Novinky

zasněžená akademie v Doksech


zpět

13.2.2019 | 833x

zasněžená akademie v Doksech

a také rekordní - i s několika absencemi jsem napočítal 80 trénujících, z nichž většina absolvovala celkem 8 tréninků. K tomu večerní teorie a rozbory nad GPS záznamy, a po té do noci s trenéry příprava tréninků, plánování sezóny či diskuse nad smyslem života (rozuměj fungování naší mládeže :-)).1 NOČÁK - tradiční rozběhání na úvod poblíž chaty. Večer jsme při rozboru řešili zásadní zapojení buzoly pro bezpečné použití směru a případné vnímání vrstevnic (např. se mi nesmí stát, že přeběhnu hřbet, který mě nasměruje ke kontrole). GPS - H18D18H16D16.

2 SPRINT - čtvrteční ráno jsme pojali pěkně zostra. Tratě byly stejné jako na soustředění VD z roku 2015, takže se nabízelo zajímavé srovnání. Tratě obsahovaly až netypicky málo kontrol, takže umožňovaly opravdu vysoké souvislé tempo, které rušilo rozhodování o nejrychlejších volbách. Ty byly často ovlivněny vrstvou sněhu na některých cestách. GPSmezičasyrozbor z 2015 (večer jsme některé postupy řešili i v kontextu bezdotykového ražení, které bylo při tréninku nastaveno).

3 KOMBOTECH - aneb procvičení práce s buzolou, která by měla být rutinní součástí bezpečné navigace. Mapy -H18D18H16D16GPS.

4 VRSTEVNICOVKA - ve volném tempu nácvik navigace podle reliéfu. V hluchých pasážích používat buzolu pro přímý pohyb mezi plánovanými body. Místy byly nucené obíhačky porostů. Takové momenty je potřeba korigovat - sledovat úhybný manévr, a po té se zpátky vrátit a naběhnout k plánovanému tvaru. GPS - H18D18H16D16.

5 MIDDLE - závodní simulace s nekompletní mapou. Směrné časy na krátké trati okolo 25´ kladou důraz na bezchybnost. Každé zaváhání v řádu desítek vteřin znamená v mezinárodní konkurenci pád ve výsledkové listině. Učit se! Pečlivě! S rozvahou! GPS - H18D18H16D16mezičasy.

6 VRSTEVNICOVÉ OKRUHY - pro velkou účast byly jednotlivé tratě rozděleny na varianty D a H. Členitý svah Kraví hory lehce simuloval navigaci v severském terénu, tady ovšem s příjemnou podložkou a skvělou viditelností. Takže naplánovat výrazné objekty - mrknout na buzolu a sledovat v dálce tvary. I tak bylo večer o čem diskutovat... GPS; mapy - DH1DH2DH3DH4DH5; výsledky, mezičasy.

7 ZKRÁCENÁ - předposlední trénink byl fyzicky možná nejnáročnější fází, poznamenaný tajícím rozbředlým sněhem a pro některé navíc s 3 km rozklusem a výklusem. Takže slušná porce minut, k tomu hrubá navigace na mapě v měřítku 1 : 15 000 bez cest. GPS - H18D18H16D16mezičasy.

8 HAGABY - na závěr tradiční hromadný závod. Kontaktní faktor navíc umocnili fandící trenéři. Byla radost sledovat, jak se i na konci poctivého soustředění všichni snažili a bojovali o každé umístění. GPS - HD; mapy - HH-závěrDD-závěrvýsledkymezičasy.

Zimní příprava je v plném proudu. Přeji všem motivovaným závodníkům, ať je pokud možno bezproblémová, případně rychlý konec jednotlivým zraněním. Díky DOK a Tomovi Novákovi na poskytnutí map, trenérům za pomoc při zajištění akce a všem zúčastněným za pozitivní přístup a bezproblémový průběh (který bohužel narušily 2 návštěvy nemocnice)!

  • fotky od Tondy Švarce