Novinky
Březnovka ve Slovinsku: drezura lesní odolnosti
← zpět
27.3.2025 | 753x | Jan Šedivý

Po běžecky jednodušších terénech v Portugalsku čekala na dvě desítky reprezentantů prodloužená víkendovka na jihozápadním cípu Slovinska, poblíž Lipice, vyhlášené díky sněhově bílému ušlechtilému koňskému plemeni. A místní závrtové terény s ostrou kamenitou podložkou ne všem zachutnaly.
Slovinsko je již mnoho let zajímavou jarní tréninkovou destinací s desítkami kvalitních lesních i sprintových map. Přestože sem na kempy i známé závody kolem Lipice dojíždějí velké skupiny běžců z okolních zemí a financí na budování nějakého „reprezentačního zázemí" by tak měl být dostatek, opak je pravdou. Slovinská vlaječka na mezinárodních závodech v OB v podstatě neexistuje a jeden z mála domácích běžců nám děkoval, že si mohl výjimečně zaběhnout několik organizovaných tréninků poblíž svého bydliště. Smutné.
Většina pořadatelských aktivit je totiž víceméně na soukromé bázi, a finance se tak nevrací do svazu nebo lokálních oddílů. I to je možná zajímavý argument pro část kverulantů, kterým se nelíbí svazový seriál Czech O-Tour („čokotůr"). Byť se asi ne všem zavděčí formátem závodů nebo třeba návazností na systém soutěží, pozitivně lze hodnotit už jen to, že je to „náš projekt" a finanční zisky tak putují zpátky do svazu a potažmo mládeže nebo reprezentací...
Ale zpět do lesa. Ten je na jihu Slovinska místy opravdu extrémně kamenitý, a i když trenéři vybírali pro tréninky jednodušší pasáže, kdo se většinu zimy připravoval sprintově nebo na jednoduché podložce, měl s tím značný problém. Základní adaptace na podobný terén trvá minimálně týden a na to na kempu nebyl čas.
Výzvou kromě podkladu je samozřejmě i navigace. I když je na jaře v lese solidní viditelnost, velmi omezená možnost mapovat za běhu spolu se závrty, které neustále nutí ke kontrole buzoly, dělá i z realizace připraveného plánu někdy tvrdý oříšek.
DEN 1: Přesun ČR – Slovinsko byl rozdělen do dvou částí. Na pomalu už tradičním místě na stadionku v Hustopečích totiž cestou proběhly laktátové testy. Podrobné vyhodnocení pak odhalilo více nedostatků v tréninku, než bylo v minulých letech obvyklé, zejména v kvantitě v oblasti AP2 (ale je to samozřejmě individuální záležitost).
Výstupy anonymně: laktát při testu (nahoře), laktát/rychlost v letech (zelená 2025, červená 24, modrá 22), tréninkové zóny (dole)
DEN 2: Longové tréninky na mapách v měřítku 1:15 000. To je ve Slovinsku omezeně používané, protože čitelnost detailních map je často možná jen v klidu, ve stoje. Dopolední technický trénink zakončil krátký lesní sprintík, který rozdělil závodníky do odpoledního handicapového startu na zkráceném longu. Ten cíleně imitoval stavbu longů na posledních závodech SP.
▸Technika - Kazlje: GPS | mezičasy xSPRINT | výsledky xSPRINT
▸HCP short long - Krajna Vas: GPS | mezičasy | výsledky
DEN 3: Sprintové dopoledne a odpočinkový NOB. Po náročném „klasikářském" úvodu čekalo reprezentanty příjemné dopoledne v přímořském Piranu. Zhruba hodina zatížení obsahovala warm-up koridor, zkrácený měřený sprint individuálním tempem a komplikovanou cool-down trať. Oblíbená kombinace trenérů RD, kdy je hodně sprintové mapy, ale menší množství intenzity. Pocitově odpočinkový den pak zakončil dobrovolný NOB přímo od lipické jízdárny.
▸Sprintové dopoledne - Piran: GPS | mezičasy sprint | výsledky sprint
▸NOB - Lipica: GPS
DEN 4: Middlo (ne)bodlo. Dva middlové tréninky – dopolední měřený trénink na kamenité Lipici prověřil odolnost reprezentantů v ostrém krasu. Odpolední opakované starty ve dvojicích na krátkých farstovaných úsecích pak byly o poznání příjemnější. Jejich cílem bylo otestovat maximální rychlost, kterou lze ještě zvládnout bez přílišného rizika.
▸ Middle- Lipica: H, D | mezičasy | výsledky
▸ Dvojičky/opak. starty - Krajna Vas: GPS
DEN 5: Dvoukolovým sprintem dvojic systémem D-H-D-H v jemně technickém městečku Izola se reprezentace loučí se Slovinskem. Na dlouhé cestě zpět je čas na analýzu tréninků a třeba i zamyšlení, jak najít kompromis mezi lesním technickým a fyzickým tréninkem a rozvojovým sprintovým tréninkem. Není to vůbec jednoduché a otázkou je, zda tuto kompatibilitu budou v budoucnu všichni hledat. Není to totiž vůbec snadné.
▸Sprint. mixy - Isola: GPS | ind. výsledky