Novinky

Akademie v Olomouci


zpět

3.8.2019 | 963x

Letošní letní akademie proběhla netradičně v „civilizaci“, především díky částečnému zapojení účastníků do organizace prvního ročníku Mistrovství Evropy univerzit... DOPLNĚNY VÝSLEDKYAni z pohledu tréninku jsme nezaháleli. Díky slabší dostupnosti lesních terénů jsme se více zaměřili na sprint (čemuž nahrával i program EUOC).

  • stránky EUOC s mapami a výsledky jednotlivých závodů (my jsme běželi vše mimo kvalifikaci sprintu v Bouzově)

Hned v pondělí po srazu jsme vyběhli do Smetanových sadů - takže první sprint byl spíše parkového typu s méně volbami, ale naopak zaměřený spíše na bezchybnou realizaci postupů v maximálním tempu. GPS – D, H; výsledky (měřeno pouze start-cíl).

úterý jsme se poprvé vydali do lesa do prostoru červnového ŽB u Otaslavic na middle. Z plánované delší krátké trati se nakonec pro mnohé vyklubala poctivá klasika. Tratě vedly porostově pestrým lesem, kde navíc v „bílé“ části bujelo bylinné patro omezující viditelnost, což dávalo dostatek možností k „tvorbě chyb“ ;-). I když to tak někteří necítili, z mého pohledu se jednalo o nejzajímavější mapovou fázi tohoto soustředění, u které bylo potřeba neustále hlídat buzolu, dočítat a hlídat záchytné body a to vše ve více či méně zarostlém prostředí. Trénink na grodno jak vyšitý… GPS – D16, D18, H16, H18; výsledky, mezičasy.

Otočka v Olomouci na oběd a zase zpátky na dálnici, tentokrát už jen do Prostějova na Prolog EUOC. Účastníci akademie se tak poprvé mohli poměřit s akademiky ;-) na rychlých tratích v centru města. Z našich závodníků se nejlépe dařilo Janě Pekařové, která obsadila krásné 6. místo.

Středeční ráno patřilo lesnímu modelu na middle, který se odehrál přímo v Čechách pod Kosířem (prostor navazoval na embargo pátečního závodu). My jsme roznesené kontroly částečně využili pro vlastní kombotech, zaměřený na práci s buzolou – GPS.

Odpoledne nebylo dost prostoru na trénink, takže většina zvolila odpočinek nebo návštěvu památek v nedalekém centru. V podvečer jsme se v jedné z nich (Korunní pevnůstce) účastnili zkoušky na slavnostní zahájení EUOC, kterého se později večer zúčastnila řada zajímavých hostů, mj. předseda IOF Leho Haldna.

Ve čtvrtek se už závodilo. Pro nás to znamenalo brzké ranní vstávání, rychlá snídaně a cesta autobusem směr Bouzov, kde jsme hlídali kontroly během kvalifikace sprintu. Odpoledne jsme se přesunuli do Mohelnice, kde nás čekala stejná práce, ovšem po doběhnutí závodníků jsme se na tratě vydali i my. Také tento sprint byl dost rychlý. Obsahoval však několik zajímavých voleb. O kterých jsme večer s vítězkou diskutovali… výsledky, mezičasy.

A tomu bych chtěl dát speciální odstavec. Večer jsme přivítali 2 úspěšné reprezentantky z letošního JWOC - Terku Janošíkovou a Aničku Kopeckou. Během velmi příjemné besedy jsme se od holek dozvěděli mnohé ze zákulisí fungování na JWOC, jejich předzávodním i pozávodním rozpoložení, individuální přípravy na vrchol sezóny či plánů do budoucna. Nakonec ještě rozbor právě proběhlého sprintu z Mohelnice. Ještě jednou díky holky!

pátek jsme se opět přesunuli do Čech pod Kosířem, kde se běžel middle. My jsme tentokrát fungovali jako předběžci a kvůli bujnému podrostu také jako prorážeči zarostlých pasáží J. Celkově však šlo o zajímavé, komplexně náročné tratě, které pěkně využily možnosti terénu a nutily závodníky ke komplexnímu plánování. A nutno dodat, že nejlepší z našich akademiků by se ve výsledkové listině určitě neztratili… výsledky, mezičasy.

Odpoledne jsme si střihli sprintový kombotech (připravený tak trochu herní formou), opět ve Smetanových sadech. Trénink se skládal ze dvou tratí. Koridor byl zaměřený na precizní vedení trasy, sledování odboček a detailů na požadované linii - mapa. Druhou částí byl kvízový paměťák, takže trénink zaměřený na navigační plánování, spojený s otázkami týkajících se vlastivědných i o-reálií z Olomouckého kraje. Mapy - K1, K2, K3, K4, K5, K6, K7, K8, K9, cíl.

Po večeři jsme ještě stihli vyřešit první šifru z původně plánované hry.

sobotu se konaly sprintové štafety. Pro nás to znamenalo opět hlídání (kde naše hlídačka mj. zachránila závod smíšených štafet). Pěkné tratě probíhaly v okolí Korunní pevnůstky v botanické zahradě s náběhem do zástavby v samotném centru, kde byly zajímavé volby postupů. Po skončení závodů a vydatném dešti jsme si tratě zaběhli i my.

Poté jsme akademii ukončili. Díky všem za perfektní přístup k veškerým aktivitám. A také díky Tukanovi a Šmelíkům za pomoc při zajištění akce.