Novinky

ME 2021: Když mixy, tak brambory


zpět

13.5.2021 | 1814x |

ME 2021: Když mixy, tak brambory

A zase. Zase nám tahle medaile o jednu příčku unikla. Po MS 2017 v Estonsku a ME 2018 ve Švýcarsku česká smíšená štafeta potřetí na velké akci finišovala čtvrtá. Tentokrát s větším odstupem, ale hlavně nejistotou, zda bude hodnocena. Co se na druhém úseku stalo, že byli Češi během závodu dlouho vedeni se zkratkou DQ?Byl to další skvělý výkon kvarteta Jana Knapová, Miloš Nykodým, Vojtěch Král, Tereza Janošíková. České dresy a kombinézy se od začátku držely tak, jak je při sprintovkách třeba – čili v popředí. Za odskočenou dvojicí suverénních týmů Švýcarska a Švédska bojovaly ve skupině o třetí místo. Terka do posledního úseku vybíhala s hratelnou ztrátou 17 vteřin na třetí Norsko. Jenže už v tu chvíli se éterem šířila informace, že jsou Češi společně s Francouzi diskvalifikovaní za proběhnutí zakázaným prostorem na 2. úseku.

To platilo i ve chvíli, kdy Terez probíhala cílem. Na čtvrtém místě 2:23 za domácími úspěšnými obhájci zlata a 54 vteřin za bronzovými Nory. Do akce tak šla sportovní diplomatika. Miloš totiž věřil, že pravidla neporušil.

Koukněte na inkriminované místo a posuďte sami. Slovo má Dým: „Proběhl jsem přes to žlutý. Mlíko na kraji zakázaného prostoru leželo jen na zemi, toho jsem si nevšiml, nebo možná jen částečně. Proběhl jsem to a Nor Eskil Kinneberg na mě křiknul, že jsem vběhl do zakázaného prostoru. Vrátil jsem se stejnou cestou a šel jsem na roh toho plotu, který byl relativně vysoký, ale překonatelný. Jelikož se to nedotýká toho zakázaného prostoru, tak jsem kolem něj jenom prošel a zkrátil jsem ten rožek, protože tam nebylo žádné značení na asfaltu parkoviště, ač tam mělo být. Ale tam už běhali všichni a já jen pokračoval za nimi. Celkem mě to stálo tak 10 vteřin a zhruba tři pozice.“

Ač Miloš přiznává, že měl strach, jak to dopadne, český protest byl úspěšný. A tak i po téhle detektivce platí, že čtvrtá místa jsou české sprintové štafetě prostě souzená. „Za sebe říkám, že to neurazí. Jsme už na ně zvyklí,“ uzavírá tuhle dramatickou kapitolu Dým.

Ta další páteční ponese název kvalifikace knock-out sprintu a na startu ve třech mužských a třech ženských rozbězích bude všech třináct českých reprezentantů. Aby si zajistili místo v sobotním čtvrtfinále, musí být ve svém běhu do 12. místa. Začínáme v 15:01, hned o minutu později vyrazí na trať přeborník této disciplíny Vojta Král.

 

/Zhaly