Novinky

Za hranice šedých dní


zpět

27.11.2020 | 1850x | Pavel Košárek

Za hranice šedých dní

Nedávno se uchýlila juniorská repre do izolace na chorvatský ostrov Cres (čti, jak se píše), aby zahájila přípravu na následující sezónu.Ubytováni jsme byli v penzionu Tramontana na okraji stejnojmenného tréninkového prostoru a poblíž starobylé vesničky Beli. Na každý trénink jsme to sice měli lehce do kopce, ale odměnou nám byl krasový prostor připomínající Slovinsko, i když závrtů bylo pomálu. Na ty lze pak narazit ještě více na severu ostrova, který není zmapován. Doufejme, že na to někdy dojde. Nejnáročnějším faktorem při pohybu v tomto terénu byla výrazná kamenitá podložka. Jednalo se o tzv. škrapy, na které můžeme narazit i v některých částech Francie či Švýcarska.

Do tohoto prostoru bylo připraveno několik mapových tréninků jak technických, tak i těch které byly měřené a závodníky přinutily dostat se do závodního nastavení. Pro trénink klasiky byla dokonce vypsána speciální cena pro vítěze předaná z rukou nejpovolanějších. Zde se můžete přesvědčit, jak taková cena sluší Míše Dittrichové a Lukáši Vitebskému. Tréninkovou lahůdku navíc představoval trénink kombotechu v olivových hájích nedaleko městečka Cres.

Dále jsme také využili možnosti pro nás exkluzivních sprintových terénů - v městečku Vrsar na Istrii a také právě přímo v Cresu, kde byl prostor sice menší, ale díky labyrintu uliček vyžadoval zvýšené nároky na koncentraci a ukázal se jako vhodný pro trénink sprintových úseků.

Mimo mapovou přípravu jsme absolvovali dva volné přeběhy. Jeden nad Limským zálivem a druhý přímo v tréninkovém prostoru Tramontana, který vznikl trochu spontánně, protože původně plánovaný výběh na kopec Televrina na sousedním ostrově Lošinj nám odvála bóra.

Jedno odpoledne došlo také na běžecké posilování, kdy Vojta s Denisou představili našim mladým reprezentantům atletický žebřík. Trénink sklidil velký ohlas s žádostí o pravidelné opakování :-).

Tréninky:

1) otvírak Tramuntana:
jedna trať 5 km s možností zkrácení
cíl: úplně nový terén - zjistit, jak se co mapuje, všímat si výrazných bodů
tempo: volné
tracking

2) dvoukolový sprint Vrsar:
okruh A 1,4 km, okruh B 1,6 km
cíl: soustředit se na mapový klíč, důsledně si plánovat postupy, dbát na plynulost. V 1. kole se sžít s terénem, přizpůsobit se měřítku.
tempo: 1. kolo střední, 2. kolo závodní
tracking A
tracking B
mezičasy
analýza A
analýza B

3) middle Tramuntana:
D20 3,9 km; H20 5,1 km
cíl: soustředit se na komplexní výkon jako při závodě. Přesné odběhy od kontrol, využívat záchytné body. Členitý terén – mít přesně vyřešenou dohledávku.
tempo: závodní
tracking
mezičasy

4) kombotech Maslinici:
jedna trať 6,3 km s možností zkrácení
cíl: specifický terén olivových hájů. Polootevřený terén rozparcelovaný na políčka, která budou stejná a může to být matoucí.
tempo: volné
tracking

5) sprintové úseky Cres:
4 úseky 0,6–1 km
cíl: sprintová rutina – začít volněji, poznat terén, být v kontaktu s mapou a soustředit se na správná rozhodnutí.
tempo: stupňované s každým úsekem
tracking A
tracking B
tracking C
tracking D
mezičasy
analýza

6) vrstevnicovka Tramuntana:
D20 3,6 km, H20 4,8 km
cíl: čtení reliéfu, důsledné vyhledávání detailů vhodných k navigaci, správný směr.
tempo: volné
tracking

7) klasická trať Tramuntana:
D20 6,4 km, H20 9,5 km
cíl: soustředit se na komplexní výkon jako při závodě. Volby postupů s ohledem na prostupnost terénu, zajištěné dohledávky.
tempo: střední
tracking
mezičasy
volby postupů


Díky za to, že jsme mohli. Rozhodování o uskutečnění této akce nebylo jednoduché. Díky předem nastaveným opatřením (osobní karanténa účastníků před akcí, testování před i po soustředění, různá další potvrzení k vycestování) jsme se rozhodli do toho jít a věřím, že se to vyplatilo. Liduprázdný ostrov, kde nám společnost dělala jen stáda ovcí a pár usměvavých domorodců při sprintech, slunečné počasí po většinu dní a nádherné scenérie chorvatských ostrovů nás nabily pozitivní energií. Uchovejme si ji!

Závěrem ještě jednou velké díky všem účastníkům akce. Za vaši tréninkovou morálku a spolupráci při zajištění akce, realizačnímu týmu a také trojici dospělých reprezentantů (Denise Kosové, Vojtovi Královi a Tomáši Křivdovi), kteří se k nám přidali a výrazně přispěli svými cennými radami a zkušenostmi k rozvoji našich mladých závodníků.

S přáním poklidného adventu
Košík

Odkaz na fotky a videa.