Novinky

SP ČESKO: medailový návrat na domácí půdu


zpět

10.8.2023 | 1358x | Jan Šedivý

SP ČESKO: medailový návrat na domácí půdu

Předloňské MS 2021 v Česku bylo sice bohaté na skvělé výkony, ale přineslo zejména širší o-veřejnosti částečné zklamání z absence pódiových umístění. Letošní repete se tak povedlo na výbornou - naši reprezentanti byli v České Lípě a na Kokořínsku celkem 4x na velké bedně v individuálních závodech, a hlavně v závodě štafet vybojovali skvělé stříbro. Nesplacená medailová účtenka, která zbyla po MS 2021, je tak konečně uhrazená! A stalo se to v závodě, který se vyvíjel asi nejméně optimisticky ze všech disciplín. Sprintové štafety bývají v posledních letech hodně vyrovnané a tým, který vypadne z čelního balíku, je obvykle ztracen. Zejména v závodech SP, kde startují až 4 týmy z velkých zemí (SWE, SUI, NOR, FIN), je ztráta nad 1 minutu většinou koncem veškerých medailových nadějí a začíná tvrdý boj alespoň o pódium s obvyklými soupeři (GBR, FRA, DEN, POL atp.).

Tentokrát ale snad někdo nahoře objednal pro skvělé české fandy pikantní menu se sladkou tečkou. Po prvním úseku byla aréna v České Lípě jako opařená. Našim děvčatům úvod závodu totiž moc nevychází. Veškeré naděje drží české déčko, které je ale v nevědomosti fandů disk. Áčku - Denise Kosové se nedaří zopakovat fantastický výkon z předešlého dne a po chybách předává na 30. místě se ztrátou přes 2 minuty. Plán na medaili ambiciózní štafety tak dostává velkou trhlinu.

Že je ale značně předčasné poodejít s dětmi krmit kachny, jako český fyzio, naznačuje na 2. úseku Jakub Glonek. Ten si do Lípy přivezl skvělou formu a v nejtěžší chvíli posouvá český tým zpět do boje o pódium. Do hry nás dostává nejen jeho top výkon na složité trati, ale paradoxně i větší konkurence resp. množství týmů, které jakoby lepí díry v balíku.

Na 3. úseku pak ukazuje Tomáš Křivda, proč je mezi mezinárodními trenéry tak často v tipovačkách na nejvyšší příčky. Český šampion doslova letí závodem a nejlepším časem dne opět vrací naše barvy do boje o medaile.

A skvěle mu sekunduje i finišmanka Terka Janošíková. Suverénním výkonem míjí na trati chybující soupeřky a ve strhujícím závěru dobíhá českému týmu pro stříbro. Euforie, radost, úleva. Krásný okamžik pro všechny zúčastněné. 
⇨ VÝSLEDKY SPRINTOVKY


Foto: Kade

Individuální závody sice medailovou radost nepřinesly, přesto ale bylo k vidění spousta perfektních výkonů a výsledků. Den před štafetami proběhl úvodní závod ve sprintu a výsledky snad musely zaskočit i největšího optimistu. 8 našich závodníků bodovalo (do 40. místa v SP), navíc hned dva na velké bedně za skvělé 5. místo - Tomáš Křivda a Denisa Kosová, která byla sama asi nejvíce překvapená, kam ji výborný výkon vynesl: „Já a na sprintu," diví se v cíli. V TOP10 je ještě Terka Janošíková, vynikajícím výkonem se blýskl i junior Kuba Chaloupský (17.).

Zklamaný pak byl určitě Jakub Glonek, který dokázal, že mu nevadí cílit na jeden vrchol za delší období a s oporou teoretické přípravy rozeběhl závod na medaili. Boj o ní mu zhatilo až přehlédnutí v komplikovaném místě, kde jeho „teorie" zrovna nesedí s realitou. Přesto systém své přípravy nezatracuje: „Bez ní bych o čelní příčky určitě bojovat nemohl, příště to vyjde." Jaký progres usměvavého závodníka, který ještě nedávno litoval vyřazení z RD a zejména s tím spojené odevzdání milované repre bundičky :-). 
⇨ VÝSLEDKY SPRINT

Po štafetové euforii a dni odpočinku pak přišel na řadu middle a long v lese, do kterého jsme posledních 5 let na každoročním soustředění v Nedamově zvědavě vzhlíželi ze silnice: „Jednou tady budou velké závody." Letí to jako všechno v životě a my jakoby lusknutím prstu najednou stojíme na startu krátké trati. Pro lajka těžko docenitelný úkol - postavit zajímavou a přitom „běhatelnou" trať na ostrém kopci zvládl výborně Radek Novotný. Bude ale sedět i českému týmu, nebo by nám více vyhovoval standardní „pépečkový" middle, na který jsme zvyklí, ale pro cizince je to stejně oříšek?

