Novinky

TK Vrbno: Road to WOC v kopcích


zpět

15.5.2023 | 1448x | Matěj Burda

TK Vrbno: Road to WOC v kopcích

Natrénovat na švýcarské terény doma? Jde to! Navzdory vábení Českého Švýcarska jsme vyrazili do jesenických kopců k Vrbnu pod Pradědem.Po Světovém poháru v Norsku a krátké individuální přípravě přechází fokus českého týmu již plně směrem k MS ve Švýcarsku. Právě proto Jeseníky, které dokážou nabídnout nějaké modelové situace relevantní ke světovému šampionátu, byť „pouze” v českých podmínkách. Cíl kempu byl jasný – trénovat v horském prostředí, které nedá nic zadarmo, ať už podložkou, neprůchodností nebo prudkými svahy, které bolí fyzicky i mentálně a jsou mapově extrémně náročné.

A to se potvrdilo při stěžejních mapových fázích kempu. Tou první byly výběhy svahem Psí hlavy (200 metrů převýšení) následované mapovým seběhem. Seběh v nepřehledném kamenitém a zavřeném terénu vyžadoval extra koncentraci na longovou techniku, protože umapovat náročné situace na mapě 1 : 15 000 a najít si to správné zjednodušení postupu nebylo vůbec jednoduché. Následný horský long už kladl odpor, a to nejen vlivem únavy z předchozích fází, ale  také kvůli těžké podložce. Výborné výkony předvedli vítězové Dan Vandas a Terka Čechová. Na závěrečný middle jsme se přesunuli na mapu Venušiny misky u Vidnavy, tedy do terénu podobného middlu na MS. Navíc na mapě bez cest, aby byl charakter mapy ještě podobnější. U většiny týmu se již naplno projevila únava a řada závodníků zvolila volnější tempo vzhledem k brzkému odletu na švédskou Tiomilu.

Hlavní fáze doplnily volnější tréninky na rozbourání stereotypu závodního tempa v horském terénu, ať už úvodní o-technika, skupinový výběh po místní hřebenovce nebo sprint v exkluzivní lázeňské destinaci Karlova Studánka. 

Při tréninku výběhů a seběhů se snad jen lehce zranil Tomáš Křivda, když si propíchl chodidlo ostrým klackem. Ošetření v krnovské nemocnici ale proběhlo na výbornou a věříme, že zranění bude krátkodobé a Tomáš opět naskočí do plné přípravy. Bohužel i ženskou část týmu trápí všemožné indispozice od kotníků přes virózy. Takže cíl do dalších dní je jasný, dát se do pořádku!

Odkazy

Co nás čeká dál? Červen a červenec se již plně ponesou v rytmu Mistrovství světa ve Švýcarsku. Již na konci května vyráží vybraní závodníci na přípravný kemp do země helvétského kříže, po kterém bude oznámena definitivní nominace na MS 2023. Snad se již celý tým sejde v plné zdravotní i početní síle a opět posuneme naší formu zase o kus výše.