Novinky

SOLIDNĚ V ITÁLII NA VÝBORNOU VE ŠVÝCARSKU


zpět

7.10.2021 | 924x | Jan Šedivý

SOLIDNĚ V ITÁLII NA VÝBORNOU VE ŠVÝCARSKU

„Alpské turné" s kompletním závodním programem v nadmořské výšce nad 1000 m na SP i Euromeetingu proběhlo výsledkově skvěle. Z Euromeetingu si přivážíme 4 medaile, ze SP zase jednu "pódiovku" ze sprintových štafet a několik cenných výsledků v TOP15. Konečný účet ze Světového poháru 2022 pro nejlepší ženu a muže pak zní: 13. Tereza Janošíková a 22. Vojta Král.Euromeeting - akce spíše pro nabrání zkušeností pro MS 2023 přinesla většině týmu radost i krásné zážitky. Ve velmi kvalitní mezinárodní konkurenci ukázala výbornou podzimní formu (v září 1. i na Mistrovství Finska) Terka Janošíková - 2x zlato! Vendula Horčičková si zase vrátila sebevědomí stříbrem z middlu a Tomáš Křivda potvrdil 2. místem na stejné trati, že umí skvěle zaběhnout i mimo ČR.

Byť byl terén mimořádně spektakulární, tak v jeho relevanci k MS 2023 by se asi dali najít určité rezervy. Zejména závod middlu nedostal závodníky do situací, které budou pravděpodobně řešit za 2 roky. Long v otevřeném prostoru ve výšce kolem 2500 m byl ale doslova lahůdkou. Jeho zrádnost si však vyzkoušela Terka Čechová. Ta na začátku startovního pole absolvovala větší část trati v úplné mlze a díky měnícím se podmínkám ztratila mnoho minut. I tak si odvážíme důležité poznatky. Kromě již dopředu známého problému - jakým způsobem postavit přípravu, aby nebyla nadmořská výška zásadním hendikepem, pak např. ze stránky fyzické kondice - efektivita běhu v místy opravdu pomalém horském terénu, či běh v prudkých svazích. Z pohledu o-techniky zase např. složitost navigace ve strmých sebězích, nebo v situacích, kde je mnoho detailů v kombinaci s „neomezenou" viditelností.

Výsledky EM - ženy: middle, long | muži: middle, long


Finále SP - po Eurmeetingovém longu a okamžitém dlouhém přesunu „jihem" přes Pádskou nížinu (Pianura Padana) do dějiště finálového kola SP (provincie Veneto), nás uvítalo rustikální prostředí jedné z místních usedlostí. Program na nadcházející dny byl jasný - odpočinek, aklimatizace, modelové tréninky a sem tam nějaké to espresso. Krasový terén pro middle budil respekt, stejně tak jako úctyhodné délky longu. Podezřele čistý až vymetený terén modelového tréninku pro klasiku si vyzkoušel i zbytek týmu, který vyrazil z Česka na SP až v úterý.

LONG - dominanci na klasické trati v sezóně 2022 potvrdila Švédka Tove Alexandersson a Nor Kasper Harlem Fosser. Deklasováním startovního pole ulehčili pořadatelům diskuzi nad problémem s (ne)přepálenou délkou v obou kategoriích. Z našich zaběhli naprosto skvěle Terka Janošíková 9. a Denisa Kosová 11., v mužích pak Tomáš Křivda 13., mimořádné výsledky! Body brali ještě i Vendula Hořčičková (výborné 19. místo) a 26. Miloš Nykodým (celkové výsledky, mapa muži). 

Že MIDDLE bude jiná káva, bylo jasné při pohledu na modelovou mapu, která se lehce překrývala s prostorem závodu. Klasický kras, ve kterém se nelze pohybovat bez jasného plánu a pod dohledem buzoly (kterou mimochodem do/vynalezl v 19. století Josef Ressel, při svém působení jako lesník právě v krasových terénech ve Slovinsku). A našim se to nebývale dařilo - z 11 na startu podovalo hned 7! Opět skvěle zaběhly naše nejlepší ženy, které si tentokrát prohodily pořadí - 11. Kosová, 13. Janošíková. Ale doplnily je i ostatní (18. Nykodým, 23. Vyhnálková, 26. Křivda, 26. Horčičková, 34. Čechová), příjemná zpráva pro RT v posledním lesním závodě sezóny (celkové výsledky, mapa ženy). Překvápko ve výsledcích bylo určitě i 3. místo domácího borce Riccarda Scaleta, který dokázal napodobit Miloše Nykodýma a jeho domácí vítězství v roce 2018 v Turnově.

MIXY v Cortině - doslova třešnička na závěr s centrem závodu v samotném srdci legendárního střediska. Naše áčko z důvodů absencí (preventivní opatření v rámci C-19) startuje v značně pozměněné sestavě a i tradiční spíkr mezinárodních závodů Per Forsberg se bokem ptá, jaká že je kvalita našeho „širšího týmu". Že může být v klidu, mu ukazujeme na trati, všichni předvádí kvalitní výkony, ale zejména díky neskutečnému finiši Terky Janošíkové bereme "pódium". Na závěr sezóny tak přijímá kvarteto Kosová, Křivda, Glonek, Janošíková gratulace za báječné 5. místo, resp. 6. v nereduk. pořadí(celkové vysledky, mapa).

Z výsledků zbývá ještě zrekapitulovat celkové výsledky pořadí SP 2021. Domácí MS se do SP letos nepočítá, a na celkové statistiky se nedívá tak pěkně jako v roce 2019. Přesto je ale na co být hrdý - celkově končí Česká republika na 5. místě a v jednotlivcích má nejvýše Českou vlaječku Tereza Janošíková 13., resp. Vojta Král 22 (celkové výsledky). 


FOTO: https://photos.app.goo.gl/1LychGRQpEUBkMqC9