Novinky

Akademický šampionát – Kde jsme sahali po medailích?


zpět

7.8.2024 | 546x | Matěj Burda

Akademický šampionát – Kde jsme sahali po medailích?

Dvě umístění v TOP 6 a další tři umístění v nejlepší desítce. Představení našich reprezentantů na Akademickém MS v Bulharsku skončilo sice bez medailové tečky, ale mnohým ukázalo, že mohou potrápit i zkušené světové závodníky.



Šest akademiků a šest akademiček dorazilo 30. července na letiště v Sofii, odkud se již přesunuli do dějiště šampionátu – zimního střediska Bansko. Skvělou atmosféru studentského šampionátu dotvořilo společné ubytování závodníků s možností poznat své orienťácké kolegy z celého světa, zajít s nimi do bazénu nebo strávit oběd v příjemném prostředí hotelové zahrady. Snahu pořadatelů o co možná nejlepší závody hatila především špatná kvalita tisku map a pár hůře zmapovaných pasáží lesních závodů.

Sprint

Přímo v centru Banska proběhl závod ve sprintu. Závodníci byli připraveni jak z dostupných podkladů, tak z modelového tréninku, který se odehrál hned ve vedlejším prostoru. Pořadatelé připravili rychlé tratě, na kterých rozhodovaly především volby přes umělé překážky ve druhé části trati a v kategorii mužů také otočka mapy, zdánlivě nezáludná, ale téměř každý pátý závodník na ní chyboval a odběhl na druhou stranu (na to doplatili také Ota Škvor a Kryštof Hájek). Nejlépe zaběhli Jakub Chaloupský na 11. místě jen se ztrátou 26 vteřin na vítěze a 13. Barbora Matějková. "Dneska se ve sprintu sešla opravdu světová konkurence. Mně se povedlo jít skvělý závod a 11. místo beru jako výkon nad očekávání," hodnotil Kuba Chaloupský. Mezi nejlepší třicítku se probojovali ještě 24. Anna Karlová, 25. Jana Peterová, 28. Tereza Kosová a 28. Jáchym Coufal.

Kuba Chaloupský na doběhu sprintu – v Bansku si vyběhl 11. místo.

Sprintové štafety

Nedaleký Razlog hostil hned další den sprintové štafety a teploty kolem 30 °C, které nastolil první závodní den, pokračovaly i nyní. V českém áčku nenastoupila Jana Peterová, která vzhledem k drobnému nachlazení dala raději přednost odpočinku. Na první úsek tedy nastoupila Anna Karlová a předávala na výborném šestém místě. Jáchym Coufal se na 2. úseku nezalekl papírově silnějších soupeřů a udržel český tým na 7. pozici, když předával Kubovi Chaloupskému. Tomu se bohužel uplynulou noc nevyhnuly střevní potíže a místo posunu výsledkovou listinou kupředu přišel propad až na 13. pozici. To byla výzva pro Báru Matějkovou, která se na trati už už dotahovala na závodnice bojující o 5. místo. Pak ale přišla drobná chybka a konečné 9. místo znamenalo 8. místo v redukovaném pořadí.

Middle

Den volna využili naši k odpočinku, modelovému tréninku na lesní závody a také ke zklidnění zažívacího traktu. Vše se v rámci možností povedlo na výbornou a lesní závod sliboval velkou výzvu. S mottem „Vyhraje ten, kdo udělá nejméně chyb“ se na trať middlu vydali i čeští reprezentanti včetně Jany Peterové, která se už cítila po nachlazení lépe. Z pohledu ostatních akademických šampionátů možná naše výsledky až tak nevyniknou, ale konkurence 132 mužů a 114 žen je opravdu silná a prosadit se není jen tak. A to se povedlo nejen Kubovi Chaloupskému, který si vyběhl skvělé 7. místo s vidinou toho, že nebýt pár chyb, mohlo to „v klidu“ stačit na medaili.

Kubu skvěle doplnily české ženy – do TOP 12 se probojovala hned trojice závodnic. Po úvodní pasáži v kamenech dokonce Michaela Dittrichová vedla, Jana Peterová držela 2. místo a Anna Karlová byla 5. Nakonec ale celá trojice nezvládla dlouhý postup na 9. kontrolu a šance na medailový výsledek se rozplynuly. I tak výborné výkony – 8. místo Anna Karlová, 11. Michaela Dittrichová a 12. Jana Peterová. V TOP 30 si 26. místem po nepovedeném sprintu spravil chuť Kryštof Hájek.

Jak rozhodl postup na 9. kontrolu krátké trati žen? (Anna Karlová – ztráta na vítězku 2:48, ztráta na K9 2:29; Michaela Dittrichová – 3:50, 4:10; Jana Peterová – 3:59, 1:53)

Štafety

V dramatických štafetách jsme až do posledního úseku bojovali o medaile. České áčko akademiček nastoupilo v úspěšné sestavě z middlu. Anička Karlová první úsek neustála bez chyb a předávala až na 14. místě. Zato béčko rozběhla Bára Matějková nejlépe, jak mohla, a předávala na 1. pozici. Míša Dittrichová zaběhla skvělý třetí čas na úseku a předávala na 8. místě v kontaktu s bojem o 6. místo. Jana Peterová na posledním úseku předvedla výborný výkon a finišovala na 4. místě. Českému béčku běžela 3. úsek Tereza Kosová, která zaběhla 6. čas na úseku, a to znamenalo výborné 9. místo v neredukovaném pořadí.

Mužské štafety rozbíhali áčku Jáchym Coufal a béčku Ondra Metelka. Nakonec předával dříve Ondra na 9. místě a Jáchym na 16. Ztráta menší než 1:15 znamenala šanci bojovat o dobrý výsledek. S výkonem v béčku mohl být spokojený Ota Škvor, když zaběhl 7. čas na úseku a na stejnou pozici vytáhl i českou štafety. Kryštof Hájek v áčku posunul štafetu na 13. místo a předával Kubovi Chaloupskému. Ten už měl na trati na dohled dokonce Švéda na bronzové pozici, minutová chybka ho ale z boje o medaile odsunula a bylo z toho konečné 5. místo pro Česko. Českému béčku doběhl Tomáš Janovský pro neredukované 12. místo.  

Konkurence na šampionátu se sešla vskutku solidní. A ačkoli se třeba některým nedařilo úplně podle představ, věříme, že všichni poznali, že prosadit se mezi nejlepšími není nereálné. Je ale důležité na sobě soustavně pracovat a neusnout na vavřínech.