Novinky

MED 2022 - rekapitulace


zpět

9.7.2022 | 1171x | Marek Cahel

MED 2022 - rekapitulace

Dorostenecké mistrovství Evropy se s dvouletým zpožděním konalo v maďarském Salgótarjánu. Na programu byly tradičně 3 závody - klasika, sprint a štafety. Našim závodníkům dorostenecký vrchol sezóny vyšel na výbornou a úspěšně tak navázali na loňské vystoupení v Litvě.



Do místa konání jsme přijeli o několik dnů dříve, abychom si lépe osahali místní terény (informace zde). Příprava proběhla bez větších problémů a po posledním tréninku jsme s radostí mohli konstatovat, že to chápem. Radost nám odpoledne připravili i dospělí reprezentanti, kteří na čtvrtečním sprintu na MS v Dánsku vyběhli výborné výsledky. Díky!

O den později se nás sice pořadatelé pokusili zmást nepříliš kvalitními mapami při oficiálních modelech, které po dvou letech nejspíš nikdo nerevidoval, ale jednotlivé mouchy jsme odhalili, takže na nás si zítra nikdo nepřijde. MED je o chybách a hlavním úkolem je všem nejasnostem předcházet. Toť hlavní myšlenka z předzávodní válečné porady a zpětně musím konstatovat, že se závodníkům celkem vryla pod kůži.

Pořadatelé (mezi nimi také IOF advisoři Jan Fiala a Roman Zbranek) připravili ve všech disciplínách velmi náročné tratě, které poctivě prověřily fyzickou i technickou připravenost. Svou roli částečně hrálo i horké počasí kolem 30°C, nicméně v přípravě jsme zažili i teplejší, takže podmínky při závodech jsme snášeli celkem dobře.

KLASIKA

Na první závod nemusíme příliš cestovat (oproti minulým MEDům jsme měli dopravu využívat pokud možno vlastní) - z hotelu sjedem jen 2 km do karantény, takže máme pár minut času nazbyt. Hlavně najít stín, který setrvá ty 3-4 hodiny i pro později startující svěřence (v noci před závodem nás dokonce budila bouřka, ale pro závod opět panuje slunečné počasí). Lehké rozmapování a ověření situace na warm-up mapce a jdeme na to! Klasika na desítce nabízí jak několik delších voleb, tak technické pasáže s jemnými dohledávkami. Po celý závod tak bude klíčové bezpečné plánování a soustředěná realizace. Vše v kopcovatém terénu přibližně brněnského charakteru.

Výše zmíněné taktické pokyny se většině závodníků docela daří, ale i tak se nevyhýbáme základním chybám, které pramení většinou z podcenění situace - přeběhnutí nenápadné jedničky, chybné odbočení z cesty, nedořešení paralelního momentu... Například Míša cestou na trojku přebíhá důležitou odbočku, ve svahu nabíhá na vedlejší pěšinku (poté chvilku i mimo mapu), kde nabíhá na správnou cestu směřující ke kontrole. Pak už opět medailový výkon, v cíli krásné 7. místo. Strejda se z průběžného 4. místa (v tu chvíli 5" za druhým Jirkou) odpaluje chybnou odbočkou, neověřením směru a paralelním stínováním totálně mimo reálnou polohu (na mapě se lokalizoval až podle oplocenky, kterou znal z modelu). Několik chyb hned na K1... To bylo několik kritických momentů, které závodníky mrzely a znamenaly ústup ze slávy (ale současně značí vysoký potenciál dotyčných). Velká část závodníků se svým výkonem však blíží ke svému standardu, z čehož pramení skvělé výsledky:

  • 1 x zlato - Katka Doušková (W16)
  • 2 x stříbro - Viki Škáchová (W16), Jirka Donda (M18)
  • 1 x bronz - Tomáš Kučera (M16)
  • postupka do 8. místa / všechny W18 v TOP10 / 10 umístění v TOP10 / 14 umístění v TOP20!!!

Závod se nám povedl a odchod z krásného shromaždiště se nese ve znamení dobré nálady. Ta pokračuje večer na slavnostním zahájení a medailovém ceremoniálu. Po 3 letech se na EYOCu také konal banket, který rozpumpoval mládež k nevšedním hromadným instalacím uprostřed haly za doprovodu disco hudby.

 "V Šalgotarjánu sme spokojení. S děckama sme levně nakúpili ve Špáru, všecko v akci, teď zadarmo večeřáme a zajdem na obkročáka tam dovnitř ukázat sa za ostatníma sportofcama. Přeca tam nebudem chybět, což? S borcama sme natáhli aj čisté ponožky, holky sa taky pěkně oblékly, takže budem Čechy dobře reprezentovat. A když tam nebudú točit levné pití, tak naštěstí máme svoje zásoby. Ale teď už mosím dojest oba řízky ať stihnu bál..."

SPRINT

Včerejší rozcvičku na banketu jsme dopoledne lehce rozběhali, odpolední závod totiž startuje až od 15 h. Lehký oběd a jedeme do karantény. Terén sprintu nabízí spoustu zajímavých momentů - kopcovitá sídlištní zástavba přehrazená rozsáhlými zdmi, které tvoří množství pater. Průchody jsou mezi nimi dost nepravidelné. Okolo cíle je naopak rychlá pravidelná městská zástavba. Z pohledu férovosti bylo drobnou kaňkou otevřené embargo sprintu (čehož využili především domácí závodníci). Terén jsme tedy v rámci pravidel popsaných v bulletinu samozřejmě navštívili, což se ukázalo pro konečné výsledky dost klíčové (a bohužel to trošku nabouralo podstatu orienťáku "závodit v neznámém terénu"). Mnoho závodníků se v cíli svěřilo, že některé části běželi po paměti. Že je trať (jinak dost zajímavá) ničím nepřekvapila či dokonce nudila. Instalace umělých překážek se v tomto případě přímo nabízí. Na druhou stranu hrozilo, že si závodníci až příliš zafixují známou situaci a nedokáží zareagovat na aktuální realitu, což se stalo osudným třeba Strejdovi, který mimoděk proběhl neopáskovaným (údajně přetržená páska) privátem, což nejspíš znamenalo ztrátu medaile. Jelikož se v cíli sám přiznal, zasloužil potlesk aspoň od trenérů na TOM...

