Novinky

Tereza Janošíková: V pátek jsem na značkách!


zpět

10.7.2024 | 563x | Matěj Burda

Tereza Janošíková: V pátek jsem na značkách!

Blíží se to, až jen 2 dny do startu Mistrovství světa ve Skotsku. Český tým právě nyní přijíždí do Edinburgu. Jak se těší Terka Janošíková?



Jak hodnotíš svou závěrečnou přípravu na mistrovství světa?
Závěrečná příprava byla takovou poslední třešničkou především technického vyladění na letošní vrchol. Fyzička je na dobré cestě a krom potřebné zpětné vazby se bohužel povedlo získat i pár lehkých zranění, která opět připomněla tvrdost sprintových disciplín a především KO sprintu. Nicméně naštěstí z toho nejsou žádné zásadnější následky, a tak se budu moci v pátek postavit na start v plné připravenosti.

Jaké pocity si odnášíš z posledních testovacích závodů ve Skotsku, konkrétně ze sprintu a KO sprintu?
Odnesla jsem si ještě pár cenných poznatků a lekcí, které věřím, že se povedlo zpracovat a poučit se z nich. Také zpětné pocity a emoce, bude určitě dobré si opět připomenout před startem jednotlivých disciplín, kdy nervozita bude hůře zpracovatelná. O to důležitější bude se zklidnit, hlavou vrátit do zajetých rutin a procesů, které má člověk natrénované a ví, že fungují. V závodě už je to pak jen repetice toho, co má člověk zažité pod kůží.

Je edinburská zástavba něčím specifická? Na co je potřeba si dát největší pozor?
Rozhodně to není zástavba, jakou lze najít v každém větším městě. Historické centrum je krásné (alespoň ze Street View) a svědčí o tom i nemalý počet turistů, kteří i přes snahy organizátorů budou určitě velkým oříškem při pátečním sprintu. O to více musí být člověk ve střehu a nenechat se rozhodit případnou kolizí nebo pokřiky. Technické pasáže s nespočtem průchodů a komplexními vnitrobloky nás asi neminou, stejně tak jako hlavní „letecké“ ulice či překonání většího převýšení najednou. Přeci jen slavný edinburský hrad, tyčící se nad arénou sprintu, byl postaven na kráteru 350 milionů let staré sopky.

Můžeš nám přiblížit, jak vypadal tvůj poslední ladící týden před mistrovstvím?
Poslední týden jsem se snažila držet pouze v jednofázovém módu, kdy vždy obden byla stěžejní fáze a mezi nimi lehký doplňkový fartlek po zvlněných trialových kořenových cestičkách i na trénink pozornosti a koordinace. Těžší fáze se stihly tři, z nichž jedna byla zaměřená na intervalové minutové kopečky proložené dvoustovkami, druhá 6x 3 min sprintové intervaly (jediná možnost relevantnosti, která se dala v okolí domu najít a byla tak lehkou simulací kvalifikace KO sprintu) a závěrem ještě kick-off dráha s 3x(600m+200m) do maxima. Teď už jen zvládnout zátěž cestování, finální modelový trénink a v pátek na značkách!

Máš nějaký nezapomenutelný zážitek z tréninků ve Skotsku?
Běhat orienťák v určitých pasážích města je zážitek sám o sobě, především pozitivní. Těch sto minutých popelnic na posledních trénincích raději nepočítám (né vždy úspěšně minutých, ups…). Jinak tréninkové prostory nabídly hezkou ochutnávku a už se moc těším na to nejlepší, co si pro nás pořadatelé nechali na vrchol letošního roku.

Kdybys byla jezdkyní v pelotonu Tour de France Femmes, jaký typ jezdkyně bys byla a proč?
I když charakterem bych se více viděla v boji o přední příčky GC, fyziologické předpoklady by mě asi posadily do sedla sprinterky. Ten zelený dres je u mě asi stejně favorit, takže bych to akceptovala. Uvidíme v neděli, kolik stage wins se mi z toho čtyřkolového KOčka povede odnést. (pozn. red. GC = General classification (jezdec na celkové pořadí); Stage win = etapové vítězství)

(Pro webRD připravila Daniela Navrátilová)


Takhle roztočila Terka nohy na finiši posledního MS ve sprintu – v Dánsku 2022. Foto: IOF / William Hollowell