervalovým startem. Zde si mohl každý závodník zvolit rozdílnou taktiku. Někdo se zaměřil na co nejkratší celkovou vzdálenost tréninku, někdo si naopak volil trasu s ohledem na nejmenší převýšení.

- tracking

Sobotní náročný den jsme zakončili regenerací v jáchymovském aquaparku.

V neděli nás počasí vlastně potrápilo asi nejvíce. Zhruba do půl desáté byl za okny hustý déšť, ale pak se nebesa zhruba na dvě hodiny rozestoupila a dovolila nám absolvovat trénink vrstevnicovky. Ten byl připraven jako záložní a letos přišel vhod. Naposledy jsme se tedy vydaly do prostoru mapy Oldřiš, což mimo jiné znamenalo seběhnout z 850 nadmořských metrů do 550 a zase nahoru.

- tracking

Věřím, že se soustředění vydařilo a poskytlo další tréninkové impulsy našim závodníkům. Záměrem soustředění bylo podpořit objem a vytrvalost. Vzhledem ke změně programu se nám, ale podařilo především potrénovat sílu v kopcích. Což ovšem není vůbec na škodu, protože během večerního programu došlo na přednášku k terénům letošního JMS v Rumunsku a přesvědčili jsme se, že umění běhat v kopcích, a to jak po fyzické, tak i taktické stránce, budeme rozhodně potřebovat. Během soustředění byla navíc zveřejněna nominační kritéria na tuto vrcholnou juniorskou akci.

Díky moc všem za váš přístup, realizačnímu týmu opět za vydatnou pomoc na akci a za necelý měsíc se těším na viděnou ve Francii.

Košík