Novinky

Tomáš Křivda: individuál a mixy jsou pro mě vrchol MS


zpět

8.7.2024 | 587x | Jan Šedivý

Tomáš Křivda: individuál a mixy jsou pro mě vrchol MS

Už jen 4 dny zbývají do startu Mistrovství světa ve Skotsku. Jak hodnotí závěrečnou přípravu české želízko v ohni Tomáš Křivda a s jakými ambicemi ve středu odletí do Edinburghu? Jak hodnotíš svou závěrečnou přípravu na mistrovství světa?
Příprava šla víceméně dle představ. Poprvé jsem si „ošahal“ tamní terény a porovnal aktuální formu s několika nejlepšími sprintery a favority MS. Teď už mě čekají jen nějaké ladící tréninky doma v Česku a pár hodin suché přípravy od počítače.

Jaké pocity si odnášíš z posledních testovacích závodů ve Skotsku, konkrétně ze sprintu a KO sprintu?
V obou závodech jsem se fyzicky cítil dobře a technicky jsem tratěmi proplouval celkem dobře. Myslím ale, že prostory MS budou přeci jen celkem odlišné a tratě mnohem více technicky náročnější. Já sám určitě největší pozornost směřuji na individuál a mixy. Myslím, že v obou závodech je velká šance na dobrý výsledek. KO sprintu nechávám volný průběh, každý závod je jiný a člověk nikdy neví, jak to může dopadnout.

Je edinburská zástavba něčím specifická? Na co je potřeba si dát největší pozor?
Zástavba se od té české liší výrazně. Nicméně to budou asi celkem standardní sprinty s komplexními postupy se spoustou průchodů a úzkých uliček. Bude potřeba správně přecvakávat mezi nižším tempem a 100% plynulosti v technických pasážích a absolutním úprkem na jednodušších postupech kolem větších bloků budov a na delších postupech.

Co považuješ za největší výzvu, kterou budeš muset na MS překonat?
Tradičně bude potřeba se co nejlépe popasovat s nervozitou z nejdůležitějších závodů roku. Během sprintů závodník prochází desítkami stresových situací. Ať už to jsou zákeřné volby, lidi v ulicích, míjení ostatních závodníků během závodu nebo letos na finále sprintu například i jedna výměna mapy a 2 mapotočky. Často se sejde takovýchto situací více v jeden okamžik. O výsledku v cíli kolikrát rozhodují maličkosti a člověk dílčí rozhodnutí musí vyhodnocovat ve zlomkách vteřin a vyvarovat se výraznějším ztrátám tak není vždy jednoduché. Kdo to ale zvládne, tak se bude moci radovat z dobrého výkonu a věřím, že i ze svého jména vysoko ve výsledkové listině.

Můžeš nám přiblížit, jak bude vypadat tvůj poslední ladící týden před mistrovstvím?
V sobotu jsem si dal poslední těžší intervaly na dráze (5x200-1000-600-400-300-200m, ø30,3-2:43-1:37-61,6-43,7-26,9, p=i1’/4’), aby tělo dostalo impuls a adaptovalo se na maximální úsilí, které ho bude během závodů čekat. Dál už pak jen volné klusy. V pondělí a ve středu před závody zařadím ještě rovinky v mírném kopci a lehkou krátkou střídačku. (zde si můžete otevřít sobotní trénink Tomáš Křivdy)

Kdybys byl jezdcem v pelotonu Tour de France, jaký typ jezdce bys byl a proč?
Myslím, že by mi seděla pozice časovkáře specialisty a rozjížděče na dojezdy. To přesně víceméně dělám většinou během finálových kol KO sprintů. Škoda, že tahle disciplína není týmová, myslím, že bych tam dokázal nějakého orienťáckého Cavendishe vyvést na velmi dobré pozici. :)

Děkuji za rozhovor a ať se na MS daří.
(Pro webRD připravila Daniela Navrátilová)


Tomáš Křivda a Martin Roudný na startu KO v přípravném závodě v Edinburghu