Novinky

Vytůněné úvodko


zpět

22.11.2023 | 802x | Pavel Košárek

Vytůněné úvodko

Prodloužený listopadový víkend si vyloženě říkal o konání úvodního srazu JRD pro sezónu 2024.S nově vytvořeným týmem jsme se sešli už ve čtvrtek 16. 11. v podvečer v pražské ZŠ Meteorologická, kde se uskutečnil 40. ročník nočních štafet Hulk Cup. Možnosti běžet štafety jsme využili jednak proto, že se jedná o netradiční týmovou akci a také proto, že se uskutečnila v podstatě v místě srazu k odjezdu na soustředění. Ačkoliv terén Modřanské rokle je typickým příměstským lesem, tak za tmy se nad některými vegetačně divočejšími oblastmi ani nemusely přivírat oči a pro naše mladé závodníky bylo navíc určitým zpestřením ražení do papírových průkazek. To, že se s tím popasovali úspěšně potvrzují výsledky, kde naše vyrovnané štafety obsadily čelní příčky a na soustředění jsme odjeli vybaveni sladkými cenami. Nicméně i tak jsme se v pánské kategorii museli sklonit před skvělým výkonem Veselého jelínka.

- stránka závodu
- livelox

Sváteční den 17. listopadu jsme oslavili příznačně výběhem na nejvyšší horu Českého lesa Čerchov, na kterou se běžný člověk před rokem 1989 nedostal. Existence vojenské věže na vrcholu a "signálek" v jeho okolí jsou tak dokladem absurdnosti minulého režimu, jehož pád jsme si právě v tento den připomněli. Samotný výběh jsme zahájili z vesnice Pec (kluci) a Capartice (holky) a na všechny čekalo v průměru kolem 100 minut poctivé vytrvalostní práce. Po seběhu z kopce dolů jsme to vzali přes aquacentrum v Domažlicích, kde jsme řádně zregenerovali a doplnili síly.

V sobotu a v neděli jsem se konečně vypravili na mapu, kteru jsme měli hned u ubytování. V lesním prostoru kolem hájovny Vytůň proběhly v říjnu dva oblastní žebříčky a pořadatelé JMS ho avizují jako jeden z vhodných tréninkových prostorů, a tak jsme této příležitosti využili. Prostor je součástí merklínské uhelné pánve, kdy se zde na přelomu 19.-20. století těžilo černé uhlí a v menší míře zinek, což právě potvrzuje značné množství jam, prohlubní, údolíček a výsypek. Ty spolu s nejasnými hustníky zaručily technickou náročnost prostoru.

Hned první trénink na krátké trati byl jediným měřeným tréninkem soustředění a pokyn byl běžet v závislosti na únavě na hranici závodního tempa. Na tratích to odsýpalo a závodníci zvládli 4,5 km resp. 3,7 km za uvažovaných 26 minut.
- tracking
- mezičasy

Odpolední trénink byl zaměřený na tvorbu plánu. Schopnost, kterou je třeba pořád pilovat a opakovat, aby způsob navigace závodníků byl v lese efektivnější a rychlejší. Závodníci si před tréninkem naznačili na čistý papír, kde byla natisknutá pouze trať, body, které je spolehlivě zavedou ke kontrole a trénink s tímto nákresem následně absolvovali.
- tracking

Nedělní dopolední kombotech celý úvodní sraz uzavřel. Na trati o délce 7,3 km závodníci absolvovali linii, švýcárnu, běh na mapě s méně informacemi a závěrečného hada. Zábavný trénink sloužil pro nácvik různých orientačních technik.
- tracking

Úvodní sraz není jen o absolvovaných trénincích, ale i o předání nejrůznějších informací členům týmu a také o zábavě jako důležitém faktoru stmelení kolektivu. Zlatým hřebem společenské části soustředění se stala spontánně vzniklá soutěž na motivy Stardance, a tak i junioři mají svého krále a královnu tanečního parketu.  

Díky moc všem za příkladný přístup na akci a skvělou atmosféru!
Košík

- pár fotek