Soudem rozhodně nebude pohled na výsledek Terky Janošíkové. Té je snad jedno, kde middle v poslední době běží. Po 8. místu na MS, opět prodala hodiny dřiny a bere krásnou velkou bednu za 6. místo. Snad ještě lépe rozběhla krátkou trať Denisa Kosová, až dvoj-chyba v závěru závodu ale zkazila její plány na skvělé umístění, velká škoda (13. místo). Solidně pak běželi i držáci repre - Vendy Horčičková (18.) a Miloš Nykodým (16.). Body do SP brali ještě Dan Vandas (31.), benjamínek výpravy Anička Karlová (34.) a překvapení letošní sezóny Terka Čechová (37.). 
⇨ VÝSLEDKY MIDDLE

Závěrečným závodem série pak byl long. Psychická i fyzická únava závodníků je značná, projevuje se nejen náročný program SP, ale i nelogické zařazení 2. kola hned 14 dní po MS (bez komentáře). Je jasné, že kdo zvládne technicky úvod klasiky a ustojí prudké výběhy a sjezdy v bahnitých tobogánech, bude mít velkou šanci na solidní výsledek. To plní zejména Tomáš Křivda, ale snad až příliš tlačí v úvodu na pilu („já to jinak prostě neumím"), a je v popředí na všech těžkých mezičasech. Šanci na medaili ale částečně pohřbívá v místě, kde se většině závodníků „nechce" zjednodušit těžký prostor seběhem a výbehěm. Tomáš stejně jako velká část startovního pole využívá zrádné patro mezi skalami. Navíc v něm ještě splete spojnici na kontrolu a ztráta 2:30 velmi bolí. V absolutní únavě pak musí ještě zdolat se sebezapřením přes sto výškových metrů zpět do arény. Nakonec je z toho úžasné 4. místo, se kterým je Tomáš spokojený. V mužích opakuje stabilní výkon z MS i Miloš Nykodým (13.), ten v cíli lituje chyb, které ho v součtu připravily minimálně o TOP 6, ale to je orienťák. Kdo všechny mimořádně těší je také sympaťák Martin Roudný. Konečně přišel den D, kdy mu všechno sedlo a třeba průlomovým výkonem kariéry si dobíhá pro báječné 14. místo.

Opačné pocity z pohledu vývoje kariéry má možná Vendula Horčičková. Zkušená závodnice běží v neděli fantasticky. Velká bedna jí sice těsně odolává (7.), ale i tak si vybíhá jeden z nejcennějších výsledků ve své dlouhé kariéře, který se zapíše do paměti. V druhé desítce je pak nejen značně vyčerpaná Tereza Janošíková (16.), ale i juniorka Anička Karlová. Ta ze zadní startovní pozice, kdy už soupeřky počítají body do SP, atakuje čelní pozice a výborným výkonem dobíhá na 17. místě! 
⇨ VÝSLEDKY LONG


Vedny po doběhu skvělého longu se svým dlouholetým trenérem a mentorem Kačorem


Je konec. Diváci v aréně tleskají Tomáši Křivdovi při závěrečném ceremoniálu a pomalu odcházejí tahat svá auta z bahna na parkoviště. I přesto snad ve všech zůstávají krásné pocity z výsledků českých závodníků či výborné organizaci 2. kola SP. Nezbývá než doufat, že organizátoři v sobě najdou další energii pořádat SP v Česku. Kromě prestiže pro náš sport to přináší spoustu dalších výhod - výsledkových, motivačních či rozvojových, které by bylo škoda ztratit. Budeme všichni doufat, že to zase vyjde!Sprintová část týmu před startem SP