Novinky

Uppsala 2022: O-ringen a soustřeďko


zpět

10.8.2022 | 1082x | Pavel Košárek

Uppsala 2022: O-ringen a soustřeďko

Tak jsme se konečně dočkali a na třetí pokus absolvovali se širokou skupinou juniorů a dorostenců (členů JRD a dalších závodníků především z řad TSM) O-ringen v Uppsale. Závodům předcházely dva tréninky na seznámení a po skončení pětidenních jsme si pobyt ještě prodloužili o dalších 6 dní, během kterých jsme pokračovali v mapovém tréninku.Ubytováni jsme byli v prostorné sportovní hale v městečku Rimbo východně od Uppsaly, kam jsme dorazili v sobotu 23. 7.. Odpoledne jsme vyrazili na seznamovák necelý kilometr od ubytování. Bohužel v této části lesa nebyla mapa příliš aktuální, a tak některé postupy vedoucí přes neprostupnou buš moc poznatků neposkytly.
- tracking

V neděli jsme vyrazili už trochu dál od ubytování do oblasti Lagga-Stocksättra na mapové okruhy. Těch bylo celkem pět, tři kratší zhruba 1 kilometrové a dva delší měřící 1, 8 km. Cílem tréninku bylo se ve volném až středním tempu sžít s mapou, osvěžit si navigační techniku vhodnou pro tyto terény a na delších okruzích si vyzkoušet delší postupy. Terén představoval "pravé Švédsko"a rozhodně nedal nic zadarmo - členitý terén s hlubokými bažinami, skalní plotny porostlé mechem, spousta kamenů a srázků. Odpoledne jsme šli pouze klusat nebo odpočívali před náročným programem O-ringenu.
- okruhy_mapa
- mezičasy

Od pondělí 25. 7. do soboty 30. 7. bylo na programu pět etap O-ringenu. Z našeho týmu startovala zhruba půlka v elitních kategoriích dvacítek a osmnáctek. Nicméně protože konkurence byla vysoká a postupový klíč neúprosný, tak několik našich předních juniorů a dorostenců startovalo v dalších kategoriích H20 resp. H18-2. Nutno ale zmínit, že i zde se běželo v těžkém terénu na kvalitních tratích a za solidní konkurence. Nejmladší účastníci akce r. 2006-2007 elitní kategorie neměli a startovali naopak v jednoročníkových patnáctkách a šestnáctkách.

První dvě etapy se běžely v oblasti Nåsten. Začínalo se zkrácenou klasikou na mapě měřítka 1:10 000 a po úvodních kontrolách jsme se přesunuli do členité oblasti plné kamenů, bažinek, "žlutých" kupek a zařízlých údolíček, kde musel závodník stále vědět, kde je, jinak byl bez šance na úspěšné dohledání kontroly. Zde si člověk uvědomil, že místní orienťák má v nadsázce s tím českým pramálo společného. Závěr tratí se po oba dny odehrál v "příměstském lesíku", kde se nakumulovali všichni závodníci a největším oříškem bylo se s nikým nesrazit a nenechat se stáhnout na jinou kontrolu. Následná klasická trať v částečně se překrývajícím prostoru a se stejnou arénou proběhla na mapě měřítka 1:15 000 (stejně jako všechny další klasiky) a mapová obtížnost se dostala do ještě jiné dimenze. Za takovýchto podmínek se vyplatí na pár vteřin zastavit, vyčíst z mapy všechny potřebné informace a vytyčit si body, přes které se dostanu ke kontrole. Naštěstí, především na dlouhých postupech, závodníky urychlovalo využívání pěšinek, které procházely celým prostorem.
- tracking E1
- výsledky E1
- tracking E2
- výsledky E2

Ve středu 27. 7. byl pro elitní kategorie na programu sprint v centru Uppsaly. Běželo se v obytné zástavbě, kolem místního zámku, kde byl umístěn zajímavý dlouhý postup a v závěrečné části probíhali závodníci upraveným parkem s jezírky, kde už postávala spousta fandících diváků. Sběrka a celý doběh se nacházel na místním fotbalovém stadionu, na jehož tribuny si našlo cestu také značné množství diváků. I v této etapě byl Czech junior team slyšet a nakonec i vidět na stupních vítězů zásluhou Emy Černé v D18E (4. M. Mulíčková D20E, 5. M. Srbová D18E, 9. L. Martanová D18E, 10. J. Strýček H18E).
- tracking E3 D18E
- tracking E3 H18E
- tracking E3 D20E
- tracking E3 H20E
- výsledky E3

Ve čtvrtek měli eliťáci odpočinkový den a naopak na další klasiku se vypravily ostatní kategorie. Aréna se na tuto etapu přemístila do čtvrti Sävja a běželo se v oblasti severního Lunsenu. Terén se oproti Nastenu dle očekávání změnil. Nebylo zde tolik výrazných kopečků a terén byl ještě více plošší (ekvidistance 2,5m). Z rozsáhlých bažin a vřesovišť vystupovalo nad povrch velmi málo navigačních bodů, a tak byla největším pomocníkem buzola (ostatně jako kdykoliv jindy).
- tracking E3 DH15_16
- tracking E3 DH18
- tracking E3 H20
- výsledky E3

