Novinky
REPREZENTACE V PŘÍPRAVĚ NA VRCHOLY 2024
← zpět
15.4.2024 | 1190x | Jan Šedivý
Letošní šampionáty - skotské sprintové MS v červenci i maďarské lesní ME v srpnu naštěstí ještě neklepou na dveře, ale na relevantní přípravu už je nejvyšší čas. Jak to aktuálně v týmu vypadá?
Příprava ve Skotsku směrem k MS je zatím na individuální bázi - do Edinburghu během roku 2024 vyrazilo už 9 závodníků s výraznou finanční podporou RD. Závěrečné ladění v místě MS pak proběhne na konci června. Týmově trénuje mančaft zatím v dostupnějších terénech - po březnovém týdenním sprintové kempu ve Slovinsku si sprinteři budou moci před nominačními závody pro 1. kolo SP ještě vyzkoušet závodní tempo na konci dubna v Hradci Králové.
Pro lesní ME vybrala IOF výrazněji jednodušší destinaci (finančně i vzdálenostně) - vrchovinu na jih od maďarské Tatabánye. Zde se měl první dubnový víkend sejít téměř kompletní tým. Bohužel plány vzaly za své díky nemocem či zraněním a mužské osazenstvo bylo nebývale prořídlé - virózy zmohly např. Miloše Nykodýma nebo Jakuba Glonka. Vojta Král si vyvrkl kotník na solidně obsazeném WRE sprintu v Tatabányi (a nedokončil skvěle rozběhnutý závod). Náplastí pro fanoušky mančaftu tak mohl být alespoň neuvěřitelný finiš Terezy Janošíkové v následném KO sprintu, ve kterém doslova „na lajně" udolala mistryni světa Simonu Aebersold.
Do Maďarska nevyrazila ani naše největší mužská hvězda Tomáš Křivda. Ten letos vše podřídil sprintnové přípravě zejména v oblasti fyzické kondice. Po dlouhém zimním pobytu v Africe se jen zastavil na kempy ve Francii a Slovinsku a opět se vrátil množit krvinky a efektivitu mitochondrií do vysoko položeného Flagstaffu v Arizoně. Jak moc složité bude měsíc po MS přepnout výhybku z krátkých sprintů v ulicích větrného Edinburghu do maďarských longové výhně v prašných kotárech, uvidíme...
A jak probíhal šestidenní kemp reprezentace v Maďarsku? Ještě než začal, stihla si část závodníků „cestou" zkontrolovat systém dosavadního tréninku na laktátovém testu na ovále v Hustopečích.
Samotné soustředění pak odstartovaly maďarské závody Spartakus Cup. Byť se jednalo o trénink, tak v těžké konkurenci určitě potěšily medailové pozice Terky Janošíkové a Denisy Kosové, nebo pěkné výkony Dana Vandase na longu a Jakuba Chaloupského na middlu.
Následné tréninky pak potvrdily, že terény nám nejsou zásadně vzdálené. Navigačně vyžadují 100% porozumění vrstevnicím, efektivní generalizaci v mapově předimenzovaných skalních pasážích a jako vždy dokonalou práci na buzole, zejména v rovinatých a zelených oblastech. Fyzická kondice bude hrát ale prim a bez systematické práce na silové a tempové připravenosti to nepůjde na longu ani na middlu.
PROGRAM SOUSTŘEDĚNÍ
Laktátové testy - Hustopeče
Spartakus Cup long - Öreg-kotló: Livelox H, D, výsledky
Spartakus Cup middle - Öreg-kotló: Livelox H, D, výsledky
Controlpicking - Kápolnapuszta 2
1M relay - Kiskotló: GPS | Livelox
Dvojičky, krátké longové postupy - Kápolnapuszta 2: GPS
Middlové intervaly - Gem-hegy: GPS, výsledky
Tereza Janošíková - celkově 3. na Spartakus Cupu