Novinky

Zelený JEC


zpět

31.8.2023 | 432x | Pavel Košárek

Zelený JEC

O posledním srpnovém víkendu hostilo belgické městečko Virton letošní juniorský evropský pohár.Českou republiku reprezentovala dvanáctičlenná skupina závodníků, po třech klucích startovalo v kategorii H18 a H20 a nakonec pět závodnic startovalo v D18 a jedna juniorka v D20.

Stejně jako loni, tak i letos bylo na programu akce pouze závodní vystoupení s jediným kratším modelovým tréninkem ráno před krátkou tratí. Přesto se naši závodníci na místní podmínky rychle adaptovali.

Všechny tři závody proběhly v jednom lesním prostoru. V listnatém lese, který byl ještě navíc prorostlý mladším porostem a v některé části lesa běh znepříjemňovaly ostružiny a kapradiny. Světle zelená barva zde znamenala pouze průběžnost a jen neprůběžný hustník se dal jednoznačně identifikovat. Reliéf byl poměrně členitý a dost kopcovitý a svým způsobem připomínal Dánsko u Silkeborgu, kde se v roce 2019 běželo JMS. Další orientační body představovaly rýhy, prohlubně a plošinky, kde se dříve pálilo uhlí tj. milíř. Jako vždy bylo důležité aktivně používat buzolu a volit postupy s ohledem na vegetaci a členitý terén. Například "královský postup" na klasice byl severní obíhačkou po cestě až o 1,5 minuty rychlejší než postup přímo (vyjma kat. W18).

Letošní JEC bohužel z hlediska účasti poznamenal nestandardní termín na konci prázdnin, kdy se nemohly zúčastnit silné týmy Švédska, Norska a Švýcarska, většinou z důvodu jejich domácích mistrovství či jiných významných závodů. Přesto nám závody nabídly cenné porovnání s týmy Finska a Francie, které měly početně velmi silné zastoupení 20 závodníků, ale startovalo i spoustu dalších předních závodníků z ostatních zemí např. medailista z letošního JMS Estonec Jürgen Joonas, 13. z JMS na klasice Lotyš Matiss Saulite nebo domácí závodnice Tille de Smull a další.

Kostru našeho týmu tvořili úspěšní závodníci z letošního JMS a MED. Příležitost dále dostali i ti, kteří například v jarní části sezóny příliš neběhali z důvodu zranění a vrací se na závodní tratě (Viki Škáchová) nebo ti kteří patří u nás k předním závodníkům a přechází po sezóně do dospělé kategorie a zde mohli načerpat další zkušenosti a motivaci k tréninku (Vítek Čech). Poprvé se zároveň na akci JRD představili medailisté z MED Tom Kučera a Háňa Vítková, která na poslední chvíli zastoupila nemocnou Emu Černou.

Každý z uvedené dvanáctky závodníků podal kvalitní výkon v dané konkurenci a věřím, že je to zase posune dál v jejich rozvoji. Závod štafet navíc skýtal vhodnou příležitost vyzkoušet různé varianty pro příští mezinárodní závody a závodníci určitě získali další zkušenosti na jednotlivých úsecích a za konkrétních okolností.

Bližší informace vč. výsledků, map a fotek od pořadatelů najdete zde.

JEC zároveň z hlediska společných akcí uzavřel letošní sezónu JRD. Na závodníky nyní čekají domácí závody vč. několika mistrovství republiky. Tým pro příští sezónu 2024 a plán přípravy bude uveřejněn na přelomu října a listopadu a úvodní sraz se uskuteční s největší pravděpodobností 16.-19. 11. 2023.

Pěkný podzim!
Košík

Fotky od Martina