Novinky

SPRINTOVKA HK


zpět

2.5.2024 | 738x | Jan Šedivý

SPRINTOVKA HK

Krátce před startem jarní části sezóny si reprezentace udělala závěrečnou přípravnou zastávku - poslední dubnový víkend proběhlo v Hradci Králové 2denní soustředění se zaměřením čistě sprintovým.Tentokrát se nejednalo o plnohodnotné reprezentační soustředění, ale spíše měřené tréninky v kvalitní konkurenci. Pro reprezentanty nebyla účast povinná, a akci tak využilo více závodníků širšího týmu, kteří se snaží výkonově dotáhnout naše nejlepší. Na dva tréninkové dny byly připraveny 3 dlouhé sprintové jednotky (s kratší intenzivní fází). Pro většinu i dobře trénovaných závodníků je to maximum stravitelného bez další pauzy.

Vše začal KO sprint zhuštěný do jedné tréninkové fáze. Krátká technická kvalifikace, v obtížnosti relevantní k mezinárodním „kvaldám". Po ní následovalo semifinále s motýly. Na finálový závod nachystal stavitel Marek Cahel efektivní formát self-choice (vše na jednom papíře). Díky privátům a umělým překážkám z prostoru vytěžil maximum možného a snad i všem trochu zamotal hlavu. Sebevědomí navíc za vítězství si pak týden před MČR odvezla Jana Peterová a Martin Roudný.
Odkazy KO sprint: GPS Q, GPS SF a F, výsledky, mezičasy, délky voleb, self-choice mapa

Odpolední dlouhá fáze „švýcarského typu" se běžela na SV Hradce Králové. Paměťové volby střídaly technické intervaly. V součtu měla jednotka kolem 60 min (z toho 15 min v intenzitě). Trochu nezvyklá záležitost a pro závodníky možná až nuda, i tak mají ale podobné jednotky smysl, nejen pro rozvoj plynulosti, vnímání mapy a měřítka, ale i jako trénink koncentrace, která je nutná ve všech o-disciplínách.
Odkazy intervaly: GPS, výsledky, délky voleb

Závěrečným tréninkem pak byly mixové štafety 1+1 (D-H-D-H), tedy ve formátu, který je v úvaze IOF i pro mezinárodní závody. Na závodníky čekalo samotné centrum Hradce, což je pro ně i pořadatele tréninků vždy nejméně komfortní situace. Ale vzhledem k prostorům současných velkých akcí, je nutné v centrech měst stále běhat. Samotný trénink pak narušila jedna zavřená branka na dívčím prvním úseku, a tak šli i kluci na druhý úsek hromadně. Z pomyslného vítězství se radovala Terka Čechová a Martin Roudný.
Součástí tréninku byla i warm-up/cool-down mapka s 2kilometrovou tratí navíc - což je další možnost pro trenéry, jak efektivně přidat závodníkům o-čas s mapou. A toho je, ať už si většina myslí své, vždy potřeba ještě daleko více!
Odkazy mixy: GPS, mezičasy uzlovky, délky voleb

Čas obecných kempů se přiblížil ke konci a pomalu začíná závodní sezóna. Tu sice ještě startuje lesní 10mila, která bude letos poprvé „genderově vyvážená". Ale hned na ní navazují téměř 3 měsíce ve znamení sprintů.

Vše vypukne už ve středu při MČR KO v Prostějově – tento závod je součástí třech nominačních závodů pro 1. a 2. kolo SP a už tam tedy uvidíme, kdo je adeptem pro start na hlavních závodech letoška - sprintovém MS ve Skotsku.


Start 1. úseku žen v centru HK