Novinky

Mrazivý Juniper Open


zpět

27.2.2018 | 2094x | Pavel Košárek

Mrazivý Juniper Open

První výjezd do Maďarska byl jen na skok, ale přesto jsme si přivezli spoustu podnětů pro další trénink.



Zúčastnili jsme se dvoudenních závodů Juniper Open, které se uskutečnily v prostoru bezprostředně sousedícím s prostorem krátké trati na JMS. Terén všech závodů JMS se vyznačuje výraznou specifičností, přesto krátká trať bude asi největším oříškem. Většinu prostoru bude tvořit těžko prostupný jalovec a další porost na otevřených prostranstvích, minimum komunikací a občas partie vysokého lesa, místy zarostlého.

Z celkového vítězství se v juniorkách radovala Barča Chaloupská a povedenou klasikou se na celkové 3. místo vyšvihl Bandaska. Přesto závody měly hlavně tréninkový význam. Málokdo se dokázal vyvarovat chyb. To ale není vůbec na škodu. Tento typ terénu se musí pochopit a každý si musí dopředu zvolit takovou orientační techniku, která mu vyhovuje a funguje. Hlavním problémem se zdá být neviditelnost mezi jalovci a to nejen dopředu, ale i těžká rozpoznatelnost terénních tvarů. Z mapy zřetelné žluté plochy mezi jalovcem a hustníky jsou ve skutečnosti více zarostlé, hůř rozpoznatelné a nepřehledné. Také je na zvážení zda, pokud zrovna v konkrétním místě nedohledávám kontrolu, prostor oběhnout nebo jít přímo. Jalovec se zdá být zprvu neprostupný, ale pokud se psychicky připravím na prodírání se, tak může postup přímo s důsledným použitím buzoly slavit větší úspěch než obíhání, kdy se odchýlím ze směru a pak už se nedokážu vrátit na správné místo. Chyby byť menší, zde znamenají mnohem větší časovou ztrátu. Déle nám trvá než vůbec zjistím, kde zrovna jsem.

- tracking 1. etapa

- tracking 2. etapa 

Nečeká nás tedy žádná nuda, ale pořádná výzva! Cíl pro březnové soustředění je jasný. Kromě účasti na Szeged Cupu (klasická trať a štafety) a také Spring Cupu (krátká trať, která je zároveň nominační pro maďarský tým a zúčastní se i další týmy), se budeme připravovat na rychlé řešení krizových momentů a upevňování sebedůvěry a techniky v tomto terénu.

Připravovat bychom se měli průběžně i v našich podmínkách. Najděte si proto v místě svého bydliště dostatečně zavřený terén ideálně s terénními detaily, postavte si trať a trénujte různé techniky. Běhejte v terénu i bez mapy. Vytyčte si terénní úseky, kde budete přelézat popadané stromy, prodírat se hustníkem. Pokud chodíte do tělocvičny, postavte si opičí dráhu atd.

Za 14 dní se těším na stejné trase na viděnou :-)
Košík