Novinky

ASOM Belgie: dvě medaile i závodní zkušenosti


zpět

7.4.2022 | 1091x | Jan Šedivý

ASOM Belgie: dvě medaile i závodní zkušenosti

Stříbro v mixech pro Terku Janošíkovou s Vojtou Králem a bronz z KO sprintu opět pro Janošíkovou na skvěle obsazených závodech ASOM v Belgických Antverpách, tolik stručně telegraficky. Ale celé soustředění přineslo mnohem více - inspiraci, zkušenosti i nové poznatky před MS ...Těžko říci, zda si řídící pracovníci IOF vůbec dokázali představit, jak moc změní orienťák, když odhlasovali rozdělení na sprintové a lesní MS, resp. ME. Snad ani ne deset let nazpět, kdy se většina závodníků na jaře proháněla na soustředěních ve Skandinávii v hlubokých lesích kolem místních kluboven, by asi představa podobného kempu, jaký jsme absolvovali v Belgii, vzbudila velké rozpaky. Ubytování v centru města, cesta na trénink kolonami, neustále problémy s parkováním, nebo obtížná organizace i bezpečnost při sprintech. Jaký rozdíl oproti klidu lesního tréninku. Na druhou stranu by se asi Belgie nikdy nedostala na mapu o-zemí, a o to dost možná šlo nejvíce.

Pro český mančaft byl sprintový výjezd do Antverp lehkým krokem do neznáma. Belgie zdaleka nepatří mezi vyspělé o-země, a byť můžeme často vidět belgickou vlaječku na stupních vítězů, tak kvalita místních map a terénů vzbuzovala mírné obavy. Ty byly nakonec zbytečné, i když náročnost tratí nebyla nejvyšší a většina závodů i tréninků byla v absolutním kontrastu s předcházející reprezentační akcí na jihu Itálie.

I tak ale dávala celá akce velký smysl, protože výkon závodníka na klíčových závodech netvoří jen technická dovednost, ale i závodní zkušenosti a těch jsme získali nespočet. V městě diamantů se sešla minimálně polovina světové sprintové špičky, a tak v absolutních počtech byl např. postup z kvalifikace knock-out sprintu možná někde na úrovni MS. A kdo ví, zda se někomu nakonec nebude hodit i zkušenost z místních čtvrtí, neboť Antverpy jsou jediným kandidátem pro sprintové ME 2025.


Celý TK (tréninkový kemp) odstartovaly 3 tréninky, každý v rámci místních možností, co možná nejméně podobný tomu předchozímu:

Na tréninky plynule navázaly závody ASOM. Ty začaly nevšední srandou - mixy 1+1 za soumraku. I když o moc nešlo, nechala se většina závodníků strhnout konkurencí a atmosférou, kterou zvýraznil tradiční „spíkr" velkých akcí Per Forsberg. Česko-Švýcarský souboj nakonec o prsa vyhráli Švýcaři, ale i naši závodníci zanechali skvělý dojem - 2. místo Vojta Král s Terkou Janošíkovou, 4. místo Tomáš Křivda s Denisou Kosovou a výborně si vedly i dvojičky s juniorkami v týmu: 8. Martin Roudný s Markétou Mulíčkovou nebo 11. Jakub Glonek s Janou Pekařovou!

Sobotní KO sprint načala kvalifikace, která poměrem startující/postupující vzbuzovala respekt. Naše děvčata ji ustály skvěle a hned osmička z devíti postoupila. Kluci možná podvědomě trochu podcenili tvrdost konkurence a do finálových bojů tak postoupila pouze trojice Král, Křivda, Glonek. Vyřazovací boje byly ve znamení fyzické připravenosti, kterou snad vybrousíme až na MS, a tak se postup kluků (Král, Křivda) zastavil těsně před finále. Z holek se z 1/4 finále probojovala jen Terka Janošíková, ale až do finále si počínala suverénně. V něm pak tahala za kratší konec, ale v druhé polovině v sobě našla poslední zbytky sil* a urvala skvělý bronz! (*při celodenním programu KO sprintu naběhá finalista až 25km).

Nedělní ind. sprint WRE byl opět zejména o fyzičce. Záludných pasáží bylo poskrovnu a každá chyba se draze vymstila. Na pódiu se opět mohla usmívat Teka Janošíková za 5. místo (11. Denisa Kosová), v mužích byl nejlepší z našich Vojta Král – 6. místo (7. Tomáš Křivda).

Pětice železných závodníků, kterou jen tak nic nerozhodí, natož extrémní množství intenzivních jednotek v šesti dnech, pak ještě zůstala na úterní dvoukolové nominační závody domácího mančaftu. A opět byla naše vlaječka ve výsledcích vidět hodně vysoko - dopoledne porazil naši čtveřici pouze místní fantom Yannick Michiels a Denisa Kosová brala 3. místo, odpoledne pak Tomáš Křivda dokonce vyhrál.

Z Belgie tak odjíždíme s jistou dávkou závodního optimismu a snad i sebevědomím, že sprintová sezóna je dobře otevřená. Výsledky fyzických testů vyšly na březnovém kempu navíc velice pozitivně, takže je snad vše na správné cestě pro boj o dobrá umístění na květnovém SP ve Švédsku, ale hlavně červnovém MS v Dánsku. Držte nám palce!


ODKAZY

FOTO
ASOM