Novinky

CEYOC 2019


zpět

12.4.2019 | 1234x | Marek Cahel

Program pro mě začal odbavením pasažérů dánského kempu JRD, ranním příjezdem do Přerova a odpočinkem u Horčičků - díky za to! Pak sraz v Olomouci a přejezd do malebného Štramberka na 2 tréninky, organizované také pro maďarský a německý tým.



  • pokyny  k tréninkům
  • sprintové intervaly - podobně zachovalých historických městeček u nás moc nemáme, takže intervaly umožnily řešit nejrůznější sprintové situace v opravu exkluzivním terénu - GPS; rozbor (pdf)
  • kombotech - prostor jsem týden dopředu proběhal a tratě značně pokrátil do běhatelné části lesa; trénink jsme pojali jako mapové cvičení a volné rozběhání před odpoledním sprintem - mapy S, L

A nastupují závody! Z našeho pohledu mají spíš přípravný význam. Pro nováčky v repre dresu je start na CEYOCu milosrdným křestem ohněm, pro ostřílenější závodníky výborným testem aktuální formy a třeba výukovým závodem pro vyrovnání se s rolí favorita.

Po zmíněném tréninkovém programu jsme se přesunuli do Ostravy na sprint. Ten se konal v Dolní oblasti Vítkovic, tedy postupně revitalizované oblasti hutí a vysokých pecí. Samotný závod proběhl v dosti rychlém tempu - na úvodních postupech se běhalo rovně, pokud možno na přímý dohled navigačních bodů, kde si to závodníci maximálně mohli namířit k cizí kontrole, poté se přeběhlo k továrnám, kde se už řešily jednoduché volby levá/pravá. V této druhé části tratí se každý musel soustředit hlavně na čtení nepřekonatelných překážek, protože mapa byla plná zídek, plotů a nejrůznějších podchodů pod konstrukcemi či potrubími.

Prostředím pro oba lesní závody se stal běžný středoevropský terén v Háji ve Slezsku - kopcovitý, občasně vrstevnicově členitý s hustou sítí pěšin a podrobně promapovanými porosty. Takže nijak atraktivní, ale občasně používaný i v mezinárodním měřítku (často třeba ve Švýcarsku). Závody byly dost rychlé a hodně trestaly jakékoliv zaváhání. Takže z mého pohledu dost potřebné, reflektující závodníkovu fyzickou připravenost a bezchybnost.

Českému týmu se poměrně dařilo. Zatímco ve sprintu jsme ještě zaostávali za silným týmem Maďarka, v lese se projevila celková vyrovnanost českého týmu. Na štafetách jsme postavili vyrovnané týmy (dle zavedeného klíče 1-4-6 a 2-3-5 z klasiky), které by mohly co nejdéle těžit ze společného kontaktu. 6 štafetových medailí pomohlo k celkovému vítězství v soutěži národů – letos v nejlepší konkurenci závodníků mimo ČR také Maďarska, Německa, Polska, Rakouska a Slovinska. Celkovou vyrovnanost a dobrý standard našich závodníků potvrzuje i fakt, že naprostá většina našich výkonů spadá do lepší poloviny výsledkové listiny.

... nicméně jsme teprve na začátku jarní sezóny. Každý by si měl závody poctivě vyhodnotit, sledovat přednosti a nedostatky svých výkonů a na toto navázat v další přípravě. První kolo nominaček na EYOC či JWOC začne přesně za měsíc, takže jedeme dál...

Mára