Novinky

ME: Křivda po roce na lesním šampionátu opět 4!


zpět

28.8.2024 | 600x | Jan Šedivý

ME: Křivda po roce na lesním šampionátu opět 4!

Po loňské „bramboře" na lesním MS ve Švýcarsku dokázal Tomáš Křivda na největší lesní akci letošní sezóny - Mistrovství Evropy v Maďarsku opět vybojovat podium. Zajímavé výsledky a výkony ale předvedla i celá řada dalších českých závodníků, jak celý evropský šampionát probíhal?



Mistrovství Evropy je pro české závodníky v posledních letech asi nejsložitější akcí a tak trochu i past na výsledky, od kterých má o-veřejnost přehnaná očekávání. Start necelý měsíc po sprintovém šampionátu a s tím spojené vyčerpání a přechod z města do lesa, obrovská konkurence až 9 borců z top zemí a ve štafetách pak konkurence tří štafet velkých fedrací, což reálně znamená, že je potřeba porazit všechny, pokud chcete mít vlaječku ve výsledcích výše.

Na druhou stranu nám kontinentální lesy se strmými svahy poblíž Budapešti nejsou úplně cizí, závodníci zde odběhali solidní penzum tréninků, ať už v rámci reprezentace či na vlastní pěst. I tak se ale těžko všem zvykalo na mírně řečeno „netradiční" mapování skalních prostorů, kde z mapy není do poslední chvíle poznat, zda bude mít „černá kaňka" (symbol 208 - impassable cliff) tři metry, nebo bude problém jí najít v trávě. Kdo by snad ze závodních map usuzoval, že např. prostor middlu se podobá typově např. Kokořínsku, asi by se na holích vršcích nestačil divit.

ME startuje tradičně kvalifikací middlu, která je jako obvykle v asi nejlehčím prostoru šampionátu. Ale ani zde není radno cokoliv podcenit, v difúzních prostorech za startem stačí malá směrová chyba, ztráta kontaktu s mapou a ve změti žlutozelených barev aby se čert vyznal. To se stalo osudné dvojici Roudný - Hubáček, kteří se po chybách mohli začít rovnou připravovat na long. Trochu smolně nepostoupila ani Terka Kosová, která debutovala na ME a výkon na jistotu byl nakonec jen těsně nepostupový. Bohužel nejhůře ale dopadl Jakub Chaloupský. Náš nadějný běžec šel výtečně, v cíli zaznamenal 8. nejlepší čas, ale hned po doběhu rychle zamířil ledovat kotník do stanu zdravotníků a šampionát pro něj skončil. Velká ztráta pro český tým na startu šampionátu.

‣ MiddleQ: výsledky

Do finálového závodu tak nakonec vybíhá „jen" devítka Čechů. Úmorné vedro, prostor závodu i parametry tratí nevěstí, že by mohly být dosaženy předpokládané pořadatelské časy 35 resp. 36 minut (směrný čas middlu je 30-35 minut). Nakonec na 10. místo v mužích i ženách stačí čas kolem 47 minut. Smutná vizitka práce kontrolorů IOF, kterým se v letošní sezóně zatím opravdu „daří"...

Ale zpět na start. První se na trať vydávají ženy a hned po zveřejnění map a prvních mezičasů je jasné, že kdo závod ustojí bez velké chyby a nepropadne fyzicky, bude mít šanci na skvělý výsledek. Naše děvčata bojují, pěkně běží mládí - Lucie Semíková i Barbora Matějková a obě berou body do SP za úvod 4. desítky. TOP výsledek kariéry si pak vybíhá krásným 24. místem zkušenější Jana Peterová. Asi největší ambice má Tereza Rauturier (Janošíková). Ty ale hatí paralelní chyba nad hranou svahu, kde po směrové chybě (a přílišném oddálení se od svahu) špatně dopočítá boční údolí a ztrácí 3 minuty. Pohled do výsledků je pro ní pak hodně bolestný, místo vytouženého 6. místa padá na konec 2. desítky. Naše nejzkušenější závodnice Denisa Kosová pak veškeré naděje utápí v hodně netradičně zmapovaném prostoru kolem 3. kontroly. Ve stejném místě bohužel končí šance i dvojice Vandas - Nykodým. Ve sporné oblasti oba razí dívčí kontrolu a jejich další boj v závodě je nevědomky zbytečný.

Skvěle běží Tomáš Křivda, první chybu přetěžkého middlu dělá až v polovině závodu, kde ho ale rovnou dobíhá norský favorit Fosser. Tomu v další části závodu Tomáš velmi dobře sekunduje a v závěru má navíc sebevědomí nejít za ním do chyby. I díky tomu do poslední chvíle můžeme věřit v medaili. I když nepřichází, 4. místem nakonec vyrovnává historicky nejlepší český výsledek na middlu ME svého trenéra Jana Procházky (ME Portugalsko, 2014), skvěle!

‣ MiddleF: výsledky, GPS D, GPS H

Tomáš Křivda na pódiu a chyby Terky Rauturier a Martina Regborna (SWE) na hraně svahu, které byly asi nejčastějším problémem závodníků na middlu (na různých místech hrany)

 

Long na ME 2024, aneb rovnoprávnosti bylo konečně učiněno zadost! Muži i ženy mají poprvé na velké akci stejný směrný čas - 90 minut. A při fyzických dispozicích Tove Alexandersson je jasné, že pro mnoho děvčat bude long dlouhým bojem s úmorným vedrem a strmými kotáry.

