Novinky

... do Tramtáryje


zpět

5.2.2024 | 3461x | Marek Cahel

na další zimní akademii OB jsme zavítali někam do Tramtáryje... lesů okolo Horního Jelení.Na soustředění se sešla početná skupina dorostenců a dorostenek čítající jak reprezentanty z minulých MEDů, tak závodníky s licencí B, kteří přijeli sbírat nové zkušenosti a snad se v rámci 8 tréninků i něčemu přiučit.
 
Program využil typickou východočeskou rovinu k nácviku práce s buzolou. Rozmanitý porost však umožnil připravit i několik technicky náročnějších fází, kde bylo potřeba taktického uvažování a dopředného vymýšlení bezpečného navigačního plánu. S absencí cest se pak trénink stal technickou výzvou, kde nebyla nouze o zajímavé momenty pro večerní rozbory.
 
Co se týče navigace, primární snahou by mělo být pochopení, že kvalitní výkon v OB je založený na uvědomělém mapování s minimem chyb. Takový výkon je založen na schopnostech čtení mapy, pochopení obsahu, rozhodnutí o postupu, záchytných bodech a způsobu pohybu mezi nimi, hledání rizikových momentů na postupu a pak následné pečlivé bezchybné realizaci. V případě mladých závodníků jsou jednotlivé prvky mapového i fyzického výkonu ještě ve vývoji a smyslem akademie je na toto poukázat a třeba se v některých činnostech posunout o kousek dál.
 
Specifické místo v programu měly i 2 sprintové fáze, které sloužily k rozbití "lesního stereotypu", rychlému rozběhnutí a také sbírání potřebné sprintové praxe, která je nutná pro možné závodění na nejvyšší úrovni.

Mapy a výsledky:

Počasí nám tentokrát příliš nepřálo, takže všichni zaslouží uznání za výbornou tréninkovou morálku! Díky také všem trenérům za výpomoc a snad bezproblémové zajištění celé akademie!

fotky od Katky Nevěřilové