Novinky

Nominace z kotárů vydupané


zpět

24.4.2018 | 2457x

Nominace z kotárů vydupané

"To je ale nápad, běhat tady po kopcích!" Domorodkyně z Nové Bošáce má jasno. A my už máme po víkendu také jasněji. Kdo jak na tom je a kdo zamíří na Evropu.Dráha Uherské Hradiště

Letošní ověření úspěšnosti zimní přípravy proběhlo pod jasnou oblohou, za absolutního bezvětří - a souhrnně se jednalo o jeden z nejkvalitnějších běhů za poslední roky, při kterém opět padla řada osobních rekordů.
Holky skupinově potvrdily potěšující trend, že oproti době před 5-10 lety je teď naše špička v této kategorii plošně o 20-30" rychlejší. Gratulace, dobrá práce!
Mezi muži si Vojta Král s ostatními trochu pohrával. Netradičně se začalo poměrně pomalu - teprve hlášení prvního kilometru za 3:00 podnítilo zvýšení tempa. Kvalitní časy za 6 a 5 bodů pak zajistil druhý kilometr za 2:56 a třetí za 2:49.
Junior Vojta Sýkora dofičel v prvním balíku za skvělých 8:48 (nejrychlejší junior od dob Tomáše Prokeše?), pod 9 to stlačil už i Mára Minář a Dani Hájek naznačil hezkým osobáčkem 9:04 svou momentální špičkovou formu.
O osobáček se chtěl určitě poprat i Pája Kubát, který se už ale předtím pral 6 hodin za volantem při cestě z Chrastavy naší rozkopanou vlastí, což jistě nebylo úplně to nejlepší naladění (kvůli problematické páteční dopravě jsme nakonec museli i posouvat čas startu).

3000m dráha 20.4. - výsledky

Middle Baťov

Závod, jehož podstatná část se odehrávala v atraktivní erozní bezzásahové zóně poblíž Otrokovic.
Závod s mnoha nastoupanými metry, který v teplém počasí většina závodníků hodnotila hlavně jako velké fyzické utrpení.
Závod, jehož tratě měly totožné parametry jako finále ME v Ticinu.
Takže kvalitní test a potřebná ostrá zkušenost, i v mentální rovině.

Z pohledu výkonů se zaskvěli zejména oba vítězové. Jana Knapová ukázala, že aktuálně je běžecky silná nejen na dráze a při volbě vhodné taktiky zaběhla čas, kterému nedokázal nikdo další konkurovat. Objektivně velmi slibný výkon. Další soupeřky už byly nejen o něco málo běžecky pomalejší, ale hlavně už výrazněji chybovaly.
Mezi muži zvítězil i přes jedno zaváhání naprosto zaslouženě Daniel Hájek, který předvedl technicky ofenzivní orienťák, podpořený jeho aktuální životní běžeckou pohodou.
Svůdný výkon podal opět junior Vojta Sýkora, který běžel prakticky na úrovni druhého místa, nebýt přehmatu v pořadí kontrol, kdy omylem zamířil z šestky na devítku.
Hlavní favorit Vojta Král se běžecky necítil úplně komfortně: "Trápil jsem se. A když jsem doběhl Dýma, ani se mi moc nechtělo jít před něj..."
Miloš Nykodým zase neměl technicky svůj den, výrazně chyboval už v jednodušším úvodu a toto rozpoložení si přenesl i do náběhu do erozního pralesa. Ale lepší je vychybovat se teď a na Evropě už to pak o to víc pohlídat.

Specifickým prvkem závodu byla právě bezzásahová zóna, která je vlastně prales, kde na zemi leží popadané stromy - v mapě vyznačené jako hustník. Určitě se vyplatilo hledat bílá průběžná místa a využívat rychlé tvrdé pěšiny. A to paradoxně i k navigaci.
...A ještě zajímavá zpětná vazba pro mapařskou obec: objekty, které jsme v mapě plošně "od stolu" vypnuli z důvodu zvýšení čitelnosti, opět nikomu při závodní navigaci nechyběly.

middle Baťov - mezičasy
2drerun - D
2drerun - H

Long Lopeník

Finále nominačního víkendu bylo krásným výrazem skutečné přeshraniční spolupráce, a to i bez jakýchkoliv zbloudilých evropských dotací. Parkovalo se na české straně, závodilo na slovenské. A všichni pořadatelé se narodili jako Čechoslováci.
Ale k závodům: Ačkoliv na ME mohou tentokrát klasiku běžet jen 3, což poněkud přirozeně zúžilo reálný okruh adeptů bojujících o nominaci na tuto trať, představoval tento fyzicky náročný long jako třetí závod v řadě kvalitní test jarní kondiční připravenosti.
Tratě nabídly nejen extrémní převýšení, ale i množství docela zásadních voleb postupu - viz tracking. A právě i vinou rozdílné úspěšnosti při volbě postupu byly konečné výsledky na čele závodu docela vyrovnané a součet nejlepších mezičasů poměrně výrazně pod vítěznými časy. V mužích je ideal time 81:00, v ženách 81:45.

long Lopeník - mezičasy
2drerun - D
2drerun - H

Nominační bodování
nominační žebříček
(počítají se lepší 2 ze 3 orientačních závodů, plus dráha)
Přímou nominaci si tak podle kritérií vyběhli:
D - Jana Knapová, Vendula Horčičková, Denisa Kosová (tam rozhodla vzájemná bilance z orientačních závodů)
H - Vojtěch Král, Miloš Nykodým, Daniel Hájek
Celková nominace pro ME bude zveřejněna ve středu večer na webu RD a svazu.


...Atmosféru nominačních závodů poutavě přibližuje i další vydařené video z dílny Petra Žaloudka.


K těm zapamatovatelným momentům pak bude jistě patřit i místní folkový přítel Michala Tučného a palačinky "od pana Slezáka" ;)


Moc děkujeme Slovanu Luhačovice, SKOB Zlín a Sandberg Bratislava za vstřícnou nápomoc při organizaci akce!

Příští víkend na sever (tiomila) a pak už plnou parou na jih, na Evropu!