A ztráty jsou opravdu až surové, téměř čtvrthodinka nakonec stačí v ženách na velkou bednu. Na druhou stranu těžko říci, jak by si vedla Tove v mužích, odhadem by její průměr (při prodloužení trati o 4 km) stačil někam do 3. desítky v mužích, což je při pročtení jmen v oněch místech dosti šílené.

Ale naše ženy se nenechávají v ostré konkurenci zahanbit. Hned 5 ze 6 dokáže bodovat do SP (do 40. místa). Naše nejlepší mají ale bohužel trochu smůlu, Tereza i Denisa jdou v závodě plném „vláčků" samy. Krásným umístěním v TOP 15 končí Terka. Denisa míří na podobné pozice ale v závěru trati, snad nepozorností nedrží směr a po velké chybě je nakonec s 18. místem hodně zklamaná.

Po propadáku na longu v Estonsku 2022 kluci bojují a hned 3 končí na přelomu 3. desítky (Křivda, Vandas, Roudný). Naopak hlavní závod sezóny pro Miloše Nykodýma nakonec ani nezačne, a to díky nepříjemným puchýřům.

‣ Long: výsledky, GPS D, GPS H

Po dni zaslouženého volna přichází na řadu štafety. Terén je nám hodně blízký, plný cest i celkem jasných objektů a se solidní viditelností, takže lze očekávat, že by nám mohl sedět.

První tentokrát startují muži. Oba naši kluci - Daniel Vandas i Martin Roudný (b-tým) běží výborně a předávají s přijatelnou ztrátou kolem 40 vteřin na favority závodu. Na druhém úseku očekáváme hodně od Miloše Nykodýma, který nemá v nohách long. Miloš jde dobřě, na průběhu arénou je kousek od boje o medaile, pak ale přichází minutová chyba na záludnou kontrolu v pytlíku. Ta bohužel trhá startovní pole a v tak extrémně rychlém závodě se zdá, že jsme mimo boj o cenné kovy. Tomáš Křivda vybíhá do závodu se ztrátou 3 minut a má jen malou naději vrátit se do boje medaile. Běží výborně, stáhuje 5 míst, i tak je to na TOP3 v extremně fyzicky náročném závodě daleko - 90 vteřin. Nakonec kluci sklízí zasloužený potlesk arény za skvělé 5. místo!

Naše ženy vybíhají do závodu obhajovat stříbro z Estonska, ale všichni tuší, že to bude ve výrazně pozměněné sestavě tuhý boj. Na prvním úseku se vše vyvíjí výborně, bohužel po průběhu arénou dělá Lucie Semíková chybu v podobném místě jako Miloš a ztráta minutky stejně jako v mužích bolí. Skvěle ale běží béčko, kde Bára Matějková ukazuje, že první úseky jí prostě jdou (1. byla i na AMS v Bulharsku). Na druhém úseku bojuje Denisa Kosová, ale bez kontaktu s čelní skupinou se jí nedaří a celková ztráta tak výrazně narůstá. Po předávce Terce Rauturier na 15. místě je jasné, že se v cíli dnes křepčit nebude. Terka ale bere úlohu zodpovědně a 4. časem na posledním úseku vytahuje náš tým na 8. místo.
Za zmínku stojí i naše béčko, které ještě s Janou Peterovou a Terezou Kosovou vybíhá 3. místo mezi b-týmy.

‣ Štafety: výsledky, přenos ČT sport



Terka Rauturier bojuje na finiši štafet a těsně poráží švédské béčko (foto: Robert Lines)

ME je za námi, loučíme se skvělým výsledkem Tomáše Křivdy, solidním představením Terezy Rauturier, výborným výkonem mužské štafety i zajímavým příslibem výkonnosti mladších závodnic. Na druhou stranu se opět ukazuje, že špičkových závodníků máme jen několik a není od nich možné čekat v jednom měsíci, kdy startují na sprintovém MS i lesním ME zázraky.

Maďarská opona se však neuzavírá úplně. Jeviště mezinárodních závodů se zde opět otevře za 3 roky, kdy bude rušno v lesích u Balatonu, a to rovnou při bojích o kovy nejcennější - pro mistry světa.

A příprava nebude jednoduchá, kromě technické specializace pro dané terény a promyšlené aklimatizace na velká vedra bude potřeba být připravený i mnohem lépe fyzicky. Běžeckou realitu ve vrcholném OB ostatně ukázal na Olympiádě v Paříži Matthias Kyburz. V relativně lehčích terénech mají v současnosti možnost bojovat o medaile jen skvěle fyzicky disponovaní běžci a jinak tomu není ani ve štafetách, kde se prostě v balíku jen díky kvalitní „mapařině" udržet nedá.

Zcela jiná káva se ale bude servírovat už za necelý měsíc ve Finsku. V Kuopiu na konci září totiž startuje finálové kolo letošního SP a pokud by naši závodníci dokázali v severských lesích zopakovat výsledky z Maďarska, byl by to určitě solidní vstup do přípravy k finskému MS 2025.

‣ Odkazy: Studio Český orienťák o ME v Maďarsku (ČT sport)