Smůlu si vybral také Kuba, kterého od sedmého místa dělilo "jen" chybné ražení za diváckým průběhem. Podobně také Viki Škáchová, která by s oraženou kontrolou (nejspíš mimo dosah SIACu) měla na umístění v TOP10.

Na sprintu je v dnešní době (coby čím dál víc exponované disciplíně) možná nejtěžší uspět. Do značné míry se stírají rozdíly v dostupnosti zajímavých terénů či metodické vyspělosti jednotlivých federací. Technicky sice nejjednodušší disciplína, která však vyžaduje pravidelnou praxi, bez které nemůže fungovat bleskové čtení mapy a rozhodování o postupu. Úspěchy domácího týmu současně demostruje také skvělá fyzická připravenost (vítězka W18, mj. také účastnice letošního WOC i JWOC, 17-letá Rita Máramarosi na konci května zaběhla trojku za 9:40).

  • 2 x stříbro - Kateřina Doušková (W16), Míša Novotná (W18)
  • 2 x 8. místo - Jan Štěpánek (M16), Ema Černá (W18)

Naše výsledky z pohledu statistiky nedosáhly tolika exponovaných umístění jako včera, ale přesto jsme vybojovali 2 stříbrné medaile a celkem 11 umístění v přesněji TOP17 :-). Za zmínku jistě stojí Štěpiho 8. místo, při kterém bojoval doslova do krve - rýha v rameni po kontaktu s budovou znamenala cestu do nemocnice a 3 stehy. Ale nechtějte vědět, jak dopadl ten balkon...

ŠTAFETY

Také na poslední závod jedeme jen kousek od hotelu. Závod měl pro dorost na štafetách netradiční prvek v podobě karantény. Závodníci tedy sbírali jen informace z průběhů na veřejném či cílovém úseku. Tratě vedly poměrně očekávaně členitými pasážemi, často zarostlými, takže nebyla nouze o chyby. Základní taktikou tak opět bylo nikam nespěchat, ale naopak v nervózním závodě kontrolovat situaci a dělat vše pro jistotu i za cenu zastavení. A nutno dodat, že se to našim štafetám poměrně dařilo!

Mladším klukům rozbíhal Ondra, který se sice nevyvaroval chybám, ale poté situaci stabilizoval a předával na 6. místě (s nevelkým odstupem na medaile). Tom na trati předvedl parádní stíhačku a předběhl všechny soupeře mimo suverénní Švýcary. Na posledním úseku podal Štěpi vyrovnaný výkon, ale musel se sklonit před Maďarem Csobothem, který po dvou individuálních medailích ukázal kvalitu i dnes, což pro nás v cíli znamenalo BRONZOVOU medaili!

Mladším dívkám rozběhla skvěle Julča, která vyběhla z technické pasáže samostatně a tento stav dotáhla až do cíle s minutovým náskokem. Viki potvrdila kvalitu z předchozích závodů a po bezchybném ražení náskok ještě navýšila (1:42). Katy na třetím úseku hrála ze stejných not, běžela také vyrovnaně, což znamenalo první štafetové ZLATO!

Starší dívky ukazovaly v průběhu mistrovství vzáznou vyrovnanost, která se projevila i dnes. Lucka se na prvním úseku nevyvarovala chybce, i tak však zůstala v kontaktu s malým odstupem (6. místo, ztráta 1 min). Míša na druhém úseku podala vyrovnaný výkon a po úspěšné stíhačce v pytlíku doběhla na 2. místě (2" za Finkami). Na posledním úseku se přelévalo pořadí mezi FIN, CZE, NOR, Lea však situaci skvěle ustála a doběhla štafetě pro STŘÍBRO jen pár sekund za Finkou Ojanaho!

Starším klukům rozbíhal Martin, který se učebnicově držel balíku (6. místo, ztráta 16"). Na druhém úseku si Jirka oťukával soupeře, kteří však postupně vypadli z vlaku, až zůstal při výběhu z technické části sám a předával na čele s náskokem téměř 2´! Strejda vyrazil motivovaný po předchozích neúspěšných startech, dlouho běžel stabilně se stejným náskokem. Minutová chyba na K14 (nebyl zdaleka sám) znamenala téměř doběhnutí Litevcem Dementaviciusem (vítězem klasiky), který však vzápětí chybuje také. Strejda si naopak zbytek trati pohlídal a zvýšil náskok na téměř 4 min, což v cíli znamenalo další ZLATOU medaili!

  • W16 zlato - Julie Bambousková - Viktorie Škáchová - Kateřina Doušková
  • M16 bronz - Ondřej Brosch - Tomáš Kučera - Jan Štěpánek
  • W18 stříbro - Lucie Dittrichová - Michaela Novotná - Lea Martanová
  • M18 zlato - Martin Kabát - Jiří Donda - Jan Strýček

10 medailí a spousta dalších skvělých výsledků znamenala obhajobu vítězství v Poháru národů. Pro náš tým však hlavně znamenala skvělé zážitky a doufám i sbírání cenných zkušeností do budoucího závodění. V příštím roce se na MED vydáme do Bulharska, tak trénujte, stojí to za to!