Novinky

JEC na krásném modrém Dunaji

zpět

3.10.2024 | 424x | Pavel Košárek

Po roční pauze se vrátil Juniorský evropský pohár (zkr. JEC) do svého tradičního termínu na přelomu září a října.

Tím pádem se akce zúčastnila mnohem větší konkurence než loni. Na startu byly silné týmy Švédska, Norska, Finska, Švýcarska a Francie doplněny dalšími kvalitními závodníky jako například Tille de Smul z Belgie. Terén byl dle očekávání ryze kontinentální, něco jako v Brně, místy možná trochu více zarostlý.

Na sprint pořadatelé vybrali volnočasový areál Happyland v Klosterneuburgu. Tratě byly promyšlené s volbami, úzkými uličkami a podloubími, což obstaralo orientační náročnost. Největší překážkou se nakonec ukázalo bahno, kterého bylo v areálu na cestách spousty, protože i v těchto místech se prohnala nedávná povodeň. No a když v době závodu pršelo a bahno začalo klouzat, tak bylo o prekérní situace postaráno. Nám se nicméně i tak dařilo a odvezli jsme si několik umístění do 6. místa, přičemž o nejlepší výsledek se postaral vítěz kategorie M18 Vláďa Srb (M18 - 1. V. Srb, 2. O. Brosch, 6. F. Hanuš; M20 - 2. J. Strýček; W18 - 3. H. Vítková).

Hned následující den se běžela krátká trať v podstatě dospělých parametrů. Poté, co se závodníci vyškrábali mezi vinicemi na start vzdálený 3,4 km s 220 metry převýšením, čekala je trať s prudkými seběhy a výběhy kopců, traverzy a dohledávkami většinou na negativních terénních objektech. Tentokrát jsme nejvíce uspěli v kategorii M20, kde Strejda potvrdil, že titul letošního juniorského mistra světa v této disciplíně je ve správných rukou (M20 - 1. J. Strýček, 3. V. Bednařík, 4. A. Zřídkaveselý; W20 - 2. L. Dittrichová; M18 - 3. P. Tomášek, 4. O. Brosch; W18 - 5. V. Škáchová).

Celé klání uzavřely lesní štafety, které se běžely v obci Pressbaum západně od Vídně. Samotná doprava na štafety byla největším pořadatelským oříškem. Všechny výpravy totiž cestovaly na jednotlivé závody vídeňskou MHD a příměstskými vlaky. Protože ale v tomto směru byla doprava také z důvodu povodní omezena na jeden spoj za hodinu, tak se musely všechny výpravy vměstnat do jednoho vlaku, a hlavně ho stihnout, což se ne všem úplně povedlo, protože v jiné části Vídně mělo metro neplánovanou výluku. No zkrátka poté, co byl nejprve start naplánován na 9:30 hod., aby Norové stihli letadlo, tak pak byl stejně operativně posouván, než se dopraví všechny výpravy do centra závodu :-). Pak už to šlo ale na závodě jak po másle, a to i z pohledu výkonu našich týmů, kterých jsme do závodu vyslali celkem osm, vždy po čtyřech v kategorii.

V závodě juniorek si od začátku až do konce hlídala čelo závodu naše první štafeta, která běžela ve stejném složení jako na JMS (M. Novotná - V. Škáchová - L. Dittrichová). Na posledním úseku se Lucka odpoutala od soupeřek a doběhla s pohodlným náskokem pro vítězství. Výborný výkon stejně jako na JMS podala i naše dvojka, která běžela ze dvou třetin ve stejné sestavě (H. Vítková-K. Doušková-K. Štěpová) a doběhla pro 4. místo (14. CZE 3 B. Holasová-K. Matyášová-M. Metelková; 17. CZE 4 K. Kožíšková-M. Rotková-L. Krejčová). Vzhledem ke spoustě povedených výkonů z předchozích dní byly štafety juniorů postaveny i s ohledem na vhodnost úseků jednotlivých závodníků a také s možností vyzkoušet si běžet pod tlakem i v dalších štafetách a ne jen v té první. To se povedlo a všichni naši kluci ukázali v tomto terénu vysokou kvalitu, což bylo vidět i během závodu, kdy se pořadí neustále přelévalo. Nakonec skončila za vítězným Švýcarskem na 2. místě štafeta CZE 1 (A. Zřídkaveselý-V. Bednařík-J. Strýček), na 4. místě CZE 3 (T. Urbánek-J. Donda-T. Kučera), na 6. místě CZE 2 (D. Bolehovský-P. Tomášek-O. Brosch) a 16. CZE 4 (V. Srb - F. Hanuš - M. Gajda). Všechny tyto výkony navíc přispěly k tomu, že jsme si premiérově odvezli vítězství v soutěži týmů.

Letošní JEC byl oproti předchozím ročníkům trochu specifický. V podstatě ho pořádala jedna rodina za přispění pár dalších kamarádů vč. dvou lidí z Česka. Ze závodního hlediska bylo v lese a na sprintu všechno v pořádku a je třeba pořadatelům poděkovat, že to v tak malém počtu zvládli. Z těch věcí, které se úplně nepovedly, byly chybějící pokyny/bulletin a veškeré informace byly podávány pouze na on-line mítincích. Dále také absence jakéhokoliv lékařského zabezpečení v cíli nebo v centru závodů byla při počtu 240 účastníků trochu na pováženou, a že by se hodila.

Vzhledem k tomu, že byl letos JEC takto blízko, tak jsme toho využili a vyrazili na akci s maximálním počtem 24 závodníků. Jednalo se o úspěšné reprezentanty z JMS a MED doplněné o přední závodníky žebříčku A. V současné době máme velké množství mladých kvalitních závodníků, a tak je určitě vhodné, že se mohou poměřit s mezinárodní konkurencí, získat zkušenosti z reprezentační akce a také impulsy do dalšího tréninku.

Tímto závodem skončila letošní úspěšná juniorská sezóna. Ještě jednou díky moc všem, kdo se na ní podíleli!!! Složení týmu pro sezónu 2025 se zde objeví co nejdříve po MČR na klasické trati, které se koná o víkendu 19.-20. října a úvodní sraz je naplánován na 14.-17. listopadu.