Novinky

Ladovská zima v Karlově


zpět

11.2.2020 | 1201x | Pavel Košárek

Ladovská zima v Karlově

Pro spoustu vyznavačů běžeckého lyžování parádní víkend, kterému by v pondělí uvěřil jen blázen. Ale stalo se. Slibovaná nadílka sněhu se opravdu dostavila, a tak nejenže proběhla Jizerská na plnohodnotných tratích a tři závody LOBu, tak také lyžařsko-běžecké objemové soustředění JRD dostálo svému původnímu názvu a polovina připravených mapových tréninků se teď krčí v šuplíku :-).V pátek dopoledne vyrážejí téměř všichni na 2-3 hodiny do stopy a jeden odvážlivec do terénu na housenku. Odpoledne je opět na výběr ze dvou variant - lyžařské a mapové. Mapová část představovala 4 okruhy v délce 1 - 1,5 km na mapě Slovanka, ze které byly odstraněny všechny cesty, protože stejně byly pod sněhem. Okruhy se samozřejmě prošlapaly, a tak se časy zrychlovaly.

- tracking
- časy na jednotlivých okruzích

Sobotní dopoledne představovalo návrat k opravdovým zimním ligám, kdy se startovalo z hromaďáku na lehce nafarstovanou trať a pod nohama křupala krusta zmrzlého sněhu.

- tracking
- výsledky

Odpolední fáze kopírovala páteční dopoledne a byla opět lyžařská, kdy se nohám dostalo po dopoledni aspoň trochu odpočinku na lyžích.

V sobotu večer se nám naskytla výborná příležitost přednášky Zuzky Procházkové, která v roce 2018 přeplavala kanál La Manche v čase 10:51 hodin. Během přednášky jsme se dozvěděli, co stálo u zrodu tohoto nápadu, co všechno obnášela příprava na přeplavání kanálu a jak samotný pokus probíhal. Vyslechli jsme si tak příběh ohromné vůle a odhodlání z jiného sportovního odvětví, který se ale určitě stal motivací pro mnoho našich závodníků.

Toto soustředění už tradičně uzavírá trénink krátkých (cca 95s) lyžařsko-běžeckých úseků, kdy jsou nalosovány dvoučlenné týmy a jeden závodník jede na lyžích a druhý běží v terénu. Díky zábavným štafetkám všichni absolvovali intervalový trénink na toleranci laktátu, který po delších souvislých trénincích mimo jiné rozboural monotónní tempo.

- mezičasy

I když na tomto soustředění se na mapovou techniku nezaměřujeme tolik jako jindy, má své pevné místo v zimní přípravě. Běžecké lyžování může být v tomto období ideálním tréninkem jak pro rozvoj vytrvalosti, tak také díky zapojení horní části trupu včetně horních končetin kompenzuje jednostrannou zátěž při běhu, šetří klouby a rozvíjí rovnováhu a koordinaci. Je vyzkoumáno, že klasický styl se nejvíce blíží samotnému běhu a proto i zapojení svalových skupin je běhu více podobné než při bruslení. Soustředění jsme navíc doplnili dvěma mapovými tréninky v náročné podložce až 30 centimetrů sněhu, kdy jsme rozvíjeli sílu, která je pro běh v terénu důležitá.

O domácí atmosféru na soustředění se navíc zasloužili i naši orienťáčtí hostitelé, když jsme byli ubytováni v Potkávárně u Havrana.

Další tentokráte opět mapové soustředění nás čeká na přelomu února a března nedaleko Kamenice.

Košík

Fotky od Martina
Další fotky na FB