Na poslední dvě etapy se aréna posunula více na jih, abychom okusili tu pravou divočinu Lunsenu. Čtvrtá etapa byla jediným skutečným middlem na těchto pětidenních a hned po startu nás stavitel vyslal do těch nejtěžších pasáží, kde byl terén velmi plochý a bylo těžké se v reálu něčeho chytnout. Situace se významně zlehčila po té, co se závodník dostal do míst, kde vystupovaly nad povrch žluté kupy. V této etapě se blýskl 3. místem v H20E Kuba Chaloupský.
- tracking E4 DH15_16
- tracking E4 DH18
- tracking E4 DH18E
- tracking E4 H20
- tracking E4 DH20E
- výsledky E4

Poslední etapa měla stejnou arénu jako předposlední. Běžela se handicapová klasika částečně ve stejném prostoru jako middle, ale zavítali jsme i do odlehlejší více bažinatější oblasti. Spousta našich závodníků vybíhala z předních pozic a ty se jim podařilo během závodu ještě vylepšit. Velkého úspěchu se podařilo dosáhnout Danovi Bolehovskému, který zaběhl všechny etapy stabilně a vybíhal do handicapu ze 4. místa. Takticky výborně zvládnutým závěrem se posunul na celkové 3. místo v H18E. Jen těsně za stupni vítězů cílovala 4. Ema Černá v D18E.
- tracking E5 DH15_16
- tracking E5 DH18
- tracking E5 DH18E
- tracking E5 H20
- tracking E5 DH20E
- výsledky E5

TOP10 Czech junior team:

D18E:
4. Ema Černá
6. Lucie Dittrichová

H18E:
3. Daniel Bolehovský
8. Jan Strýček

D20E:
6. Michaela Dittrichová
9. Markéta Mulíčková

H20E:
7. Jakub Chaloupský

D18:
1. Valentina Batani

H15:
4. Vladimír Srb
10. Jonáš Ptáček

H18-2:
1. Tobias Pekárek
5. Štěpán Waldhauser
10. David Němec

H20:
1. Lukáš Vitebský
3. Adam Valík
10. Jan Nechanický

- celkové výsledky

Další naši závodníci se navíc dokázali prosadit na čelní pozice v jednotlivých etapách. Všem závodníkům k těmto výkonům gratuluji. Svědčí to o vaši dobré technické připravenosti, kdy jste se během dvou úvodních tréninků dokázali adaptovat na úplně odlišné terény, než v kterých běžně běháte.

O-ringen potvrdil, že je vlajkovou lodí vícedenních letních závodů. Skvělá organizace (až na ten web a program pouze ve švédštině :-)), lukrativní terény, vysoká konkurence a náročné tratě, kdy obzvláště oceňuji zařazení až třech klasických tratí na mapách měřítka 1:15 000, protože takovýchto poctivých klasik je čím dál méně.

Po náročných závodech na nás čekal jeden odpočinkový den, kdy jsme dospávali předešlé ranní vstávání a odpoledne jsme vyrazili na koupačku k moři a na ostrůvky Stockholmského souostroví.

Od pondělí do čtvrtka 1.-4. 8. pokračovalo soustředění mapovými tréninky především v nižších intenzitách a jejich cílem bylo zdokonalovat mapovou techniku. Vzhledem k tomu, že hlavní bod akce - O-ringen už byl za námi a únava byla značná, tak byly na programu také dva kontaktní tréninky - KO sprint a tříčlenné štafety. Především KO sprint, který jsme mohli pohodlně rozprostřít do celého dne, se ukázal jako atraktivním tréninkovým prostředkem.

1) KO sprint kvalifikace
- tracking D
- tracking H
- mezičasy
Postupovalo 18 H a 12 D.

2) KO sprint semifinále
- tracking D
- tracking H
- mezičasy
Postupovali 3x2 kluci a 2x3 holky. Nepostoupivší z kvalifikace běžely SF MS.

3) KO sprint finále
- tracking
- mezičasy

4) kombotech
- tracking

5) housenka
- tracking

6) dlouhé postupy
- tracking A
- tracking BC
- tracking D
- mezičasy

7) štafety
- tracking
- mezičasy
- celkové výsledky

8) control picking
- tracking A
- tracking BC
- tracking D

Po 14 dnech nasedáme do busu a míříme domů. Část týmu si pobyt ještě prodloužila o víkendovou U-Tiomilu, kde běželi za své české nebo severské kluby. Vítězství si odvezl Kuba Chaloupský za IKHP Huskvarna a 6. místo Ema Černá, Vítek Čech, Jirka Kostka a Adam Valík běžící za Karlskronu SOK. Z českých klubů skončil na 9. místě TJ Spartak 1. brněnská.

Díky moc všem za příkladný přístup po celou dobu akce. Doufám, že jste si to i díky příjemnému počasí všichni užili a získali jste spoustu impulsů do dalšího tréninku. Také velké díky realizačnímu týmu za výpomoc s celou akcí.

Košík

- fotky (další ještě budou doplněny)