Novinky

„KICK OFF 2022" v Turnově


zpět

9.12.2021 | 1399x | Jan Šedivý

„KICK OFF 2022

Na nový kalendářní rok si ještě pár týdnů počkáme, ale ten tréninkový už je v plném proudu, resp. na začátku 2. cyklu. S mírným zpožděním se tak reprezentační družstvo poprvé sešlo první prosincový víkend v Turnově, aby tzv. vykoplo přípravu na novou sezónu. Co nás v ní čeká?To bylo jedním z témat úvodního srazu. Kalendář nadcházející sezóny je opravdu doslova nabitý akcemi a v přípravě tak bude hrát jako obvykle prim dobré plánování. Útočit na svůj vrchol nebudou jen ti nejlepší v reprezentačním družstvu, ale uplatnění by měla najít i většina nadějí. A výzvou pro realizační tým pak bude připravit kvalitní zázemí na všechny akce.

KALENDÁŘ AKCÍ 2022

Celkem nás čeká 6 mezinárodních akcí. Pozornost bude upřena především do Dánska, kde proběhne historicky 1. světový šampionát jen se sprintovými disciplínami. Lze očekávat perfektně zorganizovanou akci s tradičně skvělou severskou atmosférou, navíc před kamerami ČT.
Zajímavým vrcholem, kde lze trochu mediálně prorazit i mimo „o-bublinu" budou Světové hry v USA. Tzv. olympiáda pro neolympijské sporty má stále větší zvuk a medaile ze "sladkého domova" Alabamy by byla skvělým počinem.
Série světového poháru budou hostit tradiční o-země - Švédsko, Estonsko (zároveň ME) a Švýcarsko. Třešničkou na dortu a zajímavým vrcholem pro mladší závodníky v týmu by mohl být světový šampionát pro akademiky ve Švýcarsku.


Úvodní sraz ale nebyl jen o kalendáři na příští sezónu. Hlavním mottem tréninků bylo odstartovat začátek nového období se správnými navigačními návyky. Že systém „hala-bala" v OB na mezinárodní úrovni k ničemu nevede, leckomu snad připomněl úvodní NOB [gps].
Základní atributy bezpečné navigace naopak ukázal páteční technický trénink PSP: PLÁN - pouze nazpaměť [mapa, př. plán, paměťák], SMĚR - jen na buzolu [mapa] a PEČLIVOST - vrstevnicovka bez buzoly [mapa], [gps všech částí].
Sobotní program byl zase více o rychlosti. Dopoledne patřilo už 4. ročníku Kodyho memoriálu. Druhý zářez v tomto prestižním závodě si suverénně připsali Adéla Finstrlová (Indráková) a Tomáš Křivda [gps, mezičasy]. Odpolední rychlou sprintovku s dámskou volenkou partnera vyhrála Eliška Sieglová s Jakubem Glonkem [gps, výsledky, rozbor].
Tréninkový program soustředění zakončil improvizovaný hromadný start po sněhové nadílce na Valdštejně [gps].
Pár fotek z tréninků od Matěje Burdy [fotky].


Součástí soustředění bylo i sobotní vyhlášení ankety Nejlepší orientační běžec roku 2021 a následný rozbor výsledků tentokrát bohužel pouze interně a bez valčíku. Nutno podotknout, že obavy, jak proběhne anketa v komorním prostředí, byly zbytečné. Na Turnov je z pohledu kvality vždy spoleh. A poděkování zaslouží i Tomáš Dlabaja, jehož inspirativní přednáška byla výborným zpestřením programu úvodního srazu.


A co dál? Nemá cenu si stěžovat na věci, které stejně neovlivníme (karantény, pošmourno, rozhodčí). Co smysl naopak má, je vyrazit naplno do dalšího roku. Jestli to přinese medaile, není jisté, ale zábavu pro závodníky i diváky určitě, a za to to stojí!