Novinky
3x3: zásadní momenty 1. a 2. kola SP
← zpět
13.6.2024 | 1066x | Jan Šedivý
Fantastické výkony Tomáše Křivdy, medailová houpačka Terky Janošíkové, spolehlivý Jakub Glonek plus český žolík v podání Báry Matějkové = tři třetí místa. Jaké bylo úvodní dvoukolo SP s odstupem času?
Téměř dva týdny na cestách, neboli „on tour“, i tak by se dal hokejovým slangem nazvat výjezd české reprezentace na 1. a 2. kolo SP do Švýcarska a Itálie. Dlouho plánovaná akce pořadatelů SP, která měla ulehčit týmům organizaci souběhem 2 kol, byla nakonec pravým opakem. Logistická, organizační a zejména extrémní finanční zátěž, to byly hlavní mimosportovní témata trenérů.
Že i nejlepší týmy světa mají své finanční limity a tento formát jim sebere více jak třetinu sezónního budgetu i v kalkulaci, kdy si závodníci mimo tým doplácejí klidně 2tis.€, je bohužel realita našeho sportu. A tu bude muset vzít IOF (ve svých „biatlonových“ úvahách) v potaz, pokud chce stále dělat spravedlivé závody pro maximální počet federací.
Podobné starosti ale přebily skvělé výsledky, spousta pozitivních emocí nebo možnosti tréninku v Itálii k MS 2026. Jednotlivá kola, ať už ve Švýcarsku nebo Itálii, byla po organizační stránce na vynikající úrovni a je znát, že světový pohár se jako soutěž posouvá stále dopředu. Závody navíc nabídly závodníkům řadu překvapení a zejména v Itálii ukázaly, že i sprint na TOP úrovni může být stále velká zábava.
1. kolo SP - Švýcarsko
První start letošní sezóny obstarala nemilosrdná kvalifikace KO, kde vteřina znamená vše a většina z cca 45 startujících v každém rozběhu má ambice se vměstnat mezi vyvolenou dvanáctku. Že Švýcaři budou chtít udělat z obyčejné kvalifikace zajímavý závod, viselo ve vzduchu, že ale na trať přidají labyrint, kde bude mimořádně obtížné jen najít jakoukoliv cestu ke kontrole, bylo překvápko pro všechny. V kombinaci s tlakem na úspěch to bohužel nesedlo Terce Janošíkové a naše hlavní želízko v ohni vypadává. České ženy tak drží Bára Matějková, která si profesorsky našla cestičku v bariérách a s přehledem postupuje.
Na startu sobotního čtvrtfinále jsou i 2 kluci - Jakub Glonek a Tomáš Křivda, oba ale v „nefarstovaném" rozběhu částečně provedou své soupeře tratí a v poslední třetině předávají vedení „agresivnějším predátorům". Tomáš Křivda v cíli sarkasticky poukazuje i na to, že pro gentlemanství není na KO prostor a ne vždy jsou souboje v uličkách úplně fér...
V ženách ale pokračuje ve skvělém představení z kvalifikace Bára. Na trati si hlídá svojí pozici a finišem na prvním místě si hladce vybíhá semifinále. V něm skvěle zvládá i záludnou self-choice, v závěru ale jde svojí volbu a v kombinaci s vyčerpáním je pro ni semifinále ve Švýcarsku maximum, i tak jí ale patří velký potlesk!
Přípravu na nedělní sprint okořeňuje víceúrovňový podběh kolejiště, který je značně komplikovaný a pořadatelé dávají jeho nákres do bulletinu. Protože byl pro usnadnění příjezdu závodníků prostor vyjmut mimo závodní den z embarga, využívají toho Finové a dávají si v něm před závodem trénink na ukázkovém výřezu z bulletinu (zajímavý precedens). České až akademické večerní diskuze nakonec přebili stavitelé poměrně hladkým průběhem pod kolejištěm, byť Tomáš Křivda nakonec 2vt. na své variantě uspořil :-). K šoku většiny, ale stavitelé zařadili jiný multilevel na závěr závodu a mnohé závodníky toto místo (o jehož férovosti by se dali vést nekonečné diskuze) připravilo o skvělá umístění.
Obrovskou radost českým fanouškům ale připravila Tereza Janošíková. Skvělým výkonem na celé trati a díky zvládnutému výběhu na střechu budovy (zmiňovaný multilevel) přináší českému týmu první letošní placku! Kvalitní zápis bere i Tomáš Křivda za vynikající 10. místo.
1. kolo: výsledky, mezičasy, tratě: KOq, KOf, Sprint
Terka na bedně, kvalifikační labyrint, podběh kolejiště a multilevel „střecha"
2. kolo SP -Itálie
Průjezdem Kodyho oblíbeným Gotthardským tunelem na jih se reprezentace dostává do jiného světa. Kromě příjemného sluníčka a silné kávy je to pro sprintery znát zejména „bordýlkem" v zákoutích tréninkových prostorů. Volný týden totiž využívá reprezentace přípravou nejen na 2. kolo SP, ale i MS 2026, které Janov hostí za 2 roky a naši přítomní junioři tak mohou nasávat na maximum. Prostory v přelidněných přímořských městečkách, kde terén rychle stoupá vzhůru, jsou variabilní a objevování zde snad i docela baví.
Lekce kompenzačních cvičení mezi sériemi SP v podání fyzio Vojty Palouše
Cestování na tréninky spolu s teoretickou přípravou na nadcházející závody ale spolkne značnou část dne a najednou je sobota ráno a závodníci stojí opět na startovní čáře sprintu. Z českého pohledu ho ovládá Tomáš Křivda, který má nastudováno a chladnokrevně si vybíhá pro neskutečné třetí místo, bravo! Skvěle je připravený i Jakub Glonek, který si snad jen drobnými chybkami (např. mezi lodičkami na pláži u sběrky :-) nevybíhá ještě lepší umístění než báječné 12. místo. To ale sdílí s Jonášem Hubáčkem, který je naopak připraven „tak nějak komplexně z pokynů". Jonáš dokonale zvládá lesní úvod systémem, co jde, jdu rovně a jen přehlédnutým otevřeným průchodem kláštera odmítá velké pódium, velká škoda.
Ženy neběží špatně, po první polovině jsou vysoko v TOP20 Barbora Matějková i Jana Pekařová, obě ale chybují a ženský výsledek tak drží solidním výkonem 21. Terka Janošíková.
Předehra posledního závodu sprintových štafet je značně dramatická. Finským správcům GPS na 15 minut uniknou dopoledne před závodem tratě na web. Na to upozorní (naštěstí) neběžící část britského týmu. Na předzávodní trenérské poradě pak vyjde najevo, že polský tým tratě viděl také. Poláci přesto startují, ale pro získání nefér výhody jsou po závodě disk (popsáno v maximální stručnosti).
Samotné závody jsou ještě dramatičtější než výše uvedená kauza. Z 60 týmů na startu postupně krystalizují favoriti, kam patří i naše barvy. Štafetu skvěle rozbíhá Bára M. a předává jen 7 vt. za druhými Brity. Tempaři Jakub Glonek a Tomáš Křivda (nejlepší čas dne) pak předávají pomyslný kolík Terce do boje o nejvyšší pozice. Nejlepší o- běžkyně světa (Simona Aebersold, Venla Harju, Tove Alexandersson, Megan Carter Davies nebo Andrine Benjaminsen) takřka v přímém souboji s Terkou. Tep se po chybě Terky před sběrkou zvedá i největším flegmatikům jako je Bára, ale vše nakonec dopadá skvěle. Tereza Janošíková do cíle dobíhá do bronzova a prý si ještě finiš proti Finům šetří do Skotska na MS, budeme se těšit!
2. kolo - výsledky, mezičasy, tratě: sprint, mixy
Bronzová česká štafeta a individuální úspěchy na 1. a 2. kole SP:
Bára 10., KO Olten, Jakub 12., sprint Voltri, Tomáš 3., sprint Voltri, Terka 3., sprint Olten
FOTO: Kristina Lindgren