Novinky
Vracovské azimuty
← zpět
23.1.2018 | 3251x | Pavel Košárek
Na letošní lednové soustředění jsme zavítali do Vracova především proto, že místní terén v určitých případech vyžaduje podobný způsob navigace, jaký budeme využívat při červencovém JMS v Maďarsku.
Tam se bude běhat hlavně přímo a překážku budou představovat jalovcové pasáže a vrstevnicové detaily. Ve Vracově sice jalovec nenajdeme, ale vyskytuje se zde dost orientačně zajímavých hustníků. Náročný písčitý podklad nám zase nahradila souvislá sněhová pokrývka.
Každý trénink probíhal v jiné intenzitě, v pátek jsme se zaměřili hlavně na techniku, po sobotní klasice, pak přišly na řadu i více kontaktní tréninky - nočák a následný stíhací middle. Výhodou soustředění bylo, že jsme bydleli přibližně 2 kilometry od lesa a tuto vzdálenost všichni využili k potřebným rozklusům a výklusům.
Pátek 19. 1. dopoledne - housenka + terénní běh:
cíl: precizní čtení detailů a využívání buzoly
tempo vrstevnicovka: volné
tempo terénní běh: stupňované, střední až vysoké
Pátek 19. 1. odpoledne - vrstevnicové azimuty:
cíl: azimut a čtení vrstevnicových tvarů na postupu
tempo: volné až střední, podle navigačních schopností
Sobota 20. 1. dopoledne - klasická trať:
cíl: simulace podmínek JMS, zaměřit se na komplexní výkon, dlouhé postupy přímo, zpomalení v dohledávce
tempo: střední
Sobota 20. 1. podvečer - NOB bez reflexů:
cíl: využívání buzoly ještě více nutné než ve dne, volba jednoduše realizovatelných postupů
tempo: střední v závislosti na únavě z dopoledne
Neděle 21. 1. dopoledne - stíhací middle dle NOB na mapě bez cest:
cíl: kontaktní trénink, vlastní uvažování a sebedůvěra při realizaci postupů (na trati falešné kontroly)
tempo: závodní
mezičasy
součet nob + middle
tracking
3drerun
A co s dlouhými zimními večery? V pátek za námi dorazila Lenka Knapová, která na letním soustředění v Rakousku v roce 2015 provedla mezi závodníky výzkum pro svoji bakalářskou práci na téma "Souvislost osobních charakteristik a výkonu pod tlakem v orientačním běhu". Lenka nás nyní seznámila s výsledky svojí práce a co z toho pro nás plyne. Tím, že jsou zjištěné výsledky obecně platné (testování proběhlo na poměrně velkém počtu osob - cca 43), bylo to zajímavé nejen pro samotné účastníky tehdejšího soustředění, ale i pro všechny ostatní. Na závěr k tématu proběhla diskuze.
Evergreenem lednového soustředění bývá zveřejnění nominačních kritérií na JMS a nejinak tomu bylo i letos. O místa v týmu se poběží na přelomu května a června, jak v Čechách tak v Maďarsku.
Ke všem tréninkům (kromě závěrečného middlu) proběhly i rozbory, na které jsme tentokrát díky Bandaskovi byli dva experti a zapojila se i značná část publika.
Díky všem za vynaložené tréninkové úsilí a ať to dál šlape. Těm, co se aktuálně potýkají s nějakým zdravotním omezením, přeju zdárné vyřešení problému.
Těším se na viděnou na dalších akcích, kterými jsou v únoru nejdříve lyžařsko-objemové soustředění na Třech Studních a hned týden na to první výjezd do Maďarska na jarní Juniper Open.
Košík
Pár fotek od Máry