Novinky

TK ÚNOR: PSORTUGALSKO


zpět

5.3.2025 | 818x | Jan Šedivý

TK ÚNOR: PSORTUGALSKO

Výborné tréninkové podmínky, závody WRE na mapách od finských mapařů MS25, nebo snad výhled až k ME28, které bude hostit právě portugalský Aguiar da Beira - průsečík více linií nakonec zavedl mančaft do horské oblasti přibližně 2 hodiny jízdy na jihovýchod od Porta. A česká výprava byla nezvykle početná, kromě dospělých se na kemp vydal navíc i juniorský tým pod vedením Pavla Košárka.



Velká část týmů a závodníků řeší při plánování kalendáře otázku, jakým způsobem překlenout zimní období, kdy se ve většině domovin trénuje relativně složitě, ať už z pohledu rozvoje techniky OB, nebo zdravotních rizik fyzického tréninku.
Otázkou pak je, zda rozbít zimu kempy „v teple", s rizikem nemocí spojených s návratem domů do zimy, nebo naopak přizpůsobit trénink zimě a spíše jí jen zkrátit. Tento model obvykle volí reprezentace a i letos tak za kvalitním o-tréninkem vyrážel tým až na sklonku února s tím, že tréninkové podmínky v ČR jsou v březnu poslední zimy docela příjemné.

Za zmínku stojí ale i originální přístup, který letos zvolila hvězda týmu Tomáš Křivda. Ten si po úvodním srazu na konci listopadu sbalil „fidlátka" a po pobytech v Asii, Africe, Portugalsku a opět Africe se naplno vrátí domů až po kempu RD ve Slovinsku na konci března, takže zimu letos naprosto ignoruje.

Ale zpět do Beiry, nečekané metropole orientačního běhu, která je od MSJ 2022 stále vyzdobená nejrůznějšími symboly OB. Úvod soustředění v Portugalsku obstaraly už zmíněné závody WRE - ABOM 2025. Intenzivní proklamace pořadatelů, že závody budou vhodnou přípravou pro letošní MS ve Finsku, přilákaly celou řadu vynikajících orienťáku a týmů hlavně právě z Finska. A tak museli pořadatelé přidat ještě prolog, aby se muži vůbec vešli do startovky (rozřazením na A/B). V samotných výborně uspořádaných závodech vůbec nešlo z naší strany o výsledky, přesto si někteří závodníci určitě přidali motivaci do další přípravy, skvěle zaběhli např. Terka Rauturier, Tomáš Křivda, Kuba Chaloupský, Miloš Nykodým, Vojta Král, Dan Vandas nebo Jonáš Hubáček, ale solidně běhali i další.
Juniorské kategorie pak opanovali mladí reprezentanti ČR - v klucích se o prvenství podělili Dan Bolehovský (long) a Jan Strýček (middle), Lucka Dittrichová pak celkově vyhrála juniorky (2. long, 1. middle) a Viki Škáchová byla třetí.

▸ ABOM 2025 (gps/výsledky/mezičasy): prolog | long | middle


FOTO: spokojení junioři na vyhlášení celkového pořadí

Na závody navázal krátký 4 denní kemp. Reprezentace volí na přípravných akcích radši model závody -> tréninky, než obráceně (jako na soutěžních akcích). Důvod je jasný, tréninky před odjezdem mají větší „drive" a není potřeba se omezovat jako před závody (byť třeba jen podvědomě).

Z tréninků určitě stojí za vypíchnutí společné intenzivní fáze s mezinárodní konkurencí - perfektní KO sprint od Marka Cahela v úzkých uličkách Fráguasu, nebo lesní hromadný start 1. úseků štafet (téměř 40D+40H). Ten v mužích suverénně opanoval junior Daník Bolehovský, radost trenéru juniorského mančaftu Košíkovi ale bohužel zkalilo nepříjemné podvrtnutí kotníku Jana Strýčka.
Nechtěným tréninkem houževnatosti pak byl věšák-sběrák. Z technického tréninku na pečlivost umísťování kontrol se stalo probíjení džunglí a trénink tak trochu postrádal původní smysl, bohužel, ne vše se vždy povede...

▸ NOB-koridor - Villa da Ponte: HD
▸ control picking - AdB Norte (Fumadinha): HD
▸ sprint dvojic - Vila da Ponte: 1.-2. část | 3. část | 4. část
▸ KO sprint - Fráguas: qDqHfinále | livelox Q/F | mezičasy | výsledky Q/
▸ věšák-sběrák - Carapito: HD
▸ 1.úsek štafet - Quinta da Estrada: HDmezičasyvýsledky
▸ o-techniky - Sequieros: HD
▸ NOB hrom. - Quinta das Lameiras (Termas): HD
▸ sprintovka - Aguiar da Beira Urbano: HD


I když v Portugalsku táhnou spíše klimaticky příjemnější „pobřežní dunové" terény, tak Aguiar se ukázal jako skvělá volba pro kemp s množstvím nových lesních i sprintových map. Co může slabším povahám trochu znepříjemnit tréninky, jsou všudypřítomní psíci. Ti se pohybují na volno nejen v dědinách, ale i na krajích lesa a občas dokážou docela vyděsit, byť podle místních k incidentům nedochází.

Následující tréninkový program reprezentací pokračuje v rychlém sledu, junioři vyráží na skalní víkendovku na Vyskeř už příští víkend, dospělé pak čeká kamenité Slovinsko s laktátovými testy o týden později. Klíčem k dobrému zakončení zimní části přípravy bude jako vždy udržení zdravotního stavu, nejen před nemocemi, ale i svalovými zraněními, které se s přechodem do větších intenzit v tomto období pravidelně objevují. Takže jako vždy platí známé: „Training smart is more important than training hard."
Zdravíčko!

FOTOALBUM (JRD)