Novinky

Kamenické soustředěníčko


zpět

3.3.2020 | 1419x | Pavel Košárek

Kamenické soustředěníčko

Letošní kalendář nám věnoval jeden den navíc, a tak jsme ho společně s dalšími dvěma zasvětili kratšímu soustředění.Využili jsme rozmanitých kamenických terénů, ve kterých jsme jako první trénink absolvovali páteční nočák na Valnovce tj. mapě hned u ubytování. Startovalo se opět hromadně a bylo na něm použito několik rozdělovacích metod. Kromě motýlka i klasické farstování, takže závodníci neabsolvovali stejnou trať.

tracking D
tracking H

V sobotu ráno se probouzíme do sněhu a zimy a vyrážíme na trénink voleb postupů do kopcovitého terénu střední části Hornopožárského lesa. Cílem tréninku bylo donutit závodníky přemýšlet nad jednotlivými volbami postupů tak, aby byli v budoucnu zvyklí pečlivě a také poměrně rychle postup nakombinovat a následně zrealizovat. V těchto typech terénu je totiž ideální postup zásadním předpokladem pro dosažení kvalitního výkonu, kdy nás jen špatná volba, i když jinak dobře zrealizovaná může stát několik minut. Je pravděpodobné, že podobně kopcovitý terén můžeme čekat i na JMS, kde hlavní roli bude hrát právě tato dovednost.
Tréninku se zúčastnili také tři mimotýmoví borci (Š. Navrátil, L. Kettner a T. Rusý), kteří běželi všechny postupy přímo a poskytli nám kvalitní materiál pro večerní rozbor, během něhož jsme zjistili, že v tomto terénu se varianta jít vždy přímo nevyplácí a je tedy nutné investovat nějaký čas do promyslení ideálního postupu. Kluci byli konkurenceschopní jen na prvním delším postupu, ale to mohlo být zapříčiněno ještě dostatkem sil, které postupem tratě právě na takovýchto variantách ubývají.

tracking
mezičasy
volby

Odpoledne jsme opět vyrazili na Valnovku na kombotech, který se skládal z hada, vrstevnicovky a švýcárny - tempo tréninku volné, zaměření na techniku. Všichni účastníci si počínali velmi zdatně, a tak bude nutné příště přitvrdit, zúžit a vypnout :-).

tracking

Ještě před večeří se většina přesunula do sauny a do teplého bazénu, kde si obvykle nemluvňata zkouší první tempa.

První březnový den už se nesl ve znamení jara. Poslední trénink nesl název "traverzový middle", jehož cílem bylo pečlivě vnímat vrstevnice a držet výšku. Terén Gabrhele se pro tento typ tréninku ukázal jako velmi vhodný, obzvláště bez cest.

tracking D
tracking H
mezičasy

Krátké soustředění rychle uteklo, přesto jsme udělali kus práce a to jak z mapového hlediska, tak z fyzického, kdy dvě měřené fáze měly značné převýšení. Kamenické terény potvrdily svoji krásu a náročnost a tak to stálo za to!

Další akce už bude výrazně delší. Na závěr března nás čeká hlavní přípravná akce k JMS pro celý široký tým, týdenní soustředění na Silici a v Maďarsku (Sálgótarján).

Košík

Noční fotky